Krievijas amatpersonas atzīst organizēta dopinga plāna īstenošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 9 mēnešiem.

Ar sportu saistītas Krievijas amatpersonas pirmo reizi atzina, ka valstī pastāvēja organizēta dopinga sistēma, otrdien rakstīja "The New York Times" (NYT). Valsts augstāko amatpersonu līdzdalība sistēmā, kas sportistus pakļāva dopinga lietošanai, gan vēl arvien tiek noliegta.

(papildināts ar NYT žurnālistes paziņojumu)
Krievijas Antidopinga aģentūras (RUSADA) pagaidu vadītāja Anna Anceloviča intervijā NYT sacīja, ka Krievijā dopinga jomā darbojās "institucionāla sazvērestība". Savukārt Krievijas Olimpiskās komitejas neatkarīgās antidopinga komisijas vadītājs Vitālijs Smirnovs atzina, ka Krievijā pieļauts daudz kļūdu. 

Anceloviču šokējuši atklājumi par dopinga lietošanu Krievijā, taču viņa neuzskata, ka sistēmu būtu ieviesusi valsts, ko antidopinga organizācijas vadītāja asociē ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un viņa tuvākajiem līdzgaitniekiem.

Kanādas jurists Ričards Maklarens, kura vadībā Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīga komisija sagatavoja divus ziņojumus par dopingu Krievijas sportā, NYT teica, ka Krievijas ierēdņi vairs necenšas apstrīdēt viņa secinājumus, lai neradītu pamatu turpmākai izmeklēšanai. Krievijā dopinga sistēmas uzturēšana valsts līmenī iepriekš pastāvīgi tika noliegta.

Vēlāk trešdien RUSADA gan paziņoja, ka Ancelovičas teiktais ir izrauts no konteksta. Viņa esot gribējusi norādīt, ka termins "institucionāla sazvērestība" lietots Maklarena ziņojumā, tādējādi jau izslēdzot valsts vadītāju iesaistīšanos dopinga lietā.

Savukārt NYT žurnāliste Rebeka Ruisa pēc RUSADA iebildumiem sociālajos tīklos apgalvoja, ka visi citāti rakstā ir precīzi. "Krievijas ierēdņi paziņoja, ka neapšauba dopinga shēmu īstenošanu, bet apstrīd to atbalstīšanu valsts līmenī. Es jautāju Vitālijam Smirnovam, vai tas atbilst patiesībai, un viņš teica, ka jā," pauda žurnāliste.

Maklarens uzsvēra, ka pašlaik Krievijā notiek vārdu spēles par to, kas uzskatāma par valsts īstenotu vadību, kā arī par faktu apzīmējumiem, taču vairs ne par viņa vadītās komisijas secinājumiem.

Krievijā īstenoto dopinga plānu NYT raksturoja kā vienu no sporta vēsturē lielākajām sazvērestībām, kas aptraipa ne tikai 2014.gada Soču ziemas olimpiskās spēles, bet arī visu olimpisko kustību.

Maklarena vadītā komisija 9.decembrī publicēja ziņojumu, kurā apgalvots, ka vairāk nekā tūkstoš Krievijas sportistu kopš 2011.gada bija iesaistīta manipulācijās ar dopinga analīžu paraugiem. Jau 2014.gadā bijušais Maskavas antidopinga laboratorijas vadītājs Grigorijs Rodčenkovs intervijā NYT pastāstīja par dopinga sistēmu, kas darbojās Soču ziemas olimpiskajās spēlēs. Bažās par savu drošību Rodčenkovs pārcēlās uz ASV, bet Krievijā pret viņu ierosināta krimināllieta.

Krievijas olimpiskās komitejas jurists Viktors Berezovs NYT atzina, ka WADA paveicās ar iespēju iegūt informāciju no Rodčenkova. Berezovs gan uzskata, ka līdzīgi pārkāpumi kā Krievijā var tikt īstenoti arī "Ķīnā vai Londonā", jo antidopinga sistēma bijusi salauzta. Arī Smirnovs pauda pārliecību, ka dopingu lieto arī citās valstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti