Ekstrēmie sporta veidi ienāks skolās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Skolēnu brīvlaikā Ekstrēmo sporta veidu centrs teju vai plīsa pa vīlēm – te puikas un pat pa kādai meitenei ir gatavi stāvēt rindā, lai sagaidītu savu kārtu pārbaudīt drosmi, apgūt kādu triku ar skūteri, slidām vai uz batuta.

Centrā darbojas arī vairāku ekstrēmo sporta veidu skoliņas, bet jautājums, vai šī kustība vispār tiek ietverta priekšstatos un diskusijās par bērnu veselību un daudzpusīgu attīstību?

“Es ļoti ceru uz to, ka skolas varētu sākt pieņemt to, ka šie sporta veidi reizēm kļūst populārāki nekā klasiskie,” “Sporta studijai” atklāja “The Spot Center” vadītājs Einārs Lasmanis. Viņaprāt, skolotāji nav gatavi šādiem sporta veidiem un skolas vadības uzskatot, ka tā ir tikai brīvā laika izklaide.  “Bet patiesībā skeitbords, BMX frīstaila disciplīnās jau šobrīd ir iekļauti olimpiskajās spēlēs,” uzsver Lasmanis.

Tomēr bērnu līdz šim brīvā laika pasaule pamazām grasās ienākt arī skolās, un tas pakāpeniski notiks no 2020. gada.

“Ļoti daudzi skolotāji ir diezgan sašutuši,” atklāj programmas izstrādātājs, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas docents Dins Danne, piebilstot: “Ir jāsaprot tas, ka mums visā Latvijā plaukst un zeļ šie parki. Bērni grib, bērniem patīk, viņiem ir interesanti.” Viņaprāt, skolām vajadzētu uzņemties šo bērnu sagatavošanu.

Šoreiz nodarbināts tiek desmit puišu bariņš, lai saprastu, kā skolā var ielikt pamatus drošai rīcībai ekstrēmajos sporta veidos. Pirmkārt, jāatceras, ka arī ekstrēmajos sporta veidos vajadzīga laba fiziskā sagatavotība – stipra mugura un preses muskuļi. Jāmāk arī kūleņot un celties. Tāpat svarīga ir koordinācija un veiklība laikā un telpā. Un vēl svarīgs aspekts ir drošība. Visvairāk traumu ekstrēmajos parkos gūst, nevis izmēģinot jaunu triku, bet neievērojot kārtību un saskrienoties.

Danne arī uzsvēra, ka skolu programmā darbmācības stundās nāktos iekļaut arī, piemēram, velosipēda apkopi un citas lietas, kas iemācītu bērniem rūpēties par savu sporta inventāru. Bet drošību un psiholoģisko sagatavotību integrēt arī citos mācību priekšmetos.

Joprojām pašu skolotāju ziņā būs, ko no piedāvātā mācību satura stundās izmantot, taču savādi ignorēt to, ka šie sporta veidi jauniešu dzīvē ieņem ne mazāku vietu kā klasiskie un gadu desmitiem zināmie sporta veidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti