Saeima konceptuāli atbalsta bargākus sodus par sarunātām spēlēm sportā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Saeima ceturtdien, 15.oktobrī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā, kas paredz ieviest bargākus sodus par sporta spēļu rezultātu “sarunāšanu”, informē Saeimas Preses dienestā.

Pēc Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas iniciatīvas Krimināllikumu paredzēts papildināt ar jaunu pantu, kas paredz atbildību par manipulācijām ar sacensību rezultātiem profesionālajā sportā.

Piedāvātā likuma redakcija par manipulācijām ar sporta organizācijas rīkotām sporta sacensībām paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu.

Ja manipulācijas saistītas ar materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu pieņemšanu, nodošanu vai piedāvāšanu, brīvības atņemšanas termiņš plānots līdz trim gadiem, vienlaikus paredzot arī brīvības atņemšanai alternatīvās sankcijas. Savukārt, ja šāds noziedzīgs nodarījums izdarīts organizētā grupā vai lielā apmērā, iespējamais brīvības atņemšanas sods paredzēts līdz pieciem gadiem.

Tieslietu ministrijas pārstāvji norādījuši, ka līdz ar likuma izmaiņām policijai kriminālprocesa uzsākšanai pietiks ar aizdomām par “spēļu sarunāšanu”. Līdz ar to būs vieglāk strādāt un būs mazāk birokrātijas. Tāpat smagākos gadījumos sodi varēs būt bargāki par pieciem gadiem, jo, piemēram, par negodīgā ceļā iegūtas naudas legalizēšanu jau patlaban draud 12 gadu cietumsods.

Jaunais tiesiskais regulējums, kas attiecas uz negodīgu konkurenci sportā, iekļauts Krimināllikuma sadaļā par noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā.

Arī patlaban par sporta spēļu rezultātu ietekmēšanu var piemērot kriminālatbildību, taču praksē pants par krāpšanu nestrādā un ir grūti saukt pie atbildības iesaistītās personas, kā arī noteikt cietušos, iepriekš skaidroja policijas pārstāvji, skaidro likumprojekta autori.

Plānots, ka jaunais krimināltiesiskais regulējums stāsies spēkā 2016.gada 1.janvārī.

Jau vēstīts, ka krāpnieciskas darbības ar mērķi gūt materiālu labumu ir bijušas Latvijas sportā, it īpaši futbolā, kas pasaulē ir populārāks un līdz ar to arī paver plašākas iespējas negodīgiem darboņiem.

Pērn oktobrī Valsts policija aizturēja ar Daugavpils "Daugavu" saistītu personu grupu aizdomās par dalību manipulēšanā ar futbola spēļu rezultātiem. Savukārt šogad no Latvijas futbola virslīgas izslēdza FB "Gulbene", jo tās pārstāvji iesaistījās nelikumīgā spēļu rezultātu ietekmēšanā. Ar krāpnieciskām darbībām spēļu rezultātu ietekmēšanā saskārās arī Latvijas Basketbola savienība (LBS).

Eiropas Savienībā nav vienotas likumdošanas prakses cīņā pret krāpšaniecisku rīcību sportā. Daļā valstu, tostarp, Zviedrijā, Čehijā, Somijā un Rumānijā neatļautas manipulēšanas sportā attiecina uz korupcijas pantiem. Vācijā, Nīderlandē un Ungārijā vainīgos var sodīt par krāpšanu. Grieķijā un Polijā ir paredzēta atsevišķa atbildība par korupciju sportā, bet Itālijā, Maltā un Portugālē ir spēkā atsevišķi sporta krimināllikumi. Savukārt Apvienotajā Karalistē draud sods par krāpniecisku darbību derībās.

  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti