Sporta ziņas

Autošosejas sacensības "Mano CUP" Dzintara Apļa pirmais posms

Sporta ziņas

Latvijas handbola Virslīga sievietēm. SK "Latgols" - "LSPA". Līga Bīriņa

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Sporta varas gaiteņos sācies ietekmes karš

Latvijas sporta varas gaiteņos organizācijas cīnās par ietekmi valsts finansējuma pārvaldīšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Par sporta nozari atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) 20. maijā informēja sporta struktūras par lēmumu no nākamā gada vadošā valsts partnera lomai izraudzīties vienu organizāciju. Tā būs Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP), tomēr reorganizēšanas process ir izvērties sarežģīts. 

ĪSUMĀ:

  • Valsts vēlas vienu sadarbības partneri sportam paredzētā finansējuma pārvaldīšanā
  • Latvijas Olimpiskā komiteja un Latvijas Sporta federāciju padome par spēku apvienošanu nevienojās
  • Latvijas Sporta federāciju padome gatava uzņemties atbildību par visiem sporta veidiem
  • Vairāki sporta funkcionāri ministrijas rosinātās pārmaiņas neuzskata par patiesu reformu

Izglītības un  zinātnes ministre Anita Muižniece uzsvēra, ka galvenais mērķis no valsts puses ir sadarboties ar vienu partneri, kuram tālāk nodotu valsts finanšu līdzekļus. Savukārt no partnera valsts tālāk prasītu atbildību.

Lai izpildītu IZM ieceri, sporta organizācijām bija dots laiks pašām vienoties par spēku apvienošanu. Divām lielākajām organizācijām – Latvijas Olimpiskajai komitejai (LOK) un Latvijas Sporta federāciju padomei (LSFP) – vienoties neizdevās. LOK ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks klāstīja, ka

vienīgajā piedāvātajā variantā ar saplūšanas scenāriju Olimpiskā komiteja tiktu likvidēta.

"Tur [LOK] biedri ļoti konkrēti nostājās ar savu viedokli. Tur nebija iespējams vienoties, jo mums tika dots mandāts, ka šāds scenārijs netiek pieņemts. Tur arī mūsu saruna apstājās," teica Lejnieks.

Savukārt izglītības un  zinātnes ministre Muižniece runas par kādu likvidēšanu nosauca par absurdām.

"Nevienam nevienā brīdī nav bijušas domas kaut ko likvidēt, kaut ko iznīcināt vai vēl kādas manipulācijas veikt. Valsts nevar nevienu biedrību nekādā veidā aizslēgt. Protams, ka tās paliek," uzsvēra Muižniece.

Pēc LSFP pasūtījuma uzņēmuma "Sorainen" veiktajā pētījumā gan tieši tāds variants ticis piedāvāts zem termina "saplūšana". LOK apgalvo, ka tas ir bijis vienīgais piedāvātais variants.

Biedrību un nodibinājumu likumā ir skaidri atrunāta divu biedrību saplūšana vienā, kas nozīmē abu biedrību likvidāciju un pilnīgi jaunas organizācijas dibināšanu. Šāds scenārijs neizdevīgs būtu LOK, kuras aktīvi olimpiskajos centros mērāmi desmitos miljonu eiro.

LSFP prezidents Einars Fogelis sacīja, ka kolēģi

LOK līdz šim ir bijuši gatavi uzņemties atbildību tikai par olimpiskajiem sporta veidiem.

"Mēs [LSFP] šo lauku redzam plašāk un esam gatavi uzņemties atbildību tā, kā tas ir bijis līdz šim, – par šo lauku kopumā," teica Fogelis.

Saplūšana vienā organizācijā nenotiks – LOK un LSFP juridiskais statuss paliks nemainīgs. Jaunais plāns paredz, ka pārējās sporta organizācijas finansējumu saņems no Sporta federāciju padomes, nevis kā līdz šim no IZM.

Latvijas Komandu sporta spēļu asociācijas izpilddirektors Kaspars Gorkšs uzskata, ka neviens uzņēmējs piegādātāju skaita samazināšanu nesauktu par reformu.

"Tāpat cilvēks, ja vienā veikalā pirka pienu un citā – maizi, tad diez vai abu lietu nopirkšana vienā veikalā būs reforma. Šobrīd sportā par reformu sauc tieši tik nebūtisku izmaiņu," pauda Gorkšs. "Kaitējumu tas, iespējams, neizdarīs, bet labumu sabiedrībai un sporta attīstībai arī nedos. Izmaiņas ir pašmērķīgas, bez būtiskas ietekmes uz sporta attīstību Latvijā. Nav strukturālu, organizatorisku vai citu nozīmīgu izmaiņu. Deleģēto funkciju nav vairāk nekā iepriekš."

Savukārt Latvijas Sporta izglītības iestāžu Direktoru padomes vadītāja Diāna Zaļupe valsts viena sadarbības partnera ieviešanu nosauca par bīstamu. 

"Ko nozīmē viens partneris, kurš ir finansiāli pilnībā atkarīgs no IZM? Tas jau neizskatās pat pēc partnera, bet pēc piekrītoša galvas mājēja. Satraucošs ir fakts, ka ministrija nav gatava sadarboties ar vairākām vadošajām sporta nozares organizācijām. Tā būtu viedokļu daudzveidība, ideju banka, arī sava veida demokrātija," klāstīja Zaļupe.

Kuluāros process ir raisījis lielas kaislības, ragos saejot vairākiem ietekmīgiem sporta funkcionāriem.

Pēc Latvijas Televīzijas rīcībā esošās informācijas, apdraudēta varētu būt Einara Fogeļa un Latvijas Basketbola savienības prezidenta Raimonda Vējoņa turpmāka darbība LOK izpildkomitejā.

IZM iecerei vēl gan būs nepieciešama apstiprināšana valdībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti