Dienas ziņas

Basos izveidota ekspozīcija «Suitu godi»

Dienas ziņas

Ludzā izskan starptautiskais festivāls «Sābri»

Lemj par 2026. gada Ziemas olimpisko spēļu norises vietu

Zviedrijas un Latvijas olimpiskā pieteikuma virzītāji pirms balsojuma noskaņoti cerīgi

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) 134. sesijas darba kārtībā ir vairāki uzdevumi, bet galvenais – apstiprināt 2026. gada ziemas Olimpisko spēļu rīkotājus. Vēsturiskais Zviedrijas un Latvijas kopprojekts sacenšas ar Itālijas pieteikumu, bet uzvarētāji kļūs zināmi vēlāk pirmdien.

Diena sākās ar abu kandidātu pēdējām prezentācijām, kurās daļa SOK delegātu pirmo reizi iepazinās ar spēļu tehnisko projektu un varēja potenciālajiem organizatoriem uzdot jautājumus. Zīmīgi, ka zviedriem neviens nejautāja, kāpēc viņu uzvaras gadījumā spēļu rīkotāju līgumu parakstīs Ores mērs, nevis Stokholmas. Šāda situācija radusies, jo Stokholmas mērijā ir grūti panāk vienotu lēmumu šajā jautājumā. Turklāt uz Stokholmas pleciem gulsies tikai pašvaldības līmeņa uzdevumi – sabiedriskais transports, drošības nodrošināšana un citi, bet sporta objektus izīrēs spēļu vajadzībām. Savukārt

Latvijas iesaiste uztverta kā apliecinājums jaunajai olimpiskās kustības normai – racionalizēt spēļu izmaksas.

Zviedrijas Olimpiskās komitejas viceprezidents Pīters Reinebo intervijā Latvijas Televīzijai uzsvēra, ka iecere par sadarbību izrādījusies patiesi pozitīva. "Tā spēcina mūsu pieteikumu. Turklāt tā sevī iemieso gaidītās pārmaiņās spēļu rīkošanā – sadarboties ar citām valstīm," teica Renebo. "Latvija ir mūsu kaimiņvalsts. Mūsu draugi. Mēs esam priecīgi par kopējo sadarbību.”

Lai spēcinātu kopējo pieteikumu, abas valstis savā delegācijā iekļāva politisko eliti – tostarp arī vairākus titulētos bijušos un esošos atlētus.

Atzinīgi Zviedrijas un Latvijas kopprojektu novērtēja arī zviedru hokeja leģenda Pēters Fošbergs.

"Esmu piedalījies četrās olimpiskajās spēlēs. Vienas arī komentējis. Tieši tāpēc apzinos, ko sportistiem nozīmē olimpiskās spēles," Latvijas Televīzijai sacīja Fošbergs. "Mūsu kopprojekts, manuprāt, ir patiesi labs. Latvijai ir lieliska bobsleja trase. Tas gan ir sporta veids, ko neesmu un neplānoju pamēģināt. Tomēr pats svarīgākais, ka tas ļauj mums nopietni stāties pretī Itālijas pieteikumam. Ar nepacietību gaidām rezultātus.”

Arī Itālija savā delegācijā un prezentācijā iekļāva vairākus olimpiskos čempionus. Tostarp Arianu Fontanu - šobrīd titulētāko Itālijas ātrslidotāju.

Phjončhanas olimpisko spēļu čempione ātrslidošanā Fontana intervijā Latvijas Televīzijai īpaši uzsvēra sabiedrības atbalstu spēļu rīkošanai Itālijā. 

“Mēs visu darām pēc labākās sirdsapziņas. Cenšamies parādīt mūsu enerģiju un aizrautību," teica Fontana. "Mēs ticam šim projektam. Mūsu moto: “Sapņojam kopā”. Esam šeit, jo esam vienoti. Ticam, ka spēsim noorganizēt izcilas spēles. Itālijā visi atbalsta olimpisko spēļu rīkošanu – restorānu, viesnīcu īpašnieki, iedzīvotāji – visi. Ikviens vēlas, lai mums šodien izdotos, jo viņi vēlas būt daļa no olimpiskajām spēlēm.”

Vēsturiskajā balsojumā, kurā izraudzīsies pirmās olimpiskās spēles, kas atbilst jaunajai olimpiskās kustības vīzijai – padarīt spēles pieejamākas – pirmoreiz par olimpisko spēļu mājvietu balsos 35 delegāti. Neoficiāli izskanējusi versija, ka,

balstoties racionālos apsvērumos, Zviedrijai būtu jāuzvar, bet, ja balsojums būs emocionāls, tad itāļiem ir pamats cerēt uz panākumu.

Gaidot izšķirošo balsojumu, joprojām Latvijas kontekstā ir aktuāls jautājums par izmaksām un, ko tas mums patiesībā izmaksās. Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis  intervijā Latvijas Televīzijai teica, ka spēļu organizēšana praktiski nekas nebūs jātērē, bet nepieciešams veikt Siguldas bobsleja un kamaniņu trases rekonstrukciju. Vrubļevskis piebilda, ka valsts budžetam un sporta finansēm tas nebūs "nāvējošs" skaitlis. 

Zviedrijas un Latvijas delegācijā iekļauts arī 1988. gada olimpiskais čempions bobslejā Jānis Ķipurs. Viņš intervijā Latvijas Televīzijā teica, ka jūtas kā pirms starta olimpiskajās spēlēs. Pirmsstarta drudzi Ķipurs sajutis jau svētdien, un Jāņu svinēšana nav bijusi prātā. 

SOK balsojums par 2026.gada ziemas olimpisko spēļu mājvietu jau ir noslēdzies, bet uzvarētājs tiks nosaukts apmēram plkst. 19 pēc Latvijas laika. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt