Zelta medaļu raža britiem, amerikāņiem, ķīniešiem un krieviem, līksmo Bolta fani

Riodežaneiro olimpisko spēļu devītajā sacensību dienā īpaši par zelta medaļām varēja priecāties briti – pirmais zelts pēc 112 gadiem golfā, noturēts olimpiskā čempiona tituls tenisā vienspēlēs, olimpisko čempionu tituli arī vingrošanā un treka riteņbraukšanā. Gavilēja arī Jamaika – sprinteris Useins Bolts vismaz 100 metru skrējienā netika pārspēts.

Olimpiskajā maratonā, kas daudzām garo distanču skrējējām šķita gana grūts karsto laika apstākļu dēļ, zelta medaļu izcīnīja Kenijas skrējēja Džemima Sumgonga, veicot 42,195 kilometrus garo distanci divās stundās, 24 minūtēs un četrās sekundēs. Olimiskais sudrabs Junisei Džepkirui Kirvai no Bahreinas, bet bronzas godalga – etiopietei Marei Dibabai. Jau ziņots, ka Jeļena Prokopčuka izcīnīja augsto 12. vietu, Ilona Marhele finišēja 61. pozīcijā, bet Amerikas latviete Ariana Hilborna maratonu noslēdza 106.

Pirmais medaļu komplekts pēdējo 112 gadu laikā tika sadalīts golfā. Zelta medaļu šajā sporta veidā nopelnīja brits Džastins Rouzs, sudrabs zviedru golferim Henrikam Stensonam, bet bronza – amerikānim Metam Kučaram.

Boksā svara kategorijā līdz 49 kilogramiem pie zelta medaļas tika Uzbekistānas bokseris Hasanbojs Dusmatovs, kurš finālā uzvarēja kolumbieti Herneju Martinesu. Tikmēr bronzas medaļas tika kubietim Haonisam Argilagosam un amerikānim Niko Mikegam Ernandesam.

Svētdien noslēdzās sacensības šaušanā, un šaušanā ar šauteni no 50 metriem no trim pozīcijām zelta medaļu izcīnīja itālis Nikolo Kampriani, sudrabu – Krievijas šāvējs Sergejs Kamenskis, bet bronzu – francūzis Aleksis Reino.

Tenisā vienspēlēs vīriešiem par olimpisko čempionu jau atkārtoti kļuva brits Endijs Marejs, tādējādi atkārtojot savu sniegumu 2012. gadā Londonā. Sudraba medaļa tika Argentīnietim Martinam del Potro. Savukārt bronzas godalgu izcīnīja japānis Jei Niškiori, kurš izšķirošajā cīņā pieveica slaveno spāņu tenisistu Rafaelu Nadalu.

Sieviešu tenisa dubultspēlēs zelta medaļas izcīnīja Krievijas komanda Jekaterina Makarova un Jeļena Vesņina, kuras pieveica Šveices duetu Timeju Bačanski un Martinu Hingisu. Bronzas medaļas tika čehietēm Lucijai Šafāržožai un Barborai Stricovai.

Jauktajās dubultspēlēs tenisā par olimpiskajiem čempioniem kļuva ASV sportisti Betānija Mateka-Sendsa un Džeks Soks, atstājot aiz sevis amerikāņus Venusu Viljamsu un Radžīvu Ramu. Bet bronza – čehiem Lūsijai Hradeckai un Radekam Štepānekam.

Burāšanā RS:X klasē olimpiskā čempiona godu izdevās nosargāt nīderlandietim Dorianam van Rījzelbergam. Sudraba medaļu izcīnīja brits Niks Dempsijs, bet bronzu – franzūcis Pjērs Lekoks. Savukārt sieviešu konkurencē pie zelta godalgas tika Francijas burātāja Šarlīne Pikona, sudraba – ķīniete Čena Peiņa, bet bronza tika krievietei Stefānijai Jeļfutinai. Jāatgādina, ka šajā klasē startēja arī jaunāka Latvijas olimpiete Ketija Birzule, kura sacensības noslēdza 24. vietā 26 burātāju konkurencē.

Vingrošanā sacensībās atbalsta lēcienā ASV zelta medaļu kolekciju papildināja Simona Bailse, tādējādi iegūstot jau savu trešo zeltu Rio olimpiskajās spēlēs. Sudrabs aizceļoja uz Krieviju – par to parūpējās vingrotāja Marija Paseka, bet bronzu ieguva šveiciete Džulija Šteingrubere.

Savukārt brīvajās kustībās zeltu izcīnīja brits Makss Vitloks, sudrabu un bronzu mājinieki brazļieši – attiecīgi Djegu Ipolitu un Arturs Marianu. Vitloka svētdienas panākumi pie šī neapstājās – viņam zelts arī vingrojumos uz zirga. Sudrabu izcīnīja amerikānis Luiss Smits, bet bronza viņa tautietim Aleksandram Nadūram.

Krievijas vingrotāja Alija Mustafina svētdien izcīnīja olimpisko zeltu sacensībās uz līdztekām, liekot pasaules čempionei amerikānietei Medisonai Kosjanai samierināties ar sudrabu. Bet bronzas medaļu izcīnīja Vācijas sportiste Sofija Šēdere.

Daiļlēkšanā par olimpisko čempioni tika kronēta ķīniete Tinmao Ši, otrajā vietā atstājot tautieti Dzi He, bet bronza tika itālietei Tanjai Kagnoto.

Lielbritānijas treka riteņbraucējam Džeisonam Kenijam izdevās nosargāt savu olimpiskā čempiona titulu sprinta sacensībās. Viņš aiz sevis atstāja tautieti Kelamu Skineru, bet bronzu izcīnīja krievs Deniss Dmitrijevs.

Francijas paukotāju komanda, kuras sastāvā startēja Gotjē Grumjē, Janiks Borels, Daniels Žerē un Žans Mišels Lisenajs, svētdien izcīnīja zeltu komandu sacensībās ar zobenu, otrajā vietā atstājot Itālijas komandu. Bet bronza tika Ungārijai.

Grieķu-romiešu cīņās svara kategorijā līdz 75 kilogramiem olimpiskā čempiona titulu nosargāja krievs Romāns Vlasovs, aiz sevis atstājot dāni Marku Medsenu (sudrabs), irāni Saedu Abdevali un dienvidkorejieti Kimu Hjonscu (bronza). Savukārt svara kategorijā līdz 59 kilogramiem zelts kubietim Izmaielam Borrero, sudrabs japānim Šinobu Otu, bet bronzas medaļas uzbekam Emuratam Tasmuradovam un norvēģim Stīgam Andrē Bergem.

Svarcelšanā sievietēm svara kategorijā virs 75 kilogramiem olimpisko zeltu izcīnīja ķīniete Supina Mena, kura raušanā pacēla 130 kilogramus, bet grūšanā – 177 kilogramus, kas summā deva 307 kilogramus. Sudrabu ar 306 kilogramiem izcīnīja ziemeļkorejiete Kukjana Kima, bet bronzu – amerikāniete Sāra Roblesa, paceļot 286 kilogramus.

Īpašu sajūsmu izraisīja Dienvidāfrikas Republikas sprintera Veides van Nīkerka izcīnītais zelts 400 metru distancē, jo viņš sasniedza jaunu pasaules rekordu, šķērsojot finiša līniju pēc 43,03 sekundēm. Sudraba medaļu izcīnīja Kirani Džeimss no Grenadas, bet bronzu – ASV sportists Lašons Merits.

Tikmēr trīssoļlēkšanā pie zelta medaļas tika kolumbiete Katerine Ivargene, aizlēcot 15,17 metrus tālu un uzrādot savu labāko šīs sezonas sniegumu. Aiz sevis viņa atstāja sudraba medaļas ieguvēju venecuēlieti Julimaru Rohasu un bronzas godalgas īpašnieci Olgu Ripakovu no Kazahstānas.

Svētdienas vakara nagla, protams, bija pasaules ātrākā sprintera Useina Bolta starts 100 metru distancē. Viņš pierādīja, ka vēl joprojām ir pasaulē ātrākais, un pārliecinoši izcīnīja zelta medaļu Jamaikai, uzrādot rezultātu 9,81 sekunde, kas gan atpaliek no viņa uzstādītā pasaules rekorda. Otrajā vietā ierindojās sīvākais pretinieks amerikānis Džastins Getlins, bet trešajā vietā kanādietis Andre de Grāse.