Latvijas eksperte: Krievijas dopinga lietā visas puses ir zaudētājos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Krievijas vērienīgie dopinga pārkāpumi ir kaitējuši visai sporta pasaulei, un nav ieguvēju situācijā, kad jāpārskata Soču ziemas olimpisko spēļu rezultāti un jāpārdala daudzas medaļas, Latvijas Radio sacīja Liene Kozlovska, kura antidopinga jomā pašlaik strādā Eiropas Padomē, taču Latvijas sportā viņu zina kā ilgus gadus Valsts sporta medicīnas centra Antidopinga nodaļu vadījušu nozares speciālisti.

Soču dopinga skandālā nav uzvarētāju un zaudētāju, jo visi ir guvuši zināmu mācību, arī Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK), kas uzrauga gatavošanos olimpiskajām spēlēm, kur Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) vairāk ir novērotāja lomā, teica Kozlovska. 

Eksperte Liene Kozlovska par cīņu pret dopingu
00:00 / 04:40
Lejuplādēt

Pēc pieļauto kļūdu izvērtēšanas nolemts, ka vairs nedrīkstēs veidot tādas satelītlaboratorijas kā Sočos, kas bija Maskavas antidopinga laboratorijas kopija. Sočos laboratorijas iekārtošanas darbi tika paveikti steigā un pēdējā brīdī, tādēļ pienācīgi novērtēt tās atbilstību kvalitatīvam darbam nepietika laika. Ja dopinga analīzes veic laboratorijā, kas tiek uzraudzīta un darbojas jau ilgus gadus, krāpšanās incidentu iespējas tiek minimizētas, uzsvēra Kozlovska.

Arī Eiropas Padomē, īpaši krīzes situācijās, ir diskusijas, vai ļaut lietot sportā katram, ko viņš vēlas, sacīja Kozlovska. Argumenti esot visai nopietni abām pusēm. Pirms WADA izveidošanas pēc "Tour de France" nedienām un citām skaļām dopinga lietām arī SOK bija jautājums, vai sporta sabiedrība ir gatava rēķināties ar dopinga skandāliem arī turpmāk, vai arī ļaut katram medicīnas jomā darīt visu, kas ienāk prātā. SOK 1999.gadā paziņoja, ka dopingam olimpiskajā kustībā nav vietas un aicināja valstu valdības šādu nostāju atbalstīt.

Ja ļausim lietot visus pieejamos līdzekļus rezultātu uzlabošanai, sportā visi būs spiesti lietot dopingu,

uzsvēra Kozlovska. Sekos nebeidzama cīņa, kurš lietos vairāk, turklāt būsim liecinieki arī medikamentu pārdozēšanai. Tiem, kas gribēs iztikt bez dopinga, ceļš uz panākumiem sportā būs slēgts. "Dopings ir aizliegts tieši tādēļ, ka tas strādā," piebilda antidopinga speciāliste.

Soču olimpiāde nebūs pirmā, kad sodīts sportists fiziski neatdod medaļu, kas viņam juridiski ir atņemta, pastāstīja Kozlovska. Tādā gadījumā godalgu patiesi pelnījušajam atlētam tiek pasniegta jauna medaļa, un katrai sporta organizācijai jānodrošina pienācīga procedūra, lai apbalvotie sajustu, ka godīgas spēles principi ir uzvarējuši. 

Negodīga rīcība traucē ne tikai sportistiem, bet arī skatītājiem, kam ir ļoti svarīga ticība tīram sportam un godīgai spēlei, lai justu neviltotu gandarījumu un prieku par panākumiem, piebilda Kozlovska. 

Kopš SOK komisija sāka pārskatīt 2014.gada Soču ziemas olimpisko spēļu rezultātus, Krievijai dopinga pārkāpumu dēļ ir atņemtas 14 medaļas - piecas zelta, astoņas sudraba un viena bronzas godalga, bet 43 sportisti atzīti par vainīgiem, viņu rezultāti anulēti un noteikts aizliegums uz mūžu startēt olimpiskajās spēlēs. Sočos startējušo Krievijas olimpiešu īpašumā arvien ir 20 medaļu - deviņas zelta, trīs sudraba un astoņas bronzas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti