Bez apstiprināta valsts budžeta sarežģījumi arī sporta nozarē

Pagaidām vēl neizveidotā jaunā valdība un vien tehniskais valsts budžets rada neziņu un sarežģījumus arī sporta nozarē. Nacionālās sporta padomes sēdē pirmdien Ministru kabinetā vairāki šogad Latvijā paredzēto starptautisko sporta pasākumu rīkotāji saņēma akūti nepieciešamo finansējumu, bet par kopēju naudas apjoma pieaugumu pagaidām nevar runāt. Par to varbūt varēs domāt vien tad, kad būs pieņemts 2019. gada valsts budžets.

Augstu sasniegumu sportam vairāk nekā 6,5 miljoni eiro, sporta federācijām un starptautiskajiem sporta pasākumiem gandrīz trīs miljoni, bet sporta būvēm - 8,3 miljoni eiro. Par šādu budžetā rezervējamu summu dažādiem mērķiem pirmdien vienojās premjerministra vadītajā Nacionālās sporta padomes sēdē. Kamēr jaunā valdība un arī šī gada budžets vēl tikai top, valstī tēriņi jāpārvalda tehniskā budžeta ietvaros.  

Arī sporta nozarē gaida valsts budžeta apstiprināšanuMārtiņš Kļavenieks

  Par dažiem steidzamiem naudas piešķīrumiem padome tomēr lēma - tā atbalstīja 210 000 eiro nodrošināšanu Latvijas Basketbola savienībai Eiropas čempionāta sievietēm organizēšanai šogad. Naudu tērēs maksājumu veikšanai Starptautiskās Basketbola federācijas Eiropas nodaļai (FIBA-Eiropai) martā. Latvijas Riteņbraukšanas federācijai Eiropas BMX čempionāta organizēšanai budžetā iezīmēja 32 500 tūkstošus eiro.

  Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktors Edgars Severs gan uzsver, ka sistēma vēl jāpilnveido, lai federācijas nevērstos ar valsts līdzfinansējuma prasībām starptautisku čempionātu rīkošanai Latvijā vien pēdējā brīdī. 

  Ja Nacionālajā sporta padomē pirmdien pieņēma lēmumus par budžetu, tad otrdien par sportu turpinās diskutēt arī Saeimā. Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis Latvijas Radio raidījumam "Pēcpusdiena" pauda, ka risināmo problēmu ir daudz. Svarīgākie jautājumi ir par cilvēkiem, piemēram, sporta skolu treneru darba apmaksāšanu brīvdienās, uzsvēra LOK prezidents. 

  2018.gada otrajā pusē vairākas sporta organizācijas publiski cēla trauksmi par apjomīgu privāto ziedojumu kritumu sporta nozarē. Tika pieprasīts kompensācijas mehānisms, lai mazinātu finansiālo triecienu. Severs pastāstīja, ka arī ministrijā apzinās situāciju un meklē risinājumus sporta finansēšanas modeļa maiņai nākotnē.

  Par šogad svarīgākajām Severs nosauca divas pozīcijas - sporta nozares finansēšanas stratēģijas pārskatīšanu pēc valstī īstenotās nodokļu reformas, kā arī sporta nozares politikas pamatnostādņu izvērtēšanu pēc aizvadīta četru gadu olimpiskā cikla.

  Sportam noteikti vajadzīgs pārdomāts un drošs finansēšanas mehānisms. Iepriekš bijušas diskusijas par akcīzes nodokļa ieņēmumu tiešu novirzi sportam, arī citi priekšlikumi. Augstu sasniegumu sportā noteikti jādefinē valsts ģenerālā stratēģija - ko, cik un ar kādu mērķi finansēt. Jo visiem naudas nepietiek un vairums pasaules valstu ir izvēlējušas prioritāri atbalstāmos sporta veidus.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Sporta politika
  Sports
  Jaunākie
  Interesanti