Viss, kas jāzina par Tokijas paraolimpiskajām spēlēm un Latvijas sportistu dalību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ar atklāšanas ceremoniju otrdien Tokijā sākās paraolimpiskās spēlēs, kas Japānā risināsies līdz 5. septembrim. Paraolimpiskajām spēlēm ir relatīvi nesena vēsture, bet tās ieguvušas arvien lielāku atpazīstamību un popularitāti, kopš sacensības notiek olimpisko spēļu pilsētās. Jau astoto reizi paraolimpiskajās spēlēs startē Latvijas sportisti, kas Tokijā cīnīsies par augstākajiem rezultātiem.

Kas ir paraolimpiskās spēles? 

Paraolimpiskās spēles ir pasaulē lielākās kompleksās sacensības sportistiem ar invaliditāti. Par pirmajām paraolimpiskajām spēlēm uzskata 1960. gadā Romā sarīkotās sacensības, kur startēja 23 valstu 400 dalībnieku. Kopš 1992. gada sacensībām Barselonā paraolimpiskās spēles notiek pēc olimpisko spēļu noslēguma tajā pašā pilsētā. Līdz 1992.gadam paraolimpiskās un olimpiskās spēles savstarpēji nesaistīja. 

Kā aizsākās paraolimpiskās spēles?

Par paraolimpisko spēļu pirmavotu uzskata 1948. gadā Lielbritānijā vienlaicīgi ar Londonas olimpisko spēļu sākumu ārsta Ludviga Gutmana sarīkotās sacensības Otrā pasaules kara veterāniem ratiņkrēslos. Vēl pirms oficiāla paraolimpisko spēļu nosaukuma iegūšanas kompleksas starptautiskas sacensības sportistiem ar invaliditāti notika arī 1964. gadā Tokijā.

Kad paraolimpiskajās spēlēs debitēja Latvijas sportisti?

Latvijas pārstāvji paraolimpiskajās spēlēs piedalās kopš sacensībām 1992. gadā Barselonā, kur startēja divi vieglatlēti. Tādējādi Tokijā ir jau astotās vasaras spēles pēc kārtas, kur Latvijas paraolimpieši startē pēc valsts neatkarības atjaunošanas. Kopš 2000. gada Latvija paraolimpiskajās spēlēs ir izcīnījusi 15 medaļas.

Cik vērienīgas ir Tokijas paraolimpiskās spēles?

Tokijā un Japānas galvaspilsētai trijās tuvējās prefektūrās paraolimpiskās medaļas sadalīs 539 sacensībās 22 sporta veidos. Pirmo reizi paraolimpieši par godalgām cīnās taekvondo un badmintonā. Paraolimpiskajās spēlēs ir vairāk medaļu nekā olimpiskajās spēlēs, jo sportistus sadala vairākās medicīniskās grupās, lai nodrošinātu līdzvērtīgu konkurenci. Starptautiskā Paralimpiskā komiteja norāda, ka sadalījums medicīniskajās grupās ir būtībā līdzīgs svara kategoriju sistēmai daļā olimpisko sporta veidu. 

Startam Tokijā ir pieteikti 4403 sportisti no 161 valsts un teritorijas, kā arī neliela bēgļu komanda. Zem neitrāla karoga startē Krievijas paraolimpieši, kam dalība 2016. gada spēlēs Riodežaneiro bija liegta valsts atbalstītas dopinga sistēmas dēļ.

Cik liela ir Latvijas delegācija Tokijas paraolimpiskajās spēlēs?

Latviju pārstāv septiņi sportisti septiņos sporta veidos. Titulētākie Latvijas dalībnieki ir Aigars Apinis diska mešanā, Diāna Dadzīte šķēpa mešanā un diska mešanā, kā arī Edgars Bergs lodes grūšanā. Starptautiskā līmenī paraiejādē uzvaras ir guvis jātnieks Rihards Snikus ar zirgu ''King of the Dance''. Otro reizi paraolimpiskajās spēlēs startēs loka šāvēja Ieva Melle, bet debija būs Baibai Rorbahai vālītes mešanā un Jurijam Semjonovam peldēšanā.

Kā Tokijas paraolimpiskās spēles ietekmē Covid-19 pandēmija?

Sportistiem ik dienu veic Covid-19 testus, un inficēšanās gadījumā tos izolē no pārējiem dalībniekiem. Arī pārējās paraolimpisko spēļu norisēs iesaistītas personas regulāri testē infekcijas izplatības riska samazināšanai. Paraolimpisko spēļu dalībniekiem ir ierobežoti pārvietošanās maršruti un viņi ir nošķirti burbulī no Japānas sabiedrības bez iespējas doties apskatīt pilsētu.

Vai Tokijas paraolimpiskās spēles varēs redzēt Latvijas Televīzijā?

Latvijas sportistu startus varēs vērot tiešraidē vai ierakstā, ja laika zonu starpības dēļ sacensību sākums būs naktī pēc Latvijas laika. Paraolimpisko spēļu svarīgākos notikumus ik dienu varēs redzēt apskata formāta raidījumā. 

Kad startē Latvijas sportisti?

Diāna Dadzīte diska mešana 27.augusts plkst. 3.30
Ieva Melle

loka šaušana - kvalifikācija

27.augusts plkst. 3
  loka šaušana - izslēgšanas sacensības 2.septembris plkst. 4
Jurijs Semjonovs peldēšana - 100 metru uz muguras 27.augusts plkst. 3
Rihards Snikus jāšanas sports - pirmā sacensību daļa 27.augusts plkst.9
  jāšanas sports - otrā sacensību daļa 30.augusts plkst. 9
Baiba Rorbaha vālītes mešana 27.augusts plkst. 13
Aigars Apinis diska mešana 29.augusts  plkst. 13
Diāna Dadzīte šķēpa mešana 31.augusts plkst. 3.30
Edgars Bergs lodes grūšana 2.septembris plkst. 13

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti