Panorāma

Panorāma

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Sportisti tomēr saņems valsts finansējumu

Iepriekš nežēlastībā kritušie Latvijas sportisti atgūs pilnu valsts finansējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valsts finansētus pabalstus tomēr varēs saņemt arī Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) sportisti, kuriem atbalsts bija apturēts politisku argumentu dēļ. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar Latvijas Olimpisko komiteju (LOK) ir sagatavojusi grozījumus līgumā par valsts finanšu atbalstu LOV sportistiem, un ieviestās izmaiņas ļaus viņiem saņemt pilnu finansējuma apjomu, trešdien informēja ministrijā.

Grozījumi līgumā sagatavoti pēc apstākļu izvērtēšanas saistībā ar finanšu pabalsta aizturēšanu LOV iekļautajai tenisistei Aļonai Ostapenko, kā arī riteņbraucējiem Tomam Skujiņam un Kristam Neilandam. Puses pašlaik nevēlas meklēt vainīgos, kura kļūdas dēļ Latvijas sportisti būtībā tika pakļauti sankcijām. Naudas izmaksa tika apturēta tāpēc, ka sportisti piedalījās starptautiskās sacensībās, kur startēja arī Krievijas un Baltkrievijas atlēti.

Izmaiņas stāsies spēkā jau trešdien, kas nodrošinās sportistiem pilnu paredzēto valsts finansējuma apjomu.
 

LOV pabalstu budžets 2023. gadā ir nepilni 1,8 miljoni eiro. Skujiņam paredzēts saņemt 300 eiro mēnesī, Neilandam - 200 eiro, bet tenisistei Ostapenko - 1700 eiro mēnesī. Tā kā visi trīs bija startējuši sacensībās ar Krievijas un Baltkrievijas atlētu dalību, viņiem tika iesaldēta LOV finansējuma izmaksa par februāri. To paredzēja IZM un LOK līgums.

Pirms lēmuma pārskatīšanas uzklausīts arī Latvijas Riteņbraukšanas federācijas (LRF) un Latvijas Tenisa savienības viedoklis. LRF ģenerālsekretārs Toms Markss norādīja, ka faktiski nepamatoti sankcijām tika pakļauti sportisti tā vietā, lai cīnītos ar cēloni.

"Tā vietā, lai cīnītos ar Starptautisko Olimpisko komiteju, ar starptautiskajām federācijām, ar citām valstīm, kuru dēļ vispār tas ir iespējams, ka divi Krievijas un viens Baltkrievijas sportists konkrētā riteņbraukšanas veidā arī piedalās," teica Markss.

Ja sportisti būtu atteikušies no dalības sacensībās, viņi faktiski paliktu bez darba, norādīja Markss. Sportisti arī vairs nevarētu palīdzēt Latvijai krāt olimpiskās kvalifikācijas punktus.

To, ka radusies situācija bija kļūda, kuru nevajadzēja pieļaut, apliecina trešdien IZM un LOK pieņemtie līguma grozījumi.

Atbildīgie par situāciju pašlaik nevēlas publiski norādīt uz kļūdas autoru.

LOK Juridiskā dienesta vadītājs Raitis Keselis pauda gandarījumu, ka risinājumu izdevies panākt salīdzinoši laicīgi, lai būtisks kaitējums sportistiem netiktu nodarīts.

"Sportisti tāpat turpina piedalīties sacensībās. Tāpat arī šodien tiek attiecīgi atjaunota pabalstu izmaksa un finansējums pilnā apmērā tiem sportistiem, kam tas bijis šobrīd ieturēts un apturēts," teica Keselis. "Faktiski esam atgriezušies sākuma stāvoklī un nu varam tikai atvainoties sportistiem par to, ka viņiem šādai situācijai vispār bija jāiet cauri un ar to jāsaskaras."

Arī izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") atturējās vērtēt, kādēļ izveidojās sportistiem netaisnīgā situācija.

"Bet labi, ka tam ir atrasts risinājums, jo nevienā brīdī nav bijis mērķis aizskart kādu sportistu personīgi," teica Čakša. "Vienlaikus jāatceras, ka mums blakus ir karš, ir jābūt ļoti uzmanīgiem, kā mūs var ietekmēt agresīvā kaimiņa [Krievijas] dažādas rīcības."

Riteņbraucējs Skujiņš iepriekš publiski norādīja, ka sankciju vēršana pret viņu bija aizskaroša. Ziņa par finansējuma iesaldēšanu vairākiem Latvijas sportistiem izskanēja arī starptautiski.

Sacensībās ar Krievijas vai Baltkrievijas sportistu dalību startēja arī LOV iekļautās tenisistes Daniela Vismane un Darja Semeņistaja, bet finanšu pabalsts viņām netika izmaksāts arī iepriekš, līdz ar to nevarēja tikt apturēts.

IZM Komunikācijas nodaļā LSM.lv noskaidroja, ka sagatavotie grozījumi ir pēc būtības un attiecas uz visiem iesaistītajiem sportistiem, nevis atsevišķiem atlētiem.

LOK valde atbilstoši līguma ar IZM noteikumiem 7. martā nolēma apturēt finanšu pabalstu pieciem sportistiem par dalību sacensībās, kur startējuši arī Krievijas un Baltkrievijas atlēti. Izglītības un zinātnes ministre Čakša iepriekš sarunā Latvijas Televīzijā kā nepieņemamu raksturoja situāciju, ka valsts budžeta finanses saņem sportisti, kuri piedalās sacensībās kopā ar Krievijas un Baltkrievijas sportistiem.

Neizpratni par LOK sākotnējo lēmumu pauda gan sankcijām pakļautie sportisti, gan vairāki mediji un sporta nozares profesionāļi. Tenisā un riteņbraukšanā bez dalības augstākā līmeņa sacensībās, kur neitrālā statusā var startēt arī krievi un baltkrievi, nav iespējams kvalificēties olimpiskajām spēlēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti