Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija nozares sakārtošanā virza trīs prioritātes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija (LKSSA) par prioritāriem sporta nozares sakārtošanā uzskata trīs virzienus - nodokļu sistēmas atbilstību finansējuma piesaistīšanai, sporta infrastruktūru un sportistu sociālās garantijas, ceturtdien informēja LKSSA.

Atsaucoties Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iniciatīvai sakārtot sporta nozari, LKSSA apkopoja asociācijas biedru federāciju piedāvājumus un valdes sēdē apstiprināja prioritātes, ko gatavo virzīt izskatīšanai IZM.

Par svarīgu mērķi LKSSA uzskata tādu nodokļu sistēmas izmaiņu izstrādāšanu, kas nodrošinātu finansējuma piesaisti sportam. Savukārt sporta infrastruktūras attīstības plānā prioritāri būtu sociāli un ekonomiski ieguvumi valstij un sabiedrībai. Asociācijā vēlas atrisināt arī sportistu atalgojuma tiesiskā regulējuma jautājumu. LKSSA izpilddirektors Kaspars Gorkšs uzsvēra, ka

vienlīdz svarīgi ir risināt gan naudas trūkumu sportā, gan infrastruktūras pieejamību un sportistu sociālo garantiju jautājumu.

"Neviens no šiem jautājumiem šobrīd nav atrisināms tikai federāciju pašu spēkiem, šeit ļoti nozīmīgs būs valsts atbalsts," LKSSA citēja Gorkšu.

Sporta organizācijas plānoja 2020.gadā strādāt ar 29% apgrozījuma samazinājumu, rēķinoties ar sarukušo ziedojumu apmēru pēc nodokļu reformas. Papildu problēmas radīja Covid-19 dīkstāves izraisītie zaudējumi, kuru apjomu sporta organizācijas vēl izvērtē. Tādēļ pagājušajā nedēļā LKSSA ar finanšu ministru Jāni Reiru pārrunāja nepieciešamību sākt darbu jaunu sporta atbalsta regulējumu izveidei.

Latvijas Basketbola savienības (LBS) prezidents Raimonds Vējonis paskaidroja, ka ar ministru Reiru tika runāts, cik būtiski ir sākt darbu jauna nodokļu regulējuma izstrādē, kas veicinātu finansējuma piesaisti sporta nozares attīstībai, sakārtotu sportistu atalgojuma jautājumus un rastu risinājumus sporta infrastruktūras uzlabošanai. Līdzīgi kā citās nozarēs, arī sportā ir jādomā, kāds būs pēckrīzes periods un ko kopīgi var darīt sporta nozares pilnveidošanai un turpmākai attīstībai, piebilda Vējonis.

LKSSA arī aicināja par nozari atbildīgo IZM kopā ar sporta organizācijām sagatavot stratēģisko sporta infrastruktūras plānu.

Tas ļautu sporta būvju attīstību Latvijā pamatot ar izmērāmiem rādītājiem un kopā meklēt atbilstošāko finansēšanas modeli projektu īstenošanai. Plānveidīga un uz faktiem balstīta pieeja sporta infrastruktūras būvniecībā ļautu krietni efektīvāk izlietot atvēlēto finansējumu, neierobežotu atsevišķu sporta veidu attīstību, veicinātu konkurētspēju starptautiskā līmenī, kā arī nodrošinātu atgriezenisko saiti un ekonomisko pamatojumu valsts ieguldītajiem līdzekļiem sporta infrastruktūrā, vēstīja LKSSA.

Sportistu un iesaistītā personāla atalgojuma jautājumā LKSSA iepazina kaimiņvalstu pieredzi un ieviestās izmaiņas likumos,  lai izveidotu sporta organizācijām un sporta skolām jaunu regulējumu, veicinot jauno sportistu un sportā nodarbināto stabilitāti un sociālās garantijas. LKSSA sadarbībā ar nozares ministriju, kā arī finanšu un nodokļu ekspertiem vēlas sākt darbu, lai izveidotu skaidru regulējumu sportistu atbalstam.

Finansiālu stabilitāti un sociālās garantijas LKSSA raksturoja kā vienu no priekšnoteikumiem, lai jaunie sportisti spētu maksimāli koncentrēties savu mērķu sasniegšanai.

Regulējuma izveidošana palīdzētu veiksmīgāk noturēt talantīgos jauniešus sportā, sniedzot viņiem stabilitātes sajūtu un novērstu sporta organizācijās bieži sastopamus pārkāpumus. Tas arī ļautu izvairīties no strīdiem un atšķirīgām interpretācijām par sportistu un sportā iesaistīto darbinieku apmaksu. 

Gorkšs uzsvēra, ka LKSSA pilnībā atbalsta IZM iniciatīvu sporta nozares attīstības plānošanā un ir gatava līdzdarboties.

Pēc IZM iniciatīvas, sporta organizācijas ir sākušas sporta politikas pamatnostādņu 2021.-2027.gadam izstrādi. Līdz 2020. gada 5.jūnijam sporta organizācijām ir jāiesniedz savi piedāvājumi politikas pamatnostādnēs iekļaujamajām prioritātēm.

Biedrība “Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija” tika nodibināta 2011. gadā ar mērķi apvienot komandu sporta spēļu sektoru. Tās dibinātāji ir piecas komandu sporta spēļu federācijas - Latvijas Basketbola savienība, Latvijas Futbola federācija, Latvijas Handbola federācija, Latvijas Hokeja federācija un Latvijas Volejbola federācija. Patlaban LKSSA biedri ir 11 komandu sporta spēļu federācijas, kas apvieno vairāk nekā 40 000 licencētu spēlētāju un sporta skolu audzēkņu. Vēl lielāks ir šajos sporta veidos iesaistīto bērnu un jauniešu, kā arī brīvajā laikā sportojošo skaits.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti