Daļu Olimpiskās vienības un Olimpiešu sociālā fonda funkciju nodod Olimpiskajai komitejai

Latvijas Nacionālā sporta padome (LNSP) trešdien atbalstīja piedāvātās izmaiņas augstu sasniegumu sporta finansēšanas modelī, daļu Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) un Latvijas Olimpiešu sociālā fonda (LOSF) funkciju nododot Latvijas Olimpiskajai komitejai (LOK) un olimpisko sporta veidu federācijām, vienlaikus stiprinot to lomu un paaugstinot atbildību.

Izmaiņas paredz arī „Vienas pieturas aģentūras” principa jeb viena līguma ar vienu sporta federāciju pieejas ieviešanu. 

LOV dalībnieku sapulce pērnā gada nogalē apstiprināja vienības sastāvus 2021. gadā vasaras sporta veidos, pirmo reizi 12 vietas rezervējot neolimpiskajiem sporta veidiem. Vēsturiski un atbilstoši Sporta likumam, LOV iepriekš iekļāva tikai olimpisko sporta veidu pārstāvjus, kas pēc noteiktu kritēriju sasniegšanas saņēma finanšu atbalstu treniņiem un startiem sacensībās, kā arī palīdzību sporta medicīnas un zinātnes jomā. Savukārt neolimpiskajos sporta veidos dalībnieki par visu rūpējās paši.

Pēc 2020.gadā LOK iniciētas reorganizācijas sekoja lēmums arī labākajiem neolimpisko sporta veidu pārstāvjiem nodrošināt LOV pakalpojumus, tiesa, bez valsts budžetā tam paredzēta finansējuma. LOV sportistiem paredzēto finanšu sadales funkciju turpmāk veiks nevis LOV, bet gan LOK. Olimpiskajā vienībā iekļautie sportisti un treneri turpmāk finansējumu treniņu–sacensību darbam saņems tikai no savas sporta veida federācijas. 

LOV dalībnieki ir LOK, Izglītības un zinātnes ministrija un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija.

Savukārt LOSF turpinās veikt savu pamatfunkciju, sniedzot atbalstu sporta senioriem. LOSF neraksturīgo funkciju izmaksāt no valsts budžeta piešķirtos pabalstus LOV sportistiem un viņu treneriem LOK pārņems 2021. gada 1. jūlijā. 

LNSP lēmums tāpat paredz atbalstu augstas klases sportistu sagatavošanas centru darbības nodrošināšanai četrās pašvaldībās, tam piešķirot  210 000 eiro.

Nacionālās sporta padome sēdē apstiprināja valsts budžeta 33,8 miljonu eiro sadalījumu 2021. gadam programmā “Sports”. Vairāk nekā 50% jeb 17,5 miljoni eiro atvēlēti sporta pedagogu darba samaksai profesionālās ievirzes sporta izglītības programmās.

LNSP valsts sporta budžeta sadales procesā ir iesaistīta četru apakšprogrammu sadalē – sporta būves, sporta federācijas un sporta pasākumi, augstas klases sasniegumu sports, kā arī dotācija nacionālas nozīmes starptautisku sporta pasākumu organizēšanai Latvijā. Pārējām apakšprogrammām ir specifisks regulējums finansējuma piešķiršanai. Piemēram, atsevišķi

Ministru kabineta noteikumi nosaka finansējuma sadali komandu sporta spēļu federācijām, kam 2021. gadā valsts sporta budžetā paredzēti 1,5 miljoni eiro.

Valsts pārvaldībā esošo nacionālo sporta bāzu uzturēšanai 2021. gadā atvēlēti 628 000 eiro, savukārt Olimpiskā centra “Rēzekne” būvniecības pabeigšanai – 956 000 eiro. Lemjot par budžeta sadalījumu sporta federācijām un sporta pasākumiem, Latvijas Sporta federāciju padomei piešķirti 2,38 miljoni eiro, LOK – 135 000 eiro, tai skaitā projektam “Sporto visa klase” un pasākuma “Trīs zvaigžņu balva” organizēšanai, bet Latvijas studentu basketbola izlases dalībai pasaules Universiādē – 15 680 eiro.

Sporta nozares aktualitāšu un norišu atspoguļošanai, kā arī sporta aktivitāšu popularizēšanai sabiedrībā piešķirti 90 000 eiro,

vienlaikus atbalstot priekšlikumu izvērtēt pēdējos trīs gados informatīvajā programmā paveikto. Gala lēmumu par šo līdzekļu saņēmēju Izglītības un zinātnes ministrija pieņems pēc diskusijām, kurās kopīgi ar sporta nozares federācijām izvērtēs žurnāla “Sports” drukātās versijas un digitālo platformu sasniegto auditoriju.

Atbalstot nacionālas nozīmes starptautiskus sporta pasākumus, 242 000 eiro tika sadalīti, atbalstot Latvijas Tenisa savienības organizēto Bilijas Džīnas Kingas kausa izcīņas turnīru sievietēm, Eiropas čempionāta basketbolā vīriešiem un sievietēm kvalifikācijas sabraukuma turnīru, kā arī Starptautiskās Automobiļu federācijas (FIA) Eiropas čempionāta autokrosā posma un Pasaules kausa jātnieku sportā Centrāleiropas zonas posma organizēšanu. Bilijas Džīnas Kingas kauss tenisā iepriekš bija zināms kā Federācijas kauss. 

LOK augstas klases sasniegumu sporta attīstībai piešķirti 6,4 miljoni eiro,

kā prioritāti paredzot atbalstu gatavošanās programmai olimpiskajām spēlēm Tokijā 2021. gadā un 2022. gada ziemas olimpiskajām spēlēm Pekinā. 

LNSP nolēma atbalstīt U-19 pasaules čempionāta basketbolā jauniešiem organizēšanu Latvijā 2021. gadā, piešķirot no valsts budžeta 450 000 eiro. Gala lēmums tiks pieņemts Ministru kabinetā vienlaikus ar jautājumu par līdzekļu pārdali nacionālas nozīmes starptautisku sporta pasākumu organizēšanai Latvijā un valsts ilgtermiņa saistību sportā – dotācijas LOK valsts galvoto aizdevumu atmaksai. 

Par Paralimpiskā sporta centra projekta īstenošanā nākamajiem soļiem un valsts atbalstu LNSP nolēma turpināt viedokļu apmaiņu nākamajā sēdē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt