Sporta ziņas

Latvijas hokeja virslīga. HK «Olimp/Venta 2002» - «Mogo/LSPA»

Sporta ziņas

Latvijas hokeja virslīga. HS «Rīga» 4:3 «Mogo/LSPA»

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Bērnu sports kā valsts prioritāte. Lozungs vai mērķis?

Patiesai bērnu sporta prioritātei trūkst naudas, nozarē rosina veidot īpašu fondu

Topošajās sporta politikas pamatnostādnēs nākamajiem septiņiem gadiem kā prioritāte izvirzīts bērnu un jauniešu sports. Tā tas bija arī aizvadītajā septiņgadē, taču vairāk uz papīra nekā reālajā dzīvē. Bērnu un jauniešu sporta finansēšanā galvenie spēlētāji ir pašvaldības un vecāki, no valsts budžeta finansē treneru darba samaksu, bet valsts līdzfinansējums nenosedz pat likumā noteikto minimālo likmi, – to kompensē pašvaldības.

Pašvaldību dibinātajās sporta skolās valsts nodrošina apmēram vienu trešdaļu finansējuma treneru algām, bet visu pārējo maksā pašas vietvaras, Latvijas Televīzijai pastāstīja Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis Guntis Apinis.

Savukārt Sporta izglītības iestāžu direktoru padomes vadītāja Diāna Zaļupe uzskata, ka pats minimums būtu nodrošināt minimālo finansējumu treneru algām. Tas ļautu treniņu procesā vai infrastruktūras attīstībā ieguldīt vismaz to finanšu daļu, ko pašvaldības piemaksā, lai nosegtu minimālo algu treneriem.

"Valsts to pašreiz nav spējusi izdarīt un, cik saprotu no netiešām norādēm, ja šo nodrošinās, tad pārējiem pamatnostādņu mērķiem nauda vispār neatliks," teica Zaļupe.

Par sportu atbildīgās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Sporta departamenta direktors Edgars Severs 

aicinājumu palielināt valsts atbalstu pedagogu darba samaksai līdz 100% uzskata par nopietnu izaicinājumu, jo nepieciešama prāva summa.

"Šāds priekšlikums vien mums prasa kādus 5–6 miljonu eiro papildu finansējuma. Varbūt mazliet mazāk, bet tā summa ir ļoti pieklājīga," paskaidroja Severs. "Mūsu iespējas tuvākajos gados šādu uzdevumu īstenot ir ļoti ierobežotas, jo budžets ir apstiprināts ne tikai 2021. gadam, bet arī līdz pat 2023. gadam. Tā ka tas mums būs izaicinājums."

Severs nevar iezīmēt konkrētus soļus, kādi būtu jāsper, lai bērnu un jauniešu sports pirmajā vietā nebūtu tikai uz papīra. Noteikti priekšlikumi savukārt ir citiem. Piemēram, Sporta izglītības iestāžu direktoru padomes vadītāja Zaļupe

cer uz īpaša fonda izveidi, lai uz valsts papildu finansējumu varētu pretendēt konkursos.  

"Mēs kā jaunatnes organizācijas diezgan stipri uzstājam, ka ir jārada sporta fonds," teica Zaļupe. "Sliktākajā gadījumā tas var būt kā Valsts kultūrkapitāla fonda sadaļa, kā tas ir Igaunijā, vai kā atsevišķs sporta fonds, kā tas ir Lietuvā, kopā ar jaunatnes atbalsta fondu. Tas dotu ļoti lielu atbalsta iespēju tieši jaunatnes sportam, tieši tautas sportam, kur varētu piedalīties dažādos projektos. Tieši šajā segmentā tas būtu ļoti liels atbalsts."

Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks sporta jautājumos Apinis par vienu no svarīgākajiem priekšnoteikumiem bērnu un jauniešu sporta attīstībai uzskata infrastruktūru.

Patlaban nav izstrādāti kritēriji, kā pašvaldībām pretendēt uz valsts līdzfinansējumu sporta infrastruktūras būvniecībā.

"Nav saprotams, kā vispār tiek pieņemti lēmumi par finanšu piešķiršanu pašvaldību sporta objektiem," paskaidroja Apinis. "Patiesībā, nevis balstoties uz kaut kādu stratēģiju, datiem par to, kur un kas ir vajadzīgs, bet vienkārši ar politisku lēmumu."  

Latvijas Televīzijas uzrunātie eksperti akcentēja tuvredzību Covid-19 krīzes seku izvērtējumā. Vieni no lielākajiem cietējiem ir sportojošie bērni un jaunieši, kuriem piemēroti krasi ierobežojumi. Apinis nešaubās, ka sporta politikas pamatnostādnes varētu izpildīt tikai tad, ja 2021. gada vasarā situācija normalizēsies un atgriezīsies pirmspandēmijas sliedēs.

Darbs pie sporta politikas pamatnostādnēm nākamajiem septiņiem gadiem turpināsies līdz 2021. gada maijam.

Sporta politikas pamatnostādnes 2021.–2027. gadam

Dokumenti

sporta politikas_ pamatnostadnes_2021-2027_projekts.pdf

Lejuplādēt

557.9 KB

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Sporta politika
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt