Sporta studija

Boksera Brieža menedžeris: Esam fināla fāzē līguma parakstīšanai par cīņu ar Opetaiju

Sporta studija

Kristiāns Rubīns pēc debijas NHL: ir lietas, pie kā piestrādāt

Pasaules rekordiste peldēšanā nedzirdīgajiem Embrekte: ūdens ir mana stihija

Pasaules rekordiste peldēšanā nedzirdīgajiem Embrekte: Ūdens ir mana stihija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Peldbaseins Zanei Embrektei ir kā otrās mājas, kur pasaules rekordiste peldēšanā nedzirdīgajiem jūtas piesaistīta arī emocionāli. Zane novembrī pasaules čempionātā nedzirdīgajiem izcīnīja piecas medaļas un laboja pasaules rekordu, bet lielāko izaicinājumu viņa izbauda konkurencē ar dzirdīgiem sportistiem.

Zanes mamma Janeta Embrekte atceras, ka meitu bērnībā peldēšanās reizēs bijis grūti pierunāt nākt ārā no ūdens. Sasniedzot vecumu, kad jāsāk iet bērnudārzā, Zanei nācās pārcelties uz Rīgu, jo Grobiņas apkārtnē nebija nedzirdīgo mācību iestādes. Skolas gaitas viņa pavadīja Ēbelmuižas internātpamatskolā, kur pirmajā klasē, uzzinājusi, ka būs peldēšana, steidzās pieteikties pati pirmā. 

"Līdz pat šim brīdim esmu tas pats bērns, kas priecājas par ūdeni un peldēšanu," sajūsmu neslēpj Zane.

Dzirdi Zane zaudēja jau nepilna gada vecumā. Bērnībā Grobiņā milzīgs palīgs viņai bija vecākā māsa Anna, kura ir dzirdīga. Anna ir volejboliste, spēlējusi arī Latvijas izlasē, un viņas pēdās lūkos iet jaunākā māsa Kate, kura arī sākusi trenēties volejbolā.

Zanes dzīve nebūtu tik krāsaina, ja ne māsa un ģimene.

"Mamma, māsa, tētis un ome – zelts, visi ir palīdzējuši," uzsvēra peldētāja. 

Zanes mamma pastāstīja, ka klases biedri uz peldēšanas pulciņu gāja tāpēc, ka bija jāiet, turpretim meitai tas patiešām iepatikās. Treneri to pamanīja, un vēlāk jau Zane nonāca dzirdīgu treneru redzeslokā. Tobrīd Zanei bijusi slikta peldēšanas tehnika, taču viņa ļoti ieklausījās trenerē un panāca lielu izaugsmi. 

Jau 10 gadus Zane piedalās sacensībās kopā ar dzirdīgajiem sportistiem. Latvijas sacensībās viņa spēj pat uzvarēt vai arī piekāpjas tikai olimpietei Ievai Maļukai.

Dzirdīgo konkurencē Zanei ir gan grūtāk, gan vairāk izaicinājumu, bet tieši tas viņai patīk. 

"Protams, es gribu parādīt, ka esmu vienlīdzīga," paskaidroja smaidīgā peldētāja. "Esmu tāda pati kā jūs, un jūs esat tādi paši kā es."

Lielākās grūtības pašmāju sacensībās Zanei ir startā, jo skaņu viņa nedzird, bet gaismas signāls atrodas baseina malā, nevis celiņā, kā tas ir ārzemēs. Zemajā startā ir grūti stāvēt ar pagrieztu kaklu, turpretim sava lampiņa celiņā ir daudz ērtāks risinājums.  
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Zane vairākas reizes ir spējusi uzvarēt pasaules nedzirdīgo čempionātā. Šogad Polijā 25 metru baseinā viņa izcīnīja piecas medaļas, uzvarēja 50 metru un 100 metru brīvā stila distancēs, turklāt 50 metros laboja pasaules rekordu. Peldētāja sevi ļoti motivēja domāt pozitīvi un izdevās sasniegt lielisku rezultātu. Jau pirmajos mirkļos Zane sajuta lielisku saskaņu ar ūdeni.

"Mēs bijām kā viens, es uzreiz to ūdeni pieņēmu, tas baseins bija mans, atmosfēra bija mana, un tā viss aizgāja," paskaidroja pasaules rekordiste.

Zane ne brīdi neguļ uz lauriem – jau tagad sācies darbs, lai sagatavotos nedzirdīgo sportistu lielākajam forumam – nedzirdīgo olimpiādei 2022. gada maijā Brazīlijā.

"Novēliet man uzvarēt arī olimpiādē," savu nākamo mērķi iezīmēja apņēmīgā sportiste.

Pilna intervija ar Zani Embrekti 

Tā kā Zane ir nedzirdīga, "Sporta studijai" saziņā palīdzēja surdotulce Elza Veismane.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti