Nozares uzraugi: Manipulācijas ar rezultātiem sportā pieaug, lielākais kāpums basketbolā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sporta pasaulē pieaug aizdomīgu spēļu skaits, kurās varētu būt notikušas manipulācijas ar rezultātiem, un straujākais kāpums vērojams basketbolā, par nozares pārraudzības uzņēmuma "Sportradar Integrity Services" (SIS) direktora Toma Meisa teikto ceturtdien vēstīja aģentūra AFP. 

SIS datorsistēmas un speciālisti nepārtraukti novēro notikumu gaitu sporta sacensībās un derību likmju izmaiņas bukmeikeru uzņēmumos. SIS sadarbojas ar vairāk nekā 150 sporta federācijām, līgām un citiem partneriem. Uzņēmuma galvenā mītne ir Londonā, bet reģionālie centri izvietoti Montevideo, Melburnā, Singapūrā, Lasvegasā un Mineapolē. SIS speciālistu lokā ir gan datu analītiķi, gan izmeklētāji un operatīvas izlūkošanas darbinieki. 

Par aizdomīgām tiek atzītas sacensības, kas izraisa lielas, negaidītas un neizskaidrojamas izmaiņas derību likmju likšanas aktivitātēs. Meiss atzina, ka šādu norišu skaits būtiski pieaug. 

"Šogad jau ir sliktāk nekā pērn," teica Meiss. "2021. gadā bija rekords ar 904 aizdomīgām spēlēm. Šogad oktobrī tas jau bija pārsniegts ar 978 aizdomīgām spēlēm. Divos atlikušajos mēnešos mēs noteikti esam ceļā, lai pirmo reizi pārsniegtu tūkstoti, kas ir diezgan šokējoši."

Pēc Meisa teiktā, SIS uzrauga notikumus 12 sporta veidos 70 valstīs. Futbols aizņem divas trešdaļas uzņēmuma pārraudzīto sporta procesu, bet lielākais aizdomīgu spēļu skaita pieauguma temps novērots basketbolā.

2021. gadā basketbolā konstatēja 63 aizdomīgas spēles, bet pērn fiksēja 183 gadījumus. 

Spēlētāji laukumā nereti ir tikai izpildītāji, kas nekļūst bagāti no krāpšanas, jo manipulēšanā ar rezultātiem ir iesaistītas profesionālas rīcības organizācijas, nevis amatieri, kas darbotos nejaušības pēc, uzsvēra Meiss. Krāpnieki zina, ka viņu darbības tiek novērotas, tādēļ meklē ceļus, kā padarīt savu rīcību grūtāk pamanāmu. 

Tomēr Meiss uzsvēra, ka iespējas sekot derību likmju tirgum arvien uzlabojas, kā arī nozīmīgs informācijas avots ir sociālie mediji. Nozarē pieaug izredzes klientu interesēs noķert krāpnieku lielās zivis, turklāt blēžiem par pārkāpumiem arvien biežāk jārēķinās ar kriminālvajāšanu. 

Pēc SIS darbības rezultātiem, 2022. gadā ir tiesāti vairāk nekā 50 krāpnieki, kā arī vairāk nekā 100 gadījumos pieņemtas sporta sankcijas, uzsvēra Meiss. SIS vadība arī ir gandarīta par sadarbību ar likumsargiem, īpaši gadījumos, kur iesaistīta organizētā noziedzība. 

Pēc Meisa teiktā, par vienu no visu laiku veiksmīgākajām cīņām pret derību krāpšanu varētu kļūt tiesa Austrijā, kur izskata notikumus nacionālajā trešajā futbola līgā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti