Vēlreiz gads līdz Tokijas olimpiskajām spēlēm - neskaidru jautājumu joprojām daudz

Tokijas olimpiskajām spēlēm bija jāsākas 24.jūlijā, tomēr sportistiem nāksies gaidīt vēl vismaz vienu gadu, jo Covid-19 pandēmijas dēļ spēles nācās pārcelt. Taču entuziasms par spēļu uzņemšanu pašu japāņu vidū šķietami sāk zust. Neviens arī nevar garantēt, ka olimpiāde 2021.gadā patiešām notiks, savukārt tās atlikšana līdz 2022.gadam tiek izslēgta

Martā pieņemtais lēmums par Tokijas olimpisko spēļu atlikšanu nāca ļoti grūti. Daudzi cerēja, ka izmaiņu nebūs, tomēr šķietami nojauta, ka šāds lēmums būs neizbēgams. Spēles nācās atlikt, jo sāka parādīties patiesais pandēmijas mērogs un valstis ieviesa stingrus ierobežojumus, kuru dēļ sportistu treniņu process ieslīga haosā. Tāpat nācās atcelt kvalifikācijas sacensības.   

Tokijā turpina gatavoties pārceltajām olimpiskajām spēlēmRihards Plūme

  Kopš tā laika stingrie ierobežojumi daudzviet ir atviegloti, bet citviet vīruss joprojām turpina plosīties un varas iestādes brīdina par otro vilni. Jauni uzliesmojumi pēdējā laikā konstatēti pašā Tokijā, kur ceturtdien reģistrēja rekordlielu vienā dienā inficēto cilvēku skaita pieaugumu - 366 cilvēkus. Pilsētas gubernatoram nācies lūgt iedzīvotājus brīvdienās palikt mājās.

  Olimpiādes atklāšana ir pārcelta uz 2021.gada 23.jūliju.

  Tokijā uz vairākās vietās izvietotajiem digitālajiem ekrāniem atkal sākta laika atskaite līdz spēlēm. Ceturtdien galvaspilsētā notika neliela ceremonija bez skatītāju klātbūtnes - pie teju tukšā Nacionālā stadiona nelielu runu teica ar leikēmiju slimojusī japāņu peldētāja Rikako Ikē. Turot iedegtu lāpu, viņa pauda pārliecību, ka pēc gada šajā pašā stadionā cerību liesma iedegsies.

  “Tokija 2020 +1” video

  “Tokijas Olimpiskais stadions. Atlētiem no visas pasaules vajadzētu būt šeit, kopā ar 60 000 skatītāju, nolūkojoties uz olimpisko uguni," teica Ikē. "Tomēr nākotne, ko visi uzskatījām par pašsaprotamu, vienā dienā pilnīgi mainījās. Zinu, kā tas ir, jo jutos tāpat, kad cīnījos ar smagu slimību. Vienkāršas lietas ir tik nozīmīgas, bet es to nesapratu, pirms slimība man tās neatņēma. Sportisti, kuriem atņemtas šīs spēles, droši vien jutās tāpat. Brīdī, kad viss pazūd, tu patiesi novērtē, cik ļoti tev tas bijis svarīgs un cik ļoti mīli sportu.”

  Japānas un olimpiādes amatpersonas turpina norādīt, ka spēles būs kā simbols pasaules spējai atkopties no vīrusa.

  Lai gan gads ir ilgs laiks, daudzi veselības eksperti ir skeptiski noskaņoti par iespēju līdz nākamajai vasarai savaldīt pandēmiju.

  Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) jau paziņojusi, ka pieaugušo izmaksu dēļ olimpiskās spēles būs vienkāršākas nekā plānots, taču veselība tāpat būs prioritāte numur viens. Rīcības komitejas prezidents Joširo Mori uzsvēris, ka atslēgas elements, lai spēles nākamgad notiktu, būs vakcīnas vai efektīvas terapijas izstrāde.

  Spēļu atlikšana ir radījusi finanšu un loģistikas problēmas, tomēr jūlijā novērsts vēl viens šķērslis – uz 2021. gadu nodrošinātas visas spēļu norisei nepieciešamās telpas un arēnas, par kurām līgums bija 2020.gadā. Neskaidrība joprojām valda par to, cik lielas būs atlikto spēļu gala izmaksas un kādi pasākumi būs nepieciešami, lai novērstu vīrusa izplatību, pieņemot, ka tas līdz 2021.gadam nebūs savaldīts.

  Kopš paziņojuma par spēļu atlikšanu zūd arī pašu japāņu entuziasms par olimpiādes nepieciešamību.

  Vēl pirms dažām dienām Japānā veiktā telefonaptaujā noskaidrots, ka valstī nav atbalsta spēļu rīkošanai nākamgad. Telefonaptaujā atklājies, ka vairāk nekā 36% Japānas iedzīvotāju vēlas, lai olimpiskās spēles pārceltu uz vēl vēlāku laiku. Savukārt teju 34% grib, lai olimpiādi atcelta. SOK prezidents Tomass Bahs iepriekš paudis, ka nav pārāk nobažījies par šādu aptauju rezultātiem.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Olimpiskā kustība
  Sports
  Jaunākie
  Interesanti