Latvijas Sporta federāciju padome rosina pārrunas par sporta pārvaldības pilnveidi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēc pēdējā desmitgadē notikušajām pārmaiņām līdzšinējie biznesa modeļi un sabiedrības organizāciju formas vairs nav realitātei atbilstošas arī sporta nozarē, tādēļ Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) nolēma sākt konsultācijas par sporta pārvaldības pilnveidi, pirmdien pavēstīja LSFP.

Konsultācijas LSFP valde sāks primāri ar saviem biedriem – pārstāvētajām sporta federācijām, taču neizslēdzot arī ar citu nevalstisko sporta organizāciju, valsts lēmējvaras un izpildvaras pārstāvju, pašvaldību, privātu sporta notikumu organizētāju un citu nozares attīstībā ieinteresēto iesaisti. 

LSFP, apvienojot 94 sporta federācijas, 184 atzītos sporta veidus un 1915 kolektīvos biedrus, ir plašākā sporta nozari vienojoša pārstāvniecība Latvijā. Tā pārstāv gan tautas sporta federācijas, gan federācijas ar panākumiem augstu sasniegumu sportā olimpiskajos un neolimpiskajos sporta veidos.

Sākot konsultācijas, LSFP mērķis ir pārskatāma, efektīva, vienlīdzīgās iespējās balstīta, mūsdienu mainīgajiem sporta vides apstākļiem atbilstoša un uz visu sporta nozarē iesaistīto dalībnieku attīstību vērsta sporta pārvaldība.

Arī Latvijā Covid-19 pandēmijas ietekmē sporta nozare aizvadītā pusotra gada laikā bija būtiski nobremzēta. Tomēr Latvijā sporta kustība pakāpeniski atsākas kā profesionāļu vidū, tā arī amatieru un tautas sporta pasākumos. Valsts finansējums krīzes pārvarēšanai bija zināms atbalsts īstermiņā, kamēr ilgtermiņā piespiedu dīkstāve izgaismojusi būtisku Latvijas sporta pārvaldības ievainojamību, uzsvēra LSFP.

Turklāt Covid-19 apstākļu pārvarēšanu LSFP uzskata par tikai vienu no izaicinājumiem, ar kuriem jārēķinās sporta sabiedrībai.  Daži pārmaiņu iemesli ir globāli – decentralizācija un individualizācija, tehnoloģiju attīstība un tās ietekme sportā. Dinamiska un līdzšinējo sporta kustību būtiski mainoša ir e-sporta attīstība, aizvien dominējošāki kļūs sporta ilgtspējas jautājumi. Cilvēki retāk sekos tradicionālajam sporta ietvaram jeb izveidotām sistēmām, biežāk izdarīs individuālas izvēles – kā sportot, kur un ar ko to darīt.

Pārmaiņas ietekmē sporta federācijas, klubus, sportistus, pasākumu formātus un sacensību modeļus ne tikai Latvijā. Šādos apstākļos LSFP sagaida, ka sporta vadībai, pārvaldībai, administrācijai, infrastruktūrai jāmainās atbilstoši, kļūstot efektīvai, adaptīvai, uz izcilību orientētai, jo tikai tā būs iespējama starptautiski konkurētspējīgas sporta nozares attīstība.

Par vienotas nevalstiskās sporta pārstāvniecības ieguvumu LSFP uzskata saprotamāku, efektīvāku sporta pārvaldību un sadarbību ar valsti.

Vienlaikus valstī lēmumpieņēmēji sporta politikas jomā ir vairāki. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) pilda valsts pārvaldes funkcijas sporta nozarē, taču arī Latvijas Nacionālajai sporta padomei, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijai ir sava loma, Labklājības un Aizsardzības ministrijas īsteno programmas sporta veterānu un jauniešu atbalstam. Pašvaldības atbalsta sporta attīstību savā administratīvajā teritorijā, finansē sporta izglītības programmas to padotībā esošajās sporta skolās. Cits atbalsta avots sportam ir valsts kapitālsabiedrības. Starptautiski sporta pasākumi, kurus ar izciliem panākumiem organizējuši privātā sektora pārstāvji, reizēm atbalstu gūst no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Pārskatāma, prognozējama un vienota noteiktos kritērijos balstīta sporta finansēšana LSFP ieskatā arī valsts pusē atvieglotu ikdienu sporta sektora spēlētājiem – federācijām, sportistiem, privātiem uzņēmējiem. 

LSFP uzsver, ka organizāciju apvienošanās nevar būt pašmērķis, jo svarīgākais visiem sporta attīstībā iesaistītajiem  ir vienoties par kopīgo mērķi un noteiktiem principiem. Federāciju padome vēlas veidot iespējami labākos apstākļus sportošanai ikvienam – kā augstu sasniegumu sportā, tā amatieru, jauniešu un tautas sportā. Par svarīgu aspektu LSFP uzskata sporta veidu nedalīšanu olimpiskajos un neolimpiskajos, novērtējot gan privātu uzņēmēju organizētus konkurētspējīgus starptautiskus sporta notikumus, gan sporta klubus, kas līdztekus profesionālās ievirzes sporta skolām nodrošina gan plašu bērnu un jauniešu iesaisti sportā, gan augstus sasniegumus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti