Riteņbraukšanas reformu komisijai liecina par dopinga plašu izplatību sporta veida elitē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Augstākā līmeņa riteņbraukšanā aizliegtu preparātu lietošana arvien ir asa problēma, lai gan pēdējā laikā nav lielu dopinga skandālu, liecina Riteņbraukšanas neatkarīgās reformu komisijas (CIRC) darba grupas ziņojums. Šveicē bāzētā organizācija apkopoja 174 liecinieku teikto un sniedza ieteikumus problēmas risināšanai.

CIRC kā uzticamu raksturoja liecinieku, pēc kura teiktā, līdz 90 procentu riteņbraucēju lieto dopingu, bet trīs līdz četras komandas plaši uzskata par dopinga blēžiem. Ziņojumā vēstīts, ka ārpus komandām strādājoši "dopinga ārsti" palīdz riteņbraucējiem, kuri ir adaptējušies uzlabotajām dopinga kontroles metodēm.

Daudzi riteņbraucēji aizliegtos preparātus lietojot mikrodevās, lai netiktu atklāti, bet tajā pašā laikā uzlabotu savu sniegumu par trim līdz pieciem procentiem. Tā gan ir būtiski mazāka aizliegto vielu ietekme nekā EPO preparāta ziedu laikos, kad tas palīdzēja sniegumu uzlabot par apmēram 15 procentiem.

Par pozitīvu tendenci ziņojumā nosaukta riteņbraucējos dzimusī ticība, ka arī bez dopinga lietošanas ir izredzes veidot veiksmīgu karjeru. Darba grupas ziņojumu nosūtīja Starptautiskajai Riteņbraukšanas savienībai (UCI) antidopinga darba uzlabošanai. Darba grupa iesaka veikt labāku izlūkošanas darbu ciešākā sadarbībā ar valstu valdībām, spēka struktūrām un sporta organizācijām.

Starptautisko federāciju mudina arī pakļaut aizdomīgos braucējus stingrākai kontrolei vēlu vakaros. Pašreizējā antidopinga sistēma ļauj braucējiem vēlu vakarā lietot dopinga mikrodevu, kas sešos no rīta analīzēs vairs neparādīsies. Tāpat 227 lappušu ziņojumā ieteikts UCI izveidot ētikas komisiju, kam būtu tiesības veikt savu izmeklēšanu un pieprasīt iesaistīto pušu sadarbošanos.

Reformu komisijas darba grupa pauda pārliecību, ka UCI deviņdesmitajos gados bija informēta par EPO dopinga plašo izplatību šosejas riteņbraukšanā, taču dopingu par problēmu uzskatīja tikai situācijās, kad tas tieši apdraudēja sportistu veselību. Turpretim centieni cīnīties pret dopinga lietotājiem tika pielīdzināti raganu medībām, kas kaitē riteņbraukšanas prestižam.

Savukārt par dopingu vēlāk sodīto riteņbraukšanas zvaigzni Lensu Ārmstrongu UCI uzskatīja par sporta veida popzvaigzni, kas piesaista sporta veidam uzmanību, tādēļ viņa pārkāpumi tika piesegti. Turklāt pēc skandalozā 1998.gada " Tour de France" bija nepieciešams jauns varonis, kura lomai ideāli atbilda pēc vēža atlabušais Ārmstrongs.

Karjerā septiņos "Tour d France" uzvarējušais Ārmstrongs bija viena no darba grupai liecības sniegušajām personām.

Lai gan darba grupa gadu ilgušā darba noslēgumā vainoja UCI neatbilstošā sporta veida pārvaldībā, tā neguva pierādījumus, ka Ārmstrongs būtu maksājis par savu dopinga pārkāpumu piesegšanu. Lai gan Ārmstrongs vairākkārt ziedoja naudu UCI, nav pierādījumu, kas maksājumus saistītu ar viņa dopinga pārkāpumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti