Krievijas antidopinga šefs: Ar pārsūdzību riskējam tikt pilnīgi izslēgti no pasaules aprites

Krievijas Antidopinga aģentūras (RUSADA) lēmums nepiekrist Starptautiskās Antidopinga aģentūras (WADA) piespriestajam sodam un lēmums prasīt lietas izskatīšanu Starptautiskajā Sporta arbitrāžas tiesā (CAS) nozīmē vēl smagāku sankciju risku un iespēju Krievijai tikt pilnīgi izslēgtai no augstākā līmeņa starptautiskām sacensībām, par RUSADA vadītāja Jurija Ganusa teikto piektdien vēstīja aģentūra RIAN.

Lietas izskatīšana CAS nenozīmē, ka WADA noteiktās sankcijas tiks saglabātas vai atceltas, jo tiesa var gan mīkstināt noteikto sodu, gan padarīt to bargāku, paskaidroja Ganuss. Viņš uzsvēra, ka apelācijā ir riski, ko nedrīkstētu ignorēt. Ja Krievijai jau būtu noteikts maksimālais sods, ar apelāciju tai nebūtu ko zaudēt. Lai gan 9.decembrī WADA izpildkomitejas lēmums atsevišķos jautājumos bija Krievijai labvēlīgs, RUSADA dibinātāju padome nolēma prasīt lietas pārskatīšanu CAS. 

"Mūsu apelācijā redzu divus būtiskus riskus," Ganusu citēja RIAN. "Publiska izskatīšana CAS atklās pasaulei WADA lēmumu pamatojumu, tos gadījumus, kur [antidopinga datu ieraksti] tika izmainīti, un mūsu aizstāvības argumentus. Otrs - procesā iesaistās jauni spēlētāji, kas datubāzē veikto masveida manipulāciju dēļ var pieprasīt sankciju pastiprināšanu, nevis mīkstināšanu. Tie ir ļoti nopietni riski."

Stingrākas sankcijas nozīmētu, ka Krievijas sportistiem var pilnīgi liegt dalību augstākā līmeņa starptautiskās sacensībās.

RUSADA piektdien nosūtīja WADA vēstuli, kurā informēja par pilnīgu nepiekrišanu piespriestajam sodam. WADA pēc vēstules saņemšanas nodos strīda izskatīšanu CAS, kur WADA būs prasītājs, bet RUSADA - atbildētājs. 

Līdzās RUSADA oficiālajai vēstulei Ganuss nosūtīja WADA pavadvēstuli, informējot, ka personiski neatbalsta paša vadītās organizācijas oficiālo nostāju. Ganuss jau iepriekš vairākkārt kritizēja Krievijas sporta amatpersonas par viņu noliedzošo pozīciju dopinga lietā. Iespēju Krievijai panākt CAS labvēlīgāku lēmumu Ganuss nosauca par praktiski līdzvērtīgu nullei.

Jau vēstīts, ka pērn Krievijai līdz 31. decembrim vajadzēja iesniegt WADA Maskavas antidopinga laboratorijas datus. Noteiktajā termiņā tas netika izpildīts, turklāt pēc WADA pārbaudēm atklājās, ka iesniegtajos datos ir viltojumi. Tas bija galvenais iemesls, kādēļ WADA piesprieda Krievijai četru gadu diskvalifikāciju.

KONTEKSTS:

2015.gadā WADA par 2014.gada Soču ziemas olimpiskajās spēlēs īstenotu valsts mēroga dopinga sistēmu atcēla RUSADA atzīšanu. Pērn Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs antidopinga noteikumiem atbilstošiem Krievijas sportistiem ļāva startēt neitrālu atlētu statusā. RUSADA statusu nosacīti atjaunoja 2018.gadā, bet WADA turpināja analizēt Maskavas antidopinga laboratorijas datubāzē iegūtu informāciju.

Maskavas Antidopinga laboratorijas datubāzē glabājās dati par Krievijas sportistiem no 2012. līdz 2015.gadam veiktajām dopinga analīzēm. Datu saglabāšana nemainītā veidā bija viens no nosacījumiem RUSADA atbilstības nosacītai atjaunošanai pērn septembrī. Janvārī WADA saņēma laboratorijas datus, taču konstatēja, ka tajos ir veiktas izmaiņas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Sporta politika
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt