Sporta studija

LOV lielu pārmaiņu priekšā!

Sporta studija

LOV vadība pieļauj atvērt durvis arī neolimpiskajiem sporta veidiem

Motosporta federācijas prezidents Lazdovskis: panākumi ir jāvērtē kopā ar publicitāti

Latvijas Motosporta federācijas prezidents: Panākumi sportā jāvērtē kopā ar publicitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Sportā katra panākuma novērtēšanā nepieciešams piemērot koeficientu, kas raksturotu konkurenci sacensībās un atspoguļošanas vērienu pasaulē, Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" teica Latvijas Motosporta federācijas (LaMSF) prezidents Mārtiņš Lazdovskis. 

ĪSUMĀ:

  • Dažādos sporta veidos atšķirīgi interpretē iesaistīto personu skaitu - vērtēšanā svarīgu kritēriju
  • Prioritārie sporta veidi faktiski jau ir noteikti pēc sporta skolu programmām un pašreizējā finansējuma
  • Rosina izveidot sistēmu atšķirīgas publicitātes sporta veidos gūtu panākumu samērošanai
  • Sporta veidos bez iespējām pelnīt naudu labāko atlētu uzturēšana Latvijā paliek valsts ziņā

Par prioritārajiem sporta veidiem Lazdovskis sākotnēji domājis, ka ir objektīvi iespējams tos noteikt. Tomēr, diskusijai pieņemoties spēkā, viņš saskata, ka nav objektīvas informācijas, lai to izdarītu. Viņaprāt, ir sarežģīti noteikt, cik kurā sporta veidā ir iesaistīto dalībnieku, jo dažādas sporta veidu federācijas to izprot dažādi un nav bijis vienotas vadlīnijas. Tajā pašā laikā iesaistīto personu skaits ir viens no pašlaik spēkā esošajiem pamatkritērijiem valsts atbalsta noteikšanā.

"Vai es, kurš brīvajā laikā spēlē Entuziastu hokeja līgā, esmu pieskaitāms pie tiem, kas nodarbojas ar hokeju?" šaubas par kritērija piemērošanas nosacījumiem pauda Lazdovskis. Viņš saskata, ka interpretācija ir ļoti dažāda.

"Ja mērķis ir atņemt nabagiem, lai iedot tiem, kuriem jau šobrīd ir vairāk, es nezinu, vai tas ir pareizais virziens," teica Lazdovskis. "Līdz ar to es uzskatu, ka mums ir jārunā nevis par prioritārajiem sporta veidiem, jo mums jau ir prioritārie sporta veidi. Ja paskatāmies,

cik daudz un kādos sporta veidos ir sporta skolas, kādi sportisti ir Olimpiskajā vienībā un cik un kuras federācijas saņem naudu no LOK [Latvijas Olimpiskās komitejas], LSFP [Latvijas Sporta federāciju padomes] un [Latvijas Komandu sporta spēļu asociācijas] LKSSA, prioritātes parādās ļoti skaidri."

Lazdovskis uzskata, ka ir jāstrādā pie kritēriju pilnveidošanas un to vienādas izpratnes. Tālāk katru sporta veida federāciju jau varētu vērtēt pēc sasniegumiem, aktivitātēm, popularitātes un atpazīstamības. 

Par svarīgu aspektu Lazdovskis uzskata sporta veida pievilcību, jo bērnu iesaistīšanai jābūt arī aizraujošai, populārai un interesantai, lai jaunā paaudze gribētu piedalīties.

"Lai neviens neapvainojas, bet vienkārši pateikt, ka svarcelšana, loka šaušana vai airēšana ir forša, ar to nepietiek," paskaidroja Lazdovskis. "Bērniem ir vajadzīgs elks – kāds, uz ko pavilkties.

Bērniem ir vajadzīgs, lai tas ir forši, stilīgi, un tad viņi ar to nodarbosies.

Un, protams, [vajadzīgas] iespējas ar to nodarboties."

Lazdovskis saskata, ka būtu nepieciešams pacensties radīt sistēmu, kas ļautu samērot sportistu panākumus atšķirīgas publicitātes sporta veidos. Pēc viņa teiktā, lai varētu salīdzināt tenisistes Aļonas Ostapenko un kāda lidmodelista panākumus. "Mēs tajā virzienā neejam, bet varbūt to var izdarīt," piebilda LaMSF prezidents.

"Katru panākumu reizināt ar koeficientu – kādā konkurencē panākums ir izcīnīts un cik plaši atspoguļots pasaulē," savu skatījumu atklāja Lazdovskis. "Lūdzu, parādiet piecas televīzijas, kurās šīs sacensības ir atspoguļotas tiešraidē! Parādīsi piecas – X punkti klāt. Nav parādīts nevienā televīzijā - attiecīgi koeficients 0,1, nevis 5. Varbūt caur šādu prizmu varam samērot panākumu ar šī panākuma rezonansi. Būtu godīgi paskatīties, cik lielu rezonansi panākums ir izraisījis, jo tas tomēr atspoguļo to, cik daudzus cilvēkus tas interesē."

Lazdovskim kā motoru sporta federācijas pārstāvim nešķiet godīgi un pieņemami, ka ir pietiekami daudz olimpisko sporta veidu, kuri īsti nevienu neinteresē.

Ja sporta veids nevienu neinteresē globālā mērogā, tad nav reklāmas, atbalstītāju un balvu fondu, bet kādam šie sportisti ir jāuztur.

"Ja mēs gribam, lai cilvēki nodarbojas ar airēšanu, badmintonu [balvu fonds lielākajos badmintona turnīros pārsniedz miljonu dolāru - red.piez.], paukošanu, svarcelšanu vai citiem šādiem sporta veidiem, kur nav balvu fondu un citādāk naudu īsti nevar nopelnīt, tad mums tas ir jāfinansē no valsts," paskaidroja LaMSF prezidents.

Lazdovskis saskata, ka leģitīms ir arī viedoklis par atbalstu sporta veidiem, kur panākumiem nav lielas rezonanses, bet rosina debatēt, cik lielā mērā tas nepieciešams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti