Latvijas novērotāja Soču olimpiādē: Haoss antidopinga jomā bija neiedomājams

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Krievijas sportistiem būs liegta iespēja februārī zem sava karoga startēt Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs, jo Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) un Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) komisijas pārliecinājušās par krāpšanos ar dopingu 2014.gadā Sočos. Izrādās, ka tur novērotājas statusā tieši analīžu nodošanas centrā strādājusi arī latviete Liene Kozlovska - bijusī Valsts sporta medicīnas centra (VSMC) Antidopinga nodaļas vadītāja, kura patlaban strādā Eiropas Padomes Sporta nodaļā.

Sočos dopinga kontrolē bija neiedomājams haoss, kas sākotnēji šķita vienkārši tradicionāls postpadomju teritorijā, kurā katrs mēģina kaut kādu savu labumu izraut, Latvijas Televīzijas raidījumā "Aizliegtais paņēmiens" sacīja Kozlovska. Pašlaik viņai gan šķiet, ka haoss bija bija labi manipulēts, lai novērstu uzmanību no tā, kas patiesībā notika. Kontrolē augsta dopinga riska sporta veidos, piemēram, slēpošanā un biatlonā, netika pieaicināti starptautiski dopinga kontrolieri, līdz ar to vietējiem bija iespēja manipulēt ar informāciju, kādiem sportistiem kāda dopinga analīze ir paņemta kurā brīdī, un tas acīmredzot tika paredzēts jau iepriekš.

Kozlovskas līmenī citās dopinga kontroles stacijās visi pārējie bija vietējie, un viņa bijusi vienīgā ārzemniece.

"Es sūdzējos par to, kādi ir trūkumi, es sūtīju ziņojumus, tie ne reizi nenonāca līdz neatkarīgiem novērotājiem,

kuriem vajadzēja šos ziņojumus saņemt," savu pieredzi atklāja antidopinga kontroliere.

Materiālu kopums par Soču ziemas olimpiskajās spēlēs notikušo ļauj droši secināt, ka Krievija sistēmiski organizēja nodoto analīžu paraugu aizstāšanu, turklāt diezgan brutālā veidā, pārkāpjot godīga sporta būtību. Tajā pašā laikā nopietns ir arī jautājums, kur bija WADA? Kas pieļāva, ka Soču spēļu galvenajai laboratorijai, ko tā pati bija akreditējusi, ir caurums sienā, ka nakts laikā tā paliek nenovērota un kaut kādi veči analīžu paraugus var staipīt iekšā un ārā? WADA prezidents toreiz bija brits Kreigs Rīdijs un ir arī aizvien. Pagājušā gada nogalē viņu atkārtoti pārvēlēja uz trim gadiem.

SOK ir lēmusi, ka Krievijas valsts karoga nākamajās olimpiskajās spēlēs nebūs. Krievijas sportisti, ja pār viņiem nebūs dopinga aizdomu ēnas, spēlēs gan drīkstēs piedalīties zem neitrāla karoga un viņu uzvaras gadījumā mastā tiks vilkts olimpiskais karogs. Krievijas prezidenta Vladimira Putina administrācija paziņojusi, ka neliks nekādus šķēršļus sportistu izvēlei piedalīties vai nepiedalīties.

Savu vainu dopinga pārkāpumos "Aizliegtajam paņēmienam" noliedza arī bijušais bobslejists Aleksandrs Zubkovs, kam atņemtas divas Soču zelta medaļas. Viņš noliedza, ka varētu būt lietojis bijušā Krievijas Antidopinga laboratorijas vadītāja Grigorija Rodčenkova dopinga kokteili, kurā ar alkoholu tikušas sajauktas aizliegtas vielas. 

Zubkovs kategoriski noliedz, ka būtu startējis alkohola iespaidā, jo trasē gan jāatbild par savu stūmēju dzīvību, gan nepieciešama simtprocentīgas reakcijas spējas. Par to, ka dopinga kokteili neesot bijusi vajadzība norīt, bet tikai skalināt to mutē, bijušais bobslejists pasmejas. 

"Tas ir marasms, citu vārdu nepiemeklēšu. Ja es nepaskalotu muti, es neuzvarētu olimpiskajās spēlēs, tā sanāk?" vaicāja Zubkovs.

"Nezinu, kas būs tālāk, godīgi sakot. Pats galvenais, ka šie netīrumi paliek iekšā dvēselē, pirmām kārtām, tā cilvēka, sportista, kurš sportam veltījis trīsdesmit gadus. Trīsdesmit gadu laikā es ne reizi nebiju iesaistīts dopingā, visas proves bijušas negatīvas. Pirms un pēc testiem. Tas ir pats galvenais. Es zinu un esmu pārliecināts, ka es esmu tīrs sportists."

Var ticēt, var neticēt... Rodčenkova "Djušes" jeb no pozitīvām dopinga analīzēm pasargājamo sportistu saraksts pret paša atlēta vārdiem. Citu pierādījumu par sportista tiešu līdzdalību, kas būtu publiski atklāti, īsti nav. Pierādījums ir Zubkova vārds "Djušes" un plānoto medaļu sarakstā, arī ieskrāpēta analīžu pudelīte, tātad notikusi iejaukšanās paraugos.

Rodčenkova atklātā informācija ļauj uzskatīt, ka sportists bijis iesaistīts shēmās, jo iepriekš savlaicīgi nodevis tīra urīna paraugus,

kā arī informējis par parauga numuru, kas redzams Rodčenkova e-pasta sarakstēs.

Ar skeletonistu Aleksandru Tretjakovu, kam arī par dopinga pārkāpumu atņemta zelta medaļa, sazināties neizdodas, bet runāt ir gatavs viņa treneris Sergejs Smirnovs. Jautāts par "Djušes" kokteili, Smirnovs saka, ka Rodčenkovs ir savas jomas profesionālis, kas visu savu dzīvi ir veltījis ķīmiskiem preparātiem, tātad tam kaut kad bija jāizpaužas.

"To, ko viņš tur izdomāja, es nezinu, neesmu redzējis, neesmu provējis un neko pateikt nevaru, es tāpat kā jūs par to esmu tikai informēts," sacīja treneris. "Tas, ka Saša Tretjakovs nelietoja, tas ir par 150 procentiem, viņš pat tos vitamīnus, ko viņam piedāvāja... vispār bija pret. Vispār pret ķīmiskiem preparātiem, jebkuriem, ārstējas ar tautas līdzekļiem. Visādus sūdus mutē neņem, teiksim tā."

Tātad dzēris neko neesot, savukārt par pudelītes skrāpējumiem pašā laboratorijā sportists atbildēt nevarot. Turklāt laboratoriju taču akreditējusi WADA...

Vai Krievija ko ir sapratusi un uzņemas vainu? Spriediet paši. Līdz ar vairākiem sportistiem uz mūžu no olimpiskajām spēlēm tika diskvalificēts arī ilggadējais Krievijas sporta ministrs Vitālijs Mutko, kurš ministrs bija arī Soču spēļu laikā un kurš, pēc izmeklēšanas domām, nevarēja nezināt par savu padoto tiešu līdzdalību dopinga analīžu viltošanā, turklāt ne jau tikai Sočos.

Tagad Vitālijs Mutko ir Krievijas vicepremjers... Pēc SOK noteiktās diskvalifikācijas viņš paziņoja, ka ir gatavs aiziet jebkurā laikā, bet ne viņš kur ir aizgājis, ne arī kāds viņam ir palūdzis aiziet.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti