Nedzirdīgajiem

Vides fakti

Nedzirdīgajiem

Dienas ziņas

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Dopings»

Rīgas «Dinamo» ārsts par dopinga vielām: Lai lieto, idritvaikociņ!

Sporta ārsts Āris Aivars uzņēmās atbildību par Soču ziemas olimpiskajās spēlēs Latvijas izlases hokejistam Vitālijam Pavlovam konstatētajām pozitīvajām dopinga analīzēm. Mediķis aizliegtās vielas nosaukumu netika pamanījis uz preparāta marķējuma, tiesa, Latvijas Televīzijas raidījumā "Aizliegtais paņēmiens" hokeja kluba Rīgas "Dinamo" galvenais ārsts pauda pārliecību, ka garajā aizliegto preparātu sarakstā pietiktu atstāt kādas 15 vielas, bet citas jāļauj lietot, jo profesionālais sports nav veselības kalve.

Profesionālais sports ir veselības bendēšana, toties sportists ir piekritis šo darbu darīt un saņem par to lielu naudu, tādēļ nav pamata liegt viņam brīvi lietot dažādas vielas, uzskata Aivars.

"Lai viņi tagad lieto, idritvaikociņ, nu un kas tur tāds?" liberālu attieksmi pauda Aivars. "Protams, ka jākontrolē, lai nebūtu pārmērīgos daudzumos vai superdozācija, bet priekš tam ir ārsti, kas to visu varētu skatīties reglamentā."

Pašlaik tādas brīvības sportistiem nav, un saraksts, kādas vielas lietot nedrīkst, ir tiešām garu garais.

Saraksts ir publisks, turklāt dalās vēl trīs daļās – vielas, kuras nedrīkst lietot nekad, vielas, kuras nedrīkst lietot sacensību laikā, un vielas, kuras nedrīkst lietot konkrētos sporta veidos.

Tīšām, netīšām, nepamanīja, nezināja... Cēloņi, skaidrojumi un argumenti dažādu valstu sportistu organismā atrastām dopinga vielām ir dažādi. Taču skaidrs, ka lielajā sportā ikviens meklē ceļus, kā būt izturīgākam, spēcīgākam un ātrākam par citiem. Šajā sacensībā vienā pusē ir sportistu ārsti, savukārt otrā – dopinga kontrolieri, kas, pirmkārt, analizē, kādas vielas kādu efektu izraisa, otrkārt, regulāri pilnveido aizliegto vielu sarakstu un, treškārt, protams, veic pašu sportistu analīzes.  

Pavlova pozitīvajās dopinga analīzēs Aivars vaino situāciju, kurā nepietika laika informācijas pārbaudīšanai kreatīna serumā, ko lieto lielākai izturībai un ātrumam. Serumā bijusi pievienota vēl kāda viela, kas netika norādīta informācijā, bet bija pieminēta uz pudelītes.

"Mēs ātrumā sūtījām uz olimpiskajām spēlēm, faktiski es sūtīju priekš "Dinamo" hokejistiem," par teju četrus gadus seniem notikumiem sacīja ārsts. "Es vienkārši nepaspēju viņas izbaudīt uz "Dinamo" hokejistiem un Pavlovs teica, davai, iedod man, es pamēģināšu." 

Izrādījās, ka treniņprocesā attiecīgā viela ir atļauta, bet nav atļauta sacensību periodā. "Tā dopinga sistēma ir tik interesanta, drausmīga un sarežģīta, ka tev tur jāsēž veselai brigādei speciālistu klāt, kas varētu to visu izlemt," teica Aivars, šķirstot vairāk nekā 400 lappušu grāmatu, kurā var noskaidrot, vai kāds preparāts nav aizliegto vielu sarakstā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Sporta politika
Sports
Jaunākie
Interesanti