Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Vienīgais galvenais tiesnesis no Latvijas pasaules hokeja čempionātā - Andris Ansons

Krīzes komunikācijas speciāliste: Iespējams, melnā PR pazīmes liecina par kāda vēlmi iegūt amatu Latvijas sportā

Krīzes komunikācijas speciāliste: Iespējams, melnā PR pazīmes liecina par kāda vēlmi iegūt amatu Latvijas sportā

Ar vārdu "katastrofa" varētu raksturot situāciju vairākām lielām Latvijas sporta organizācijām, kam jāieslēdz krīzes komunikācija. Nopietnākā situācija ir basketbolā, kur viens treneris vainots iespējamos pārkāpumos darbā ar bērniem, savukārt pār Latvijas Olimpisko komiteju (LOK) gulstas aizdomas par korupciju. Platformas "JDP Integrated Communications" krīzes komunikācijas speciāliste Jolanta Derkevica-Pilskunga sarunā ar Latvijas Televīzijas "Sporta studiju" sacīja, ka abi gadījumi varētu būt savstarpēji saistīti cīņā par ietekmi Latvijas sportā.

Derkevicai-Pilskungai ir milzu pieredze komunikācijas nozarē – viņa sadarbojas ar augsta līmeņa Latvijas un ārvalstu uzņēmumiem riska un krīzes komunikācijas plānošanā, palīdzot jau priekšlaicīgi izstrādāt gan stratēģisko komunikāciju, gan problēmsituāciju novadīšanu. Turklāt viņa pašlaik Latvijā ir vienīgā ar aizstāvētu doktora disertāciju tieši krīzes komunikācijā. Ar Jolantas palīdzību "Sporta studija" aplūkoja notiekošo Latvijas sporta organizācijās un to komunicēšanas stilu būtisku izaicinājumu laikā.

"Šie divi gadījumi kopā – LOK un Latvijas Basketbola savienība – savelkas, un ir jūtamas tādas, iespējams, melnā PR pazīmes, jo kāds, iespējams, vēlas kādu amatu, teica Derkevica-Pilskunga. "Šobrīd mēs redzam arī iekšējo komunikāciju, kas ir iznākusi uz āru. Principā jebkura komunikācija sākas iekšpusē. Tagad tas ir iznācis publiskajā vidē, ka mēs varam redzēt – tā mutuļošana jau iekšēji nav sakārtota. Parādījās arī jautājums, kāpēc tad šos jautājumus neuzdeva iekšēji? Kāpēc tas viss tiek uzdots publiski?"

Aprīļa vidū Latvijas basketbola saimi satricināja publikācija Delfi.lv sadaļā MVP par iespējamajiem basketbola trenera Andra Steļmaha pārkāpumiem pret savām audzēknēm, kā būtiskāko uzsverot nepilngadīgas audzēknes pavedināšanu. Šokējošs stāsts ar vairākām šķautnēm.

Derkevica-Pilskunga uzsvēra, ka

notikumu gaita Steļmaha lietā rosina uzdot vairākus jautājumus.

"Jautājums numur viens – kāpēc kādu tas interesē tikai tagad? Jautājums numur divi – kolēģi jau it kā bija kaut ko [iepriekš] pamanījuši. Kāpēc kolēģi neko neteica agrāk?" teica Derkevica-Pilskunga. "Nākamais jautājums, kas ir tāds problemātisks Latvijā, – nevienu nedrīkst publiski pasludināt par vainīgu, kamēr nav sprieduma. Šajā lietā mums tāda oficiāla sprieduma vēl nav. Ja šeit būtu Amerika, tad arī žurnālistus ātrāk iesūdzētu tiesā par to, ka ir tāds "viena tante teica". Vienas puses pierādījums jau nav pierādījums. Parasti labākajā gadījumā ir vārds pret vārdu. Es neattaisnoju treneri – klāt neesmu stāvējusi un nezinu, bet vienmēr krīzes komunikācijā, skatoties no malas, no eksperta viedokļa – ir vairākas puses, un nevar tā: "viena tante teica" un vienos vārtos."

Krīzes komunikācijas speciāliste arī uzsvēra, ka jautājums ir par darbu ar bērniem, un tādos gadījumos pie mazākās informācijas vēsmas būtu jāseko kādai reakcijai.


"Šeit jau prasās skaidrojumi pat no plašāka institūciju loka. Ne tikai no tām, kas šobrīd ir iesaistītas. Kas notiek vispār sistēmā kopumā," paskaidroja Derkevica-Pilskunga.

Konkrētais gadījums ir kliedzošs daudzos aspektos neatkarīgi no tā, ar ko šis stāsts beigsies. Svarīgākais, lai tas raisītu diskusiju par to, kas notiek ne tikai basketbola vidē, bet sportā kopumā. Par katra atbildību – sporta skolām, treneru komisijām, visbeidzot pašas federācijas spēju un galvenokārt vēlmi nepievērt acis uz notiekošo.

Arī Latvijas Olimpiskā komiteja aprīlī neizvairījās no skandāla.

LTV sižetā atklājās iespējamie korupcijas riski, kas saistīti ar LOK prezidenta Žorža Tikmera bijušajai un tagadējai sievai daļēji piederošu uzņēmumu sadarbību gan ar LOK, gan ar olimpiskajiem centriem.

Derkevica-Pilskunga pievērš uzmanību situācijai, ka jautājumi uzreiz nonāca publiskajā vidē.

"Vai to jau nezināja iepriekš? To zināja iepriekš. Šis arī ir gadījums, kur iekšējās sanāksmēs un sapulcēs netika uzdoti tieši jautājumi, bet tas pēkšņi parādās publiskajā vidē," uzsvēra eksperte. "Cits stāsts ir par ētisko pusi. Vai tam tā būtu jābūt, vai tā tam nebūtu jābūt? Vēl viens stāsts, ka esošā un bijusī sieva šajās kapitālsabiedrībās ir parādījušās pirms [Tikmera] stāšanās amatā. Likums neaizliedza tādas lietas. Es neesmu juriste, lai šo komentētu. Visas šīs pazīmes savukārt savelk kopā ar trenera gadījumu. Iespējams, tā ir tā lielā mutuļošana."

Derkevica-Pilskunga saka, – no krīzes jāmēģina izkāpt ar pēc iespējas baltākiem cimdiņiem un masu mediji ir jānoliek čučēt.

"Ko tas nozīmē? Tas nozīmē – mediji jau vienalga raks. Būs kaut kas noticis, [mediji] aizies un paprasīs sētniekam, kas tur ir noticis. Sētnieks dos to informāciju, ko viņš zina," sacīja Derkevica-Pilskunga. "Kā no šī izvairīties? Medijiem – un ne tikai medijiem – ir jādod līdz šim zināma, ticama, uz faktiem balstīta pamata informācija, lai žurnālists nemēģina dabūt informāciju no mazāk uzticamiem avotiem, lai ir no pirmavota. Šobrīd būtu jākomunicē intensīvāk.

Brīdī, kad masu medijam interese ir visintensīvākā, ir jābūt arī intensīvākai komunikācijai,

bet nedrīkst arī pārspīlēt, jo tā var viegli atkal izraisīt jaunu vilni."

Rezumējot ir vairākas atziņas, ko var ņemt vērā priekšdienām, bet būtiskākā – neignorēt problēmas, lai cik tās šķietami būtu nepatīkamas.

"Tas ir tas, ko mēs klientiem, starp citu, iesakām. Ja ir zināms, ka būs… kādā no raidījumiem, tad paskatīties, kur mēs varam jau preventīvi dot arī savu ziņu," uzsvēra krīzes komunikācijas speciāliste. "Iedodiet savu pirmavota informāciju savos kanālos – mājaslapā, sociālajos tīklos, arī tviterī kā oficiālo viedokli. Nevis sagaidiet, kad visi tur būs jau samutuļojuši, un tad mēs nāksim ar savu oficiālo paziņojumu. Klusēšanas taktika nestrādās."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti