Sporta studija

Motosporta federācijas prezidents Lazdovskis: panākumi ir jāvērtē kopā ar publicitāti

Sporta studija

Cik prioritāros sporta veidus vajag Latvijā?

LOV vadība pieļauj atvērt durvis arī neolimpiskajiem sporta veidiem

OIimpiskajā vienībā gatavi atbalstīt plašāku sporta veidu loku, vēlas skaidrus noteikumus

Olimpisko sporta veidu individuālajiem atlētiem iekļūšana kādā Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) sastāvā garantē ikmēneša ienākumus, finanses treniņnometnēm un nodrošinātu medicīnisko aprūpi. LOV jaunā stratēģija paredz plašāku sporta veidu iesaisti, bet jautājums, kā tas tiks realizēts, vēl ir diskusiju stadijā, Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" pastāstīja LOV valdes priekšsēdētājs Einars Fogelis. 

ĪSUMĀ:

  • LOV gatava atbalstīt gan olimpiskos komandu sporta veidus, gan neolimpiskos izcilniekus
  • Darbības paplašināšanai LOV pašlaik nav likuma bāzes un finanšu seguma
  • Jaunpienācējiem sporta veidiem LOV vēlas noteiktus kritērijus atbalsta sniegšanai
  • Latvijas Olimpiskajā komitejā LOV darbības paplašināšanu neuzskata par vienā dienā atrisināmu jautājumu

Pērn tika apstiprināta jaunā LOV stratēģija līdz 2024. gadam, kas paredz LOV durvju plašāku atvēršanu, sākot ar olimpisko komandu sporta spēļu izlasēm un ņemot vērā katras sporta federācijas vajadzības, paskaidroja Fogelis. LOV varētu sniegt atbalstu gan pieaugušo valstsvienībām, gan jauniešu un junioru izlasēm.

Rēķinoties ar Covid-19 dēļ iedalīto papildus resursu attīstībai, LOV runā arī par izcilību neolimpiskajos sporta veidos. Fogelis saskata, ka

labākie neolimpiskie sportisti Latvijā ir diezgan skaidri pārredzami, bet jautājums ir par spēles noteikumiem LOV pakalpojumu sniegšanā.

"Manuprāt, būtu ļoti labi, ja šie noteikumi būtu pietiekami skaidri un atkarībā no resursa, kas būs mūsu [LOV] rīcībā," uzsvēra Fogelis. "Lai arī vadošie neolimpisko sporta viedu sportisti saprastu, kā viņi var normāli saņemt šīs [LOV] konsultācijas, palīdzību, vismaz, kā minimums, laboratorijas apsekojumu medicīnas jomā."

Tehniski Fogelis īpašas problēmas nesaskata, turklāt arī ar pašreizējo resursu vismaz laboratorijas kapacitātes ziņā problēmu nav. Jautājums gan ir par budžetu.

"Veidojot nākamā un aiznākamā gada budžetu, kā un kas par to visu maksās?" būtisku jautājumu iezīmēja LOV vadītājs. "Jo par olimpiskajiem sportistiem likumdošana ir nodefinējusi valsts pasūtījumu. Līdz ar to mēs šobrīd darbojamies tikai ar olimpiskajiem veidiem."

Kad tiks pieņemts lēmums par LOV darbības paplašināšanu, atliks vienoties par principu, pēc kāda sportistus iekļaus LOV sastāvos,

paskaidroja Fogelis. Viņš saskata, ka sākotnēji būtu pietiekoši LOV iekļaut 10-12 neolimpisko sporta veidu atlētus, bet vispirms ir nepieciešama skaidrība par kritērijiem. LOV jau ir pieredze darbā, piemēram, ar neolimpiskā florbola valstsvienības spēlētājiem, pirms pasaules čempionāta testējot sportistus un palīdzot trenerim veidot gatavošanās plānus. Fogelis saskata, ka arī tehniskajiem sporta veidiem viss ir iespējams.

"LOV ir kritēriji, sākot no starta olimpiskajās spēlēs. Tālāk ir skaidri redzama sistēma – pasaules un Eiropas čempionāti gan pieaugušo, gan junioru klasēs. Līdzīgai sistēmai ir jābūt neolimpiskajos sporta veidos," uzsvēra Fogelis. "Taču tā jau varētu būt atsevišķa vienošanās neolimpisko sporta veidu blokā."

Savukārt likumu izmaiņas jau ir likumdevēja varā un saistītas ar politisko uzdevumu LOV valsts sporta stratēģijā tālākam darbam.

"Vai strādāt tikai ar sporta spēlēm, vai tikai ar sporta spēlēm olimpiskajos sporta veidos, vai skaitīt arī klāt, piemēram, neolimpiskos sporta veidus," paskaidroja LOV vadītājs.

Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks uzskata LOV par ļoti labu vērtību sportistiem, ko LOK plāno tālāk attīstīt. Viņš piebilda, ka

LOK ir nākotnes vīzija, bet tā neīstenosies vienā dienā, jo prasīs ilgtermiņa darbu.

"Tā būs ne tikai investīcija sportistos, bet arī pastarpināti sporta veidos. Komandu sporta spēles, protams, prasīs lielāku kapacitāti, bet mums ir jāaug laikam līdzi," teica Lejnieks. "Ir jāatbalsta arī šie sportisti, gan neolimpiskie, gan komandu."

Lejnieks solīja, ka LOK mainīs attieksmi pret sportistiem, tanī pašā laikā arī prasīs sportistiem mainīt attieksmi pret organizāciju. "Te ir divas puses. Mēs rūpējamies un gribam rūpēties par sportistiem vairāk, bet sportistiem būs jāizprot arī tas, ka viņi par šo darbu no valsts saņem investīciju," izklāstīja LOK ģenerālsekretārs.

LOV pārziņā pašlaik ir Latvijas labāko sportistu gatavošana olimpiskajām spēlēm un citiem nozīmīgākajiem starptautiskajiem startiem. LOV dalībnieki ir LOK, Izglītības un zinātnes ministrija un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt