Sporta studija

Basketbola savienības šefs Cipruss cer uz sporta spēļu halli Rīgā līdz Eiropas čempionātam

Sporta studija

Pludmales volejbolists Pļaviņš 36 gadu vecumā saskaras ar lielāko izaicinājumu

Izmaiņas ziedojumiem sportam labvēlīgākos likumos eksperti uzskata par maznozīmīgiem

Mainītajai ziedošanas kārtībai jāstiprina atbalsts sportam, eksperti būtiskas izmaiņas neparedz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nodokļu reforma 2018. gadā pamatīgi mainīja ziedojumu sistēmu – pēc četriem gadiem ziedojumi sportam tā arī nav atgriezušies iepriekšējā līmenī. Kritums pārsniedz 30%, salīdzinot ar laiku pirms nodokļu reformas. Ieviestajām izmaiņām ziedošanas kārtībā būtu jāuzlabo iespēja sporta organizācijām saņemt papildu finansējumu, tomēr eksperti būtisku pieaugumu neparedz.

Saeimas Sporta apakškomisijas vadītāja Sanda Riekstiņa (Jaunā konservatīvā partija) teiktais par ziedojumu sistēmas atgriešanu pirmsreformas veidolā gan nav pilnīgi precīzs, jo nodokļu sistēma netiek mainīta uz tādu, kāda tā bija pirms reformas. Taisnība, ka izmaiņas ir veiktas, bet nodokļu eksperti tās sauc par nebūtiskām.

Uzņēmējiem no 21. aprīļa gan būs jauna iespēja ziedojumu vairs neaplikt ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN). Piemēram, ja uzņēmēja UIN par dividendēm ir 100 tūkstoši eiro, tagad summai līdz 30 tūkstošiem eiro uzņēmējs varēs izvēlēties – maksāt UIN vai tā vietā ziedot. Iepriekš sistēma bija nesaprotama, jo ziedojumu sākotnēji aplika ar nodokli, bet pēc tam piemēroja atlaidi.

Komandu sporta spēļu asociācijas izpilddirektors Kaspars Gorkšs paskaidroja, ka

izmaiņas teorētiski ļaus ziedot vairāk un uzņēmējam mazliet izdevīgāk, taču uzņēmumam vispirms jābūt peļņai, lai varētu ziedot.

Sporta federācijām tas ir veids, kā piesaistīt papildu finansējumu, taču savs mājasdarbs jāizdara arī sporta organizācijām, lai finanses piesaistītu, paskaidroja Gorkšs.

Savukārt uzņēmuma "Sorainen" nodokļu eksperts Jānis Taukačs uzsvēra, ka Latvijā uzņēmuma ienākuma nodokli praktiski neviens nemaksā, jo uzņēmumi dividendes nemaksā, bet iegulda uzņēmuma attīstībā vai ļauj naudu grauzt inflācijai. Tādēļ UIN atvieglojums nav īpaši svarīgs. 

Izdevīgāki noteikumi ziedošanai gan nenozīmē, ka sporta federācijas un komandas varēs dzīvot kā nieres taukos. Gada pārskatos var redzēt, ka lielajās federācijās ziedojumu apjomam budžetā ir niecīgs īpatsvars, lielāko daļu finansējuma aizvien saņemot no valsts. 

Komandu sporta spēļu asociācijas izpilddirektors Gorkšs paskaidroja, ka

rekordistei ziedojumu piesaistīšanā Latvijas Hokeja federācijai ziedojumi veidoja 7% budžeta.

Gorkšs saskata, ka ziedojumu kultūra sporta atbalstīšanā ir mazinājusies.

Vairākām federācijām 2022.gada būs ļoti sarežģīts. Vieglatlētikas federācija pirmā skaļi paziņoja, ka ar valsts piešķirto finansējumu nevar nosegt visus izdevumus. Tā diemžēl būs vēl vairākām sporta federācijām, jo šogad Covid-19 dēļ papildu līdzekļus nepiešķirs, bet izdevumi neizbēgami palielināsies līdz ar sacensību atgriešanos kalendārā.

Rudenī gaidāmās Saeimas vēlēšanas nekādas izmaiņas ziedojumu likumā uzreiz nenesīs. Nākamās izmaiņas ziedojumu likumā var gaidīt pēc vēlēšanām. Turklāt globāli procesi liecina, ka arī ar jaunajiem noteikumiem ilgi strādāt nevarēs.

Valstīm virzoties pretim globāla UIN ieviešanai, tas visdrīzāk spiedīs veikt jaunas izmaiņas,

paskaidroja "Sorainen" nodokļu eksperts Taukačs.

Pieņemtās izmaiņas ziedojumu likumā ļauj cerēt, ka sportam Latvijā naudas būs mazliet vairāk. Jācer, ka arī ziedošanas ētika gadu gaitā ir mainījusies un sporta organizācijas neatgriezīsies pie vecajiem niķiem, ka caur ziedojumiem uzņēmēji peļņu daļēji atgrieza uzņēmumā, nemaksājot nodokļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti