Pogačars kļūst par otro jaunāko «Tour de France» čempionu

Slovēņu riteņbraucējs Tadejs Pogačars no UAE komandas svētdien triumfēja prestižajā daudzdienu velobraucienā "Tour de France", kļūstot par otro visu laiku jaunāko Francijas tūres uzvarētāju, kamēr latvieši Toms Skujiņš un Krists Neilands sacīkstes noslēdza kopvērtējuma devītajā desmitā.

Svētdien tūrē noslēdzās ar 122 kilometrus garu 21.posmu, kura finišs bija Elizejas laukos. Etapa sākumā riteņbraucēji pārvarēja vienu ceturtās kategorijas kāpumu, bet posma otrajā pusē veica astoņus apļus Parīzes ielās.

Lai nodrošinātu uzvaru, Pogačaram, kurš pirmdien svinēs savu 22 gadu dzimšanas dienu, bija jāfinišē netālu no saviem tuvākajiem sekotājiem kopvērtējumā, ko arī viņš paveica. Nerakstīta vienošanās gan paredz, ka pēdējo posmu sportisti mēro kopā, uzvarētāju noskaidrojot vien finiša spurtā.

Pēdējā posma sprintā pirmais finiša līniju šķērsoja īrs Sems Benets ("Deceuninck - Quick Step"), kurš pārspēja pasaules čempionu Madsu Pēdersenu no Dānijas ("Trek - Segafredo"), bet trešais bija slovāks Peters Sagans ("BORA - hansgrohe"). Vadošie sportisti distancē pavadīja divas stundas 53 minūtes un 32 sekundes.

Pogačars finiša līniju šķērsoja astoņas sekundes vēlāk, kas deva 41.vietu. Skujiņš ("Trek - Segafredo") bija grupā, kas zaudēja 21 sekundi, un ieņēma 70.vietu, bet Neilands ("Israel Start-Up Nation") ar vienas minūtes un deviņu sekunžu deficītu bija 104.pozīcijā.

21 gadu vecais Pogačars ir otrs visu laiku jaunākais "Tour de France" uzvarētājs. 1904.gadā 19 gadu un 352 dienu vecumā par vēsturē otrās Francijas tūres uzvarētāju tika kronēts francūzis Anrī Kornē.

Pogačars pērn debitēja lielajās tūrēs, izcīnot trešo vietu "Vuelta a Espana" kopvērtējumā un uzvarot Spānijas tūres jauno braucēju vērtējumā. Viņš uzvarējis arī velobraucienos Kalifornijā, Algarvē un Valensijā, kā arī ir pēdējo divu gadu Slovēnijas čempions individuālajā braucienā.

Pogačars par kopvērtējuma līderi kļuva sestdien, kad uzvarēja individuālajā braucienā, atņemot dzelteno krekliņu savam tautietim Primožam Rogličam ("Jumbo-Visma"). Pogačars savu draugu kopvērtējumā apsteidza par 59 sekundēm, bet trīs minūtes un 30 sekundes atpalika Skujiņa komandas biedrs Ričijs Ports no Austrālijas. Skujiņš zaudēja gandrīz četras stundas un bija 81.vietā, bet Neilands ieņēma 85.pozīciju.

Pogačars triumfēja arī kalnu karaļa ieskaitē un jauno braucēju vērtējumā. Zīmīgi, ka līdz šim tikai beļģis Edijs Merks un francūzis Lorāns Finjons tūri bija noslēguši ar trim dažādu ieskaišu uzvarētāju krekliem. Sprinteru ieskaitē nepārspēts bija Benets, bet par tūres aktīvāko braucēju tika atzīts šveicietis Marks Hirši ("Sunweb").

Kalnu karaļa kopvērtējumā Skujiņš izcīnīja 18.vietu, bet Neilands bija 50.pozīcijā. Sprinteru ieskaitēs viņiem attiecīgi 39. un 88.pozīcija.

Skujiņš savu labāko rezultātu sasniedza astotajā posmā, kad finišēja otrais, bet Neilands 15.etapā izcīnīja 38.vietu. Abi latvieši tūrē piedzīvoja arī vairākus kritienus, taču tie netraucēja viņiem svētdien sasniegt Elizejas laukus.

Neilandam šī bija debija Francijas tūrē, bet Skujiņš šajās sacensībās piedalījās jau trešo gadu pēc kārtas.

Pērn Skujiņš 17.posmā finišēja devītajā vietā, bet 2018.gadā viņam piektā vieta vienā no posmiem, kā arī vairākus etapus braukts kalnu karaļa kreklā. Pagājušajā gadā Skujiņš kopvērtējumā finišēja 81.pozīcijā.

Pēdējo reizi divi latvieši kopā "Tour de France" bija 2002.gadā. Toreiz katrs savā komandā tūrē brauca Arvis Piziks un Raivis Belohvoščiks.

"Tour de France", kas pelnīti tiek uzskatīts par vienu no lielākajiem pasaules sporta notikumiem, šogad atzīmēja savu 107.gadskārtu. 2019.gadā par uzvarētāju tika kronēts kolumbietis Egans Bernals ("Ineos Grenadiers"), kurš šogad cerības uz uzvaru zaudēja 15.posmā, bet vēlāk arī izstājās.