Sadaļas Sadaļas

Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Airēšanas federācijas prezidente Līne: airēšanai draud nāves spriedums

Riteņbraukšana un autosports komentē zemo vietu prioritāro sporta veidu rangā

Riteņbraukšanā un autosportā kritiski par Latvijas prioritāro sporta veidu rangu

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izveidotajā Latvijas sporta veidu rangā, kas tapis, strādājot prioritāro sporta veidu noteikšanai, riteņbraukšana ieņem 42. vietu, bet autosports ir 46. pozīcijā. Latvijas Riteņbraukšanas federācijas (LRF) izpilddirektors Toms Markss Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" atzina, ka par tik zemu vērtējumu ir pārsteigts, savukārt Latvijas Automobiļu federācijas (LAF) viceprezidents Jānis Naglis prioritāro sporta veidu noteikšanu uzskata par nelietderīgu.

ĪSUMĀ:

  • Riteņbraukšanā uzsver sporta veida vēsturiskos panākumus un plašo masveidību amatieriem.
  • LRF jaunu informāciju no reformas iniciatoriem nav saņēmusi jau vairāk nekā gadu.
  • Pēc zemās vietas sākotnējā rangā LRF sola celt trauksmi.
  • LAF viceprezidents saskata, ka prioritārie sporta veidi Latvijā praktiski jau ir noteikti.
  • Motoru sportam jābūt novērtētam, jo tas veicina inženierijas attīstību, uzskata LAF viceprezidents.

IZM ir izsludinājusi iepirkumu pētījumam, kam paredzēta IZM izstrādātā priekšlikuma ārējas ekspertīzes funkcija. Sākotnējā rangā riteņbraukšanai atvēlētā vieta piektajā desmitā raisījusi LRF pārsteigumu un neizpratni par kritērijiem, jo masu pasākumi sporta veidā ik gadu pulcē apmēram 4–5 tūkstošus dalībnieku, tostarp Vienības braucienā un dažādos MTB seriālos.

"Atrašanās tur, kur mēs šobrīd esam… Es teikšu, kā ir – tā ir ņirgāšanās par mūsu sporta veidu, mūsu izcilajiem panākumiem. Par divām [olimpiskajām] zelta medaļām BMX, [olimpisko] bronzu šosejas riteņbraukšanā, par tagadējiem panākumiem, par infrastruktūru un to potenciālu, kas tomēr mums ir," teica Markss.

LRF pēdējo informāciju no reformas iniciatores IZM saņēmusi 2019. gada jūlijā,

kad Latvijas Olimpiskajā komitejā (LOK) sporta veidu komisijas sēdē tika stādīta priekšā prioritāšu ideja un tābrīža kritēriji, pēc kuriem samērot sporta veidus. Tagad piedāvājums esot atšķirīgs, bet kopš iepriekšējās reizes LRF ar IZM nav bijusi kāda tieša sadarbība vai aicinājums iesaistīties darba grupās.

Redzot pašreizējo prioritāšu variantu,

riteņbraukšanā sola noteikti celt trauksmi, argumentējot sava sporta veida statusu un vietu, kas noteikti nedrīkstot būt "pagrabā".

"Iesim ar visām četrām, ar visu riteņbraukšanas saimi, ar visiem izcilākajiem sportistiem un treneriem un par to runāsim," stāstīja Markss. "Bet es gribu uzsvērt vēlreiz, ka līdz šim nav bijusi nekāda komunikācija ar federāciju tieši no ministrijas puses."

Darba grupā gan piedalās Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) un LOK pārstāvji. LSFP ģenerālsekretārs nule kā Marksam apstiprinājis, ka pēdējos divos mēnešos šī darba grupa nav aktīvi darbojusies. Riteņbraukšanas federācija ar LSFP allaž konstruktīvi sadarbojusies un LRF viedokļi vienmēr tikuši uzklausīti.

Savukārt LAF viceprezidents Naglis saskata, ka

prioritārā sporta veida jēdziens jau ir noformulēts, jo ir redzams, cik daudz valsts naudas kura federācijas saņem.

"Kas mums ir prioritārie sporta veidi? Vieglatlētika, futbols, basketbols, volejbols. Tātad tur aiziet absolūtā lauvas tiesa no valsts izdalītā sporta budžeta," teica Naglis. "Es domāju, ka nav jēga tērēt naudu, lai izpētītu un konstatētu, kurš nu tagad ir prioritārais sporta veids."

Naglis uzskata, ka bobslejs būtu saņēmis "trīs pirkstu kombināciju", kad tas Latvijā radās, ja tolaik definētu prioritāros sporta veidus. Jo nekādu sasniegumu un iespējas attīstīties sporta veidam nav bijis.

"Mēs nezinām, kurā brīdī varētu rasties jaunā zvaigzne, elks mūsu jaunatnei, mūsu sporta sabiedrībai un sabiedrībai kopumā," uzsvēra LAF viceprezidents. "Ja mēs šādā veidā vēlamies nodalīt, tad tas man atgādina krievu laikus – arī tad bija noteikts, līdz cik gadiem bija jāsasniedz sporta meistara pakāpe. Ja to neizdari, nevari piedalīties PSRS čempionātā."

Naglis gan atzīst, ka

autosportam nepienāktos sūdzēties un viņam būtu kauns žēloties, lai arī tik kapitālietilpīgā sporta veidā ir vēlme pēc lielāka finansējuma.

Motoru sports, viņaprāt, ir nepieciešams, lai rastos inženieri un būtu kāda interese par tehniku.

"Jā, varbūt būsi izcils e-sportā, kas arī nav slikti, bet nevar visi darboties tikai informācijas tehnoloģiju lietās, ir jābūt arī tādam, kas nodarbojas ar dzelžiem – pārstāv inženierijas pasauli," teica Naglis.

Jau vēstīts, ka sporta nozari pārraugošā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska vasarā Latvijas Televīzijai stāstīja, ka valsts noteikto prioritāro sporta veidu nosaukšana gaidāma oktobrī, tomēr solītais gala lēmums vēl ir izpalicis. Lemšanai nepieciešamā pētījuma veicējus vēl tikai meklē, un viņiem paredzēto uzdevumu eksperti vērtē kā ļoti sarežģītu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt