Pateikt gan ir vieglāk nekā izdarīt – ergoterapeiti iegulda milzīgu darbu, lai pielāgotu aktivitātes jebkuram. Filips Bernadskis Latvijā tam pielāgo golfu,
jau piekto reizi ir rīkots Latvijas čempionāts, šogad pat vairākās klasēs.
Ergoterapeits Bernadskis Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" uzsvēra, ka ir daudz sporta veidu, kur cilvēki ar invaliditāti labprāt piedalītos, bet vispirms ir nepieciešama iespēja pamēģināt, lai redzētu, kas un kā notiek. Arī pašreizējie adaptīvā golfa spēlētāji nav kādā rītā pamodušies kā gatavi spēlētāji, bet vispirms izmēģinājuši iespējas.
Pielāgotā golfa spēlētājs Uģis Melders atzina, ka, nonākot smagā dzīves situācijā, pārņem depresija un neko negribas, bet tieši tad ir nepieciešams saņemties. Vēl labāk, ja ir kāds draugs, kas neļauj padoties. "Tā ir arī sava veida terapija, svaigs gaiss un fiziska aktivitāte palīdz izdalīt laimes hormonus," pielāgotā golfa daudzpusību raksturoja spēlētājs.
Melders ir izmēģinājis arī ratiņbasketbolu, bet pārliecinājās, ka tas viņam īsti neder, jo ratiņu vadīšanai nepieciešamas abas rokas. "Meklēju tālāk, kaut kā jāiet uz priekšu," viņš raksturoja savu ceļu uz pielāgoto golfu.
Golfs kā rehabilitācijas daļa Latvijā ir jauna pieeja un sākumā golfa bumbiņas ripinātas prieka pēc.
Tā kā vairākiem topošajiem golferiem jau bija pieredze dažādos sporta veidos, sacensību gars šai komūnai nāk tikai par labu.
Pielāgotā golfa pamatā Latvijā bija insultu pārcietis viens pacients, kam bija mērķis kopā ar meitu spēlēt golfu,
pastāstīja Bernadskis. Lai veicinātu attīstību, nākamais solis bija turnīra rīkošana un tam vajadzēja dalībniekus. "Sākām meklēt cilvēkus. Sākām ar personām pēc insulta, pielikām klāt personas pēc muguras smadzeņu bojājumiem, staigājošie, sēdošie. Tagad ir sākuši arī bērni spēlēt," adaptīvā golfa vēršanos plašumā raksturoja ergoterapeits.
Sporta akitvitāte trenē ķermeņa līdzsvaru, koordināciju, spēku un izturību, bet ir vēl viens ļoti svarīgs aspekts –
šādos dabīgos apstākļos golferi var krietni labāk iepazīt savu ķermeni un kustības.
Pielāgoto golfu iepazinušais spēlētājs Jānis Jautrums atzina, ka aicinājums piedalīties sacensībās viņu savulaik pārsteidza. Vēlāk Jāņa panākumi būtiski uzlabojās, kad spēlētājs izmēģināja kreiļa nūjas.
Ergoterapeits Bernadskis uzsvēra, ka pielāgotajā golfā speciālisti sākumā iesaka padomus spēlei, bet turpinājumā spēlētājs arī pašrealizējas, sevi labāk apzinoties un meklējot ceļu uz turpmākiem panākumiem.
Čempionāts spēj piesaistīt arvien jaunus spēlētājus, savukārt ergoterapeitu iepriecina arī kustību nostiprināšanās.
Daudzus golfa spēle nav tieši aizrāvusi, bet tāpat katru reizi viņi ir klāt sacensībās un palīdz citās jomās, piemēram, ar transportu, inventāru vai kādu citu atbalstu.
Uģis Melders cilvēkiem, kas kustību ierobežojumu dēļ sēž mājās, atgādina, ka tas nav pareizākais. Viņš arī pasmej, ka pielāgotajā golfā īpaši tiek gaidītas dāmas un meitenes, jo pašlaik ir izveidojies tikai kungu komplekts.