Piespēle

Piespēlē tikšanās ar šķēpmetējiem, volejbola un futbola treneriem

Piespēle

Futbola klubs "Metta" atsakas spēlēt Daugavas stadionā. Arī sarunas par riteņbraukšanu

Peldētāji trenējas Rēzeknē. Skaidrojam Covid-19 sakarā turpmāk noteiktos ierobežojumus

Izlases peldētāji trenējas Rēzeknē, sporta veida federācija sola cīnīties pret ierobežojumiem

Ievērojot pandēmijas dēļ noteiktos drošības pasākumus, Latvijas izlases peldētāji gatavošanos atsāka treniņnometnē Rēzeknē, tomēr tieši nodarbības peldbaseinos raisījušas lielākās diskusijas par nepieciešamību sportistiem trenēties un startēt sacensībās, tajā pašā laikā neradot lielāku apdraudētības risku sev un apkārtējiem.

Rēzeknē peldētāji jau vairākas nedēļas trenējas sešu celiņu brīvdabas peldbaseinā, kur ūdens temperatūra ir 27 grādi. Treneris Germans Jakubovskis pastāstīja, ka tā ir lieliska iespēja peldētājiem atgriezties ierastā ritmā, turklāt apstākļos, kas Rīgā nav pieejami. 

Germans Jakubovskis

Vietējo rēzekniešu interese par peldēšanu baseinā nav liela, kas nodrošina 11 izlases peldētājiem zaļo gaismu treniņiem nepieciešamajā ilgumā. Turpretim viesnīca Rēzeknē gan ir noslogota, un tikt pie brīvām istabām sportistiem nemaz nav tik viegli. 

Jakubovskis nesteidz prognozēt, kad peldēšanā varētu atsākties sacensības, bet

pagaidām sportistiem galvenais ir atgriezties ūdenī un atgūt formu treniņos.

Treniņi atklātā baseinā būtiski neatšķiras, vienīgi peldēt uz muguras ir sarežģītāk, jo nav iespējams orientēties telpā pēc griestiem. Toties treniņos ir svaigs gaiss un saules gaisma, un sportista gaitās Jakubovskis bieži gatavojies treniņnometnēs brīvdabas baseinos.

Vai šādi brīvdabas peldbaseini parādīsies arī citur Latvijā, būs atkarīgs no iedzīvotājiem un viņu intereses prasīt savām pašvaldībām šādu iespēju, atzina treneris. Rēzeknē iepriekš bija itin spēcīga peldēšanas skola, kas pašlaik savas pozīcijas mazliet zaudējusi, taču ir audzēkņi, ar ko strādāt, un Jakubovskis cer, ka peldēšanas izaugsme būs arī šajā Latgales pilsētā.

Izlasei Rēzeknes peldbaseinā ir atvēlēti noteikti celiņi, un par sanitāro noteikumu ievērošanu nav bažu,

jo jūtams, ka hlora daudzums ir pat lielāks nekā ierasts. "Esmu pārliecināts, ka šeit neko [veselībai bīstamu] nevar noķert," teica Jakubovskis. 

Emīls Pone

Perspektīvas Latvijas peldēšanā ir grūti prognozēt, jo lielākie panākumi ir lielvalstīm ar plašām sportistu selekcijas iespējām un nepieciešamajiem treniņu apstākļiem.  "Cerēsim, ka tomēr atradīsim kādu zelta zivtiņu," savas cerības atklāja Jakubovskis. 

Rēzeknē trenējas arī viens no spēcīgākajiem Latvijas peldētājiem Emīls Pone,

kurš ar sporta stipendiju ieguva izglītību Džordža Vašingtona universitātē ASV. Latvijā Pones trenere ir Gaļina Broka, pie kuras viņš turpina trenēties. 

Pone cenšas sasniegt sapni kvalificēties olimpiskajām spēlēm, bet par trenera karjeras iespējām viņš pašlaik nedomā, jo nejūt aicinājumu un prasmes peldētāju apmācības darbam. Pēc dažādiem izmēģinātiem stiliem Pone pašlaik koncentrējas 200 metru kompleksajai distancei, kur nepieciešamas prasmes visās četrās disciplīnās. Pone ir izpildījis olimpiskās atbilstības normatīvu, taču tas negarantē viņam uzaicinājumu nākamvasar startēt Tokijā. Savukārt līdz olimpiskā kvalifikācijas normatīva sasniegšanai Ponem vēl pietrūkst trīs sekunžu. "Vēl nedaudz jāpatrenējas," piebilda peldētājs.

Āra baseinos Ponem peldēt patīk, bet individuālos rezultātus Emīlam palīdzēja uzlabot arī komandas gars, kas individuālajā sporta veidā valda ASV. Augstskolās uzsvars ir uz stafetēm un punktiem, ko katrs peldētājs var komandai nodrošināt. Pone gaida, kad varētu sākties sacensības, taču uzskata, ka tas nenotiks agrāk kā rudenī, kad viņam jau paredzēts doties atpakaļ uz ASV. 

Latvijas peldētājiem gatavošanās Covid-19 apstākļos nav vienkārša, jo drošības noteikumi ir striktāki nekā daudzos citos sporta veidos. 

"Piespēle" podkāstā

  • Savā lietotnē meklē - Piespēle

Garums - 15 min; jauna epizode katru svētdienu.

Veselības ministrijas sagatavotie noteikumi Covid-19 ierobežošanai padara sacensību rīkošanu tikpat kā neiespējamu, uzskata Latvijas Peldēšanas federācijas (LPF) vadītājs Aivars Platonovs. Viņš ir pārliecināts, ka pēc 1. jūlija sacensībās 25 metru baseinā varēs piedalīties 10 reižu mazāk dalībnieku nekā iepriekš. 

LPF aicina svītrot noteikumos punktu, kas nosaka peldbaseiniem paaugstinātu platības nodrošinājumu vienam apmeklētājam. Ierobežojumus peldēšanas sportam Platonovs nosauca par absolūti nepamatotiem, bet lielākie cietēji būšot treniņgrupu audzēkņi, jo izdevumi par baseina īri divkāršojas. 

Savukārt Veselības ministrijas (VM) Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane paskaidroja, ka VM nereglamentē sacensību norisi, bet nosaka prasības peldbaseinu lietošanai sabiedrībai kopumā. Ministrijā uzklausīti ekspertu viedokļi un ņemta vērā citu valstu pieredze. Feldmane atgādināja, ka

Latvija nav vienīgā valsts, kur peldbaseinus uzskata par paaugstināta riska zonu Covid-19 izplatībā.

Piemēram, Īrijā baseinus plāno atvērt tikai jūlija otrajā pusē, savukārt Polijā ir aizliegts celiņā atrasties vairāk nekā četriem peldētājiem vienlaicīgi. Tikpat strikti ierobežojumi kā Latvijā ir arī citās valstīs. 

Feldmane atzina, ka nav strikta zinātniskā pamatojuma visiem jaunajā situācijā, tādēļ tiek ņemta vērā kaimiņu pieredze, bet noteiktās normas varētu arī mainīt atkarībā no situācijas attīstības. Baseinā nav iespējams nodarboties bez pārģērbšanās, tādējādi ir vairāk riska faktoru, piemēram, ģērbtuvju izmantošana. 

Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta vadītājs Edgars Severs paskaidroja, ka no 10. jūnija drīkst notikt sacensības, ievērojot noteiktos dalībnieku skaita ierobežojumus. IZM diskutēja ar VM par regulējuma nosacījumiem peldbaseiniem, bet noteicošais bija Veselības ministrijas speciālistu skatījums. 

Platonovs gan uzskata, ka maksimāli pieļaujamā līmenī hlorētajā baseina ūdenī nekādi vīrusi nespēj izdzīvot. Viņš sola, ka LPF turpinās cīnīties, lai peldēšanā būtu iespējas trenēties tādā pašā līmenī kā citos sporta veidos, kur nodarbības ir atļautas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt