Peldēšanā ievieš olimpiskajos sporta veidos stingrākos ierobežojumus transpersonām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Starptautiskā Ūdens sporta veidu federācija (FINA) svētdien balsojumā apstiprināja ierobežojumus transpersonu dalībai augstākā līmeņa sacensībās sievietēm. FINA ieviestie ierobežojumi transpersonām ir visstingrākie olimpiskajos sporta veidos, vēstīja aģentūra "Reuters".

Ierobežojumi būs spēkā tikai augstākā līmeņa sacensībās, piemēram, pasaules čempionātā un olimpiskajās spēlēs, kur FINA nosaka atbilstības kritērijus. Savukārt nacionālās federācijas var pieņemt savus dalības nosacījumus transpersonām sievietēm vietējās sacensībās.

FINA piekrita turpināt darbu, lai izveidotu atklāto sacensību ieskaiti, kur atsevišķās sacensībās varētu piedalīties visas peldētājas. Ierobežojumu piekritēji uzstāja, ka vīrieši pēc pubertitātes iegūst fiziskas priekšrocības, kas saglabājas arī pēc dzimuma maiņas un pat hormonu terapijas. Savukārt ierobežojumu pretinieki uzskata, ka nav pietiekami daudz pētījumu, kas apliecinātu transpersonu priekšrocības sieviešu konkurencē. 

Jaunos FINA nosacījumus palīdzēja izstrādāt darba grupa, kurā bija sportistu pārstāvji, neatkarīgi zinātnes un transpersonu medicīnas speciālisti, kā arī cilvēktiesību un juridiskās jomas eksperti. FINA informēja, ka tika izpētīti visi labākie pieejamie statistikas, zinātniskie un medicīniskie pierādījumi par atšķirīgu dzimumu fiziskām spējām sportā un vīriešu priekšrocībām. 

FINA noteiktais aizliegums liegs augstākā līmeņa sacensībās piedalīties ASV studentu sporta (NCAA) čempionātā uzvarējušajai transpersonai sievietei Liai Tomasai. Viņas panākumi raisīja plašas diskusijas par iekļaušanas un taisnīguma sportā sabalansēšanu. 

Par vīriešiem kļuvušās transpersonas FINA ierobežojumi neskar, un viņi varēs turpināt startēt ierastajā veidā. 

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) pērn novembri paziņoja lēmumu atstāt jautājumu par transpersonu dalības atbilstību katras starptautiskās federācijas ziņā. SOK gan piebilda, ka līdz pierādījumu iegūšanai sportistus nevajadzētu šķirot pēc dzimuma identitātes statusa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti