Bīstamā tvana gāze labākam rezultātam? Riteņbraukšanā prasa antidopinga uzraugu vērtējumu

Starptautiskā Riteņbraukšanas savienība (UCI) otrdien vērsās Pasaules Antidopinga aģentūrā (WADA) ar aicinājumu sniegt atzinumu par bīstamās oglekļa monoksīda jeb tvana gāzes (CO) lietošanu. Vairākas profesionālās komandas ir atzinušas, ka lieto CO metodi analīzēs, kas ļauj noteikt riteņbraucēju asins sastāvu, savukārt vairāki eksperti norāda uz iespēju ar citu gāzes lietošanas praksi radīt priekšnoteikumus sportistu lielākai fiziskajai jaudai.

ĪSUMĀ:

  • Antidopinga noteikumos pašlaik nav norāžu uz jebkādu CO lietošanas aizliegumu.
  • Vairākas komandas atzīst, ka lieto CO medicīnisku analīžu veikšanai.
  • CO gāze noteiktās devās veicina asinīs sarkano asinsķermenīšu veidošanos, bet var būt arī nāvējoša.
  • Eksperti nešaubās par iespēju ar CO lietošanu panākt sportistu fiziskās veiktspējas uzlabošanu.
  • Neprofesionāla CO lietošana draud ar nāvi, speciālisti bažījas par amatieru interesi īstenot nedrošas prakses.
  • No WADA sagaida CO lietošanas aizliegumu vismaz ārpus analīžu veikšanas.

Antidopinga noteikumos pašlaik nav norāžu, kas aizliegtu CO lietošanu medicīniskās procedūrās vai citiem nolūkiem. Oglekļa monoksīds ir bīstama gāze, kas lielākā koncentrācijā apdraud cilvēka veselību un dzīvību. UCI ir aicinājusi riteņbraucējus un viņu komandas atturēties no metodēm ar CO atkārtotu ieelpošanu, par pieņemamu atzīstot tikai vienreizīgu gāzes pielietošanu analīžu veikšanai medicīniski kontrolētā vidē. 

Vairāki izcili riteņbraucēji, tostarp "Tour de France" uzvarējušie Tadejs Pogačars un Jonass Vingegords ir atzinuši, ka viņiem ir veiktas analīzes, lai ar kontrolētu mazas CO devas ieelpošanu noteiktu sarkano asins šūnu daudzumu ķermenī. UCI vēlas WADA atzinumu, kas definētu, vai pašlaik neaizliegtā CO izmantošanas metode nav pretrunā antidopinga noteikumiem. 

Ar kontrolētu atkārtotu CO ieelpošanu var panākt līdzīgu efektu kā treniņos augstkalnē, palielinot sarkano asinsķermenīšu daudzumu, kas ļauj muskuļus labāk apgādāt ar skābekli, norāda eksperti.

Pašlaik nav pierādījumu, ka kāda komanda izmantotu CO sportistu fiziskās formas uzlabošanai. 

CO izmantošana analīzēs ir kopš sešdesmitajiem gadiem zināma metodika, bet oglekļa monoksīda izmantošana kā alternatīva retinātajam augstkalnu gaisam speciālistu uzmanību pievērsa kovida pandēmijas laikā, pastāstīja Zviedrijas Sporta konfederācijas Augstu sasniegumu sporta fizioloģijas un veiktspējas laboratorijas vadītājs Daniele Kardinali. Oglekļa monoksīds mazina asins spēju piesaistīt skābekli, un lielākā koncentrācijā CO var izraisīt cilvēka nāvi, bet mazas devas rada organismam augstkalnei līdzīgus apstākļus. Gaisā ar mazāku skābekļa koncentrāciju aktīvāk veidojas sarkanās asins šūnas, kas palīdz muskuļiem attīstīt lielāku jaudu. 

Dienviddānijas Universitātes profesors Karstens Lundbijs paskaidroja, ka sarkanajās asins šūnās esošā hemoglobīna masa ir viens no galvenajiem faktoriem, kas nosaka veiktspēju izturības sporta veidos. Tādēļ riteņbraucējiem ir svarīgi izstrādāt attiecīgu treniņu metodiku, kas nodrošinās asinīs vairāk hemoglobīna. Klasiskās asins analīzes atšķirībā no metodikas ar CO izmantošanu ļauj noteikt asinīs tikai hemoglobīna līmeni, bet ne tā kopējo masu vai asins daudzumu. 

Analīzēs ar CO ieelpošanu oglekļa monoksīda koncentrācija asinīs pieaug vairākas reizes, bet nesasniedz līmeni, kas raksturīgs smēķētājiem. Rādītāji normas robežās atgriežas dienas laikā vai pat ātrāk fiziskas slodzes gadījumā. 

Anglijas Sporta institūta fiziologs Džeimijs Pringls atzīst, ka

iespējas ar CO uzlabot ķermeņa fizisko veiktspēju ir labi zināmas.

Savukārt Baireitas Universitātes profesors Valters Šmits 2020. gadā veiktos eksperimentos konstatēja, ka ik dienu piecas reizes kontrolētā devā ieelpojot CO, trīs nedēļu laikā hemoglobīna masa pieauga par 5% un nodrošināja ķermeņa fiziskās veiktspējas kāpumu. 

Kļūda pieļaujamās CO devas aprēķinos var izraisīt nāvi, tomēr Pogačara pārstāvētā profesionālā komanda UAE norādīja, ka analīžu metodika ir stabila, droša un profesionāla, turklāt balstīta ļoti daudzos pētījumos. Visas CO lietošanu analīžu nolūkos atzinušās komandas noliedz oglekļa monoksīda izmantošanu citiem nolūkiem. 

Profesors Lundbijs atzīst, ka pēc iepazīšanās ar pētījumu rezultātiem, neapdomīgi sportisti un amatieri varētu izdomāt lietot CO uz savu roku, un ar mājas apstākļos izveidotu pielāgotu aprīkojumu novest sevi kapā.

Līdzšinējā sporta prakse gan diemžēl liecina, ka apdraudējums veselībai vai dzīvībai neaptur sportistus, kuri rezultātu uzlabošanai ir gatavi uz visu, nerēķinoties ar draudīgām sekām. 

Oglekļa monoksīds nav pirmā gāze, ko var pielietot asins sastāva uzlabošanai. Tādiem pašiem nolūkiem izmantoja inertās gāzes ksenonu un argonu, līdz WADA pirms 10 gadiem to aizliedza. Daudzi Krievijas sportisti atzina, ka 2014. gada Soču ziemas olimpiskajās spēlēs augstāku rezultātu labad elpoja ksenonu, kas tolaik vēl nebija aizliegts. 

Kamēr WADA nav paziņojusi savu lēmumu, CO ieelpošana sportā netiek uzskatīta par aizliegtu metodi. UCI eksperti nolēma lūgt WADA atzinumu, un drīzāk sagaidāms, ka sekos vismaz atkārtotas CO ieelpošanas aizliegums, ņemot vērā potenciālos draudus sportistu veselībai un dzīvībai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti