Pasaules panorāma

Ukrainas austrumos turpinās apšaudes

Pasaules panorāma

Koronavīruss skar arvien vairāk cilvēku

Tokijas olimpisko spēļu fokusā – klimata pārmaiņas

Tokijas olimpisko spēļu uzmanības lokā – klimata pārmaiņas

Pārstrādātas elektroniskās ierīces, no kurām tiks gatavotas medaļas, plastmasa goda pjedestāliem un daudzi citi inovatīvi risinājumi. Tieši šādi var raksturot jau pēc pieciem mēnešiem gaidāmās Tokijas olimpiskās spēlēs, kuras notiks no 24. jūlija līdz 9. augustam.

Tokijas olimpisko un paralimpisko spēļu organizatori uzstādījuši ļoti ambiciozu mērķi – panākt, ka spēles kļūst par vēsturē dabai draudzīgākajām. Mērķi plānots sasniegt, izmantojot pārstrādātus materiālus un atjaunojamos resursus. Olimpiskos sacensību vadmotīvs šogad ir “Esiet labāki kopā – planētas un cilvēku labā”.

Lāpas

Olimpiskās spēles nebūtu iedomājamas bez tradicionālās olimpiskās lāpas ceļojuma apkārt pasaulei un ne tikai. Lāpas iedegšana sporta citadelē – Grieķijas pilsētā Olimpijā notiks jau 12. martā. Tokijas spēļu lāpa ir īpaša – aptuveni 30% no tās sastāva veido pārstrādāts alumīnijs, kas sākotnēji tika izmantots saliekamo māju būvniecībā pēc 2011. gada zemestrīces, kas skāra valsts austrumus.

Tāpat pieminēšanas vērts ir fakts, ka lāpnešu tērpi arī veidoti no pārstrādātiem materiāliem, piemēram, to sastāvā ir 30% plastmasas, kas iegūta, pārstrādājot PET pudeles. 

Medaļas

Katra valsts, kas rīko olimpiskās spēles, savās medaļās vēlas ievīt kādu īpašu lietu, piemēram, 10 Soču olimpisko spēļu medaļās atradās neliels gabaliņš no Čeļabinskā nokritušā meteora.

Bet Tokijas spēļu rīkotāji paziņoja par nolietotās elektronikas pārstrādes akciju. Ierīcēs esošie vērtīgie metāli ir izmantoti medaļu gatavošanas procesā.

No vairāk nekā 78 tonnām mazās sadzīves elektronikas iekārtu un vairāk nekā 6 miljardiem telefonu izgatavotas aptuveni 5000 zelta, sudraba un bronzas kaluma godalgu. Tokijas spēles ir pirmās, kur medaļas veidotas no pilnībā pārstrādātiem materiāliem, jo gan Rio, gan Vankūveras spēlēs tikai daļa no materiāliem tika iegūti pārstrādes procesā.

Gultas/Pjedestāli

Tokijas olimpiskās spēles savu vārdu vēstures lappusēs vēlas atstāt arī ar to, ka tās būs pirmās, kur uzvarētāju pjedestāli tiks gatavoti no pārstrādātas vienreizlietojamas plastmasas atkritumiem, kā arī no plastmasas, kas savākta, attīrot okeānus.

Spēļu rīkotājus uz šādu iniciatīvu pamudinājušas globālās akcijas, kas vērstas, lai atbrīvotu dabu un okeānus no cilvēku radītā plastmasas piesārņojuma. Tiesa, nav gan zināms tas, kas notiks ar šiem pjedestāliem pēc olimpisko un paralimpisko spēļu beigām.

Inovācija skars arī Olimpisko ciematu, vismaz aiz ēku sienām. Sportistu un valstu delegāciju apartamentos ierastās gultas aizstās pārstrādāts kartons, kas kalpos kā gultas rāmis. Šāda konstrukcija spēj izturēt līdz pat 200 kilogramiem. Pēc olimpisko un paralimpisko spēļu beigām gultas tiks nodotas pārstrādei, lai jau atkal atgrieztos apritē, bet jau citā veidolā.

Pilsēta

Līdztekus spēļu rīkošanai lieli un inovatīvi risinājumi nepieciešami arī pilsētā kopumā. Lai pēc iespējas samazinātu oglekļa dioksīda izmešus, pilsētas mērķis ir olimpiskajās spēlēs izmantot tikai hibrīdauto, kurus darbinās ūdeņradis. Tāpat spēļu nodrošināšanai tiks izmantoti jau esošie infrastruktūras objekti un celti tiks tikai paši nepieciešamākie. Spēļu nodrošināšanai tiks izmantots lietus ūdens vai arī attīrīts ūdens no attīrīšanas iekārtām.

Gandrīz visu spēļu norisei nepieciešamo enerģiju plānots saražot, izmantojot saules kolektorus, kā arī ar ģeotermālajām sildīšanas un atvēsināšanas iekārtām.

Izmaiņas plānotas arī pilsētvidē. Tokija, kura pēdējās vasaras cieš no pieaugoša karstuma, ceļu būvē plāno izmantot materiālu, kurš siltumu absorbē, bet pats paliek vēss.

Spēles definējušas piecus virzienus, kurus tās vēlas akcentēt, izmantojos dažādus uzsvarus: klimata pārmaiņas, resursu pārvaldība, dabiskās vides dažādība, cilvēktiesības un sadarbība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Olimpiskā kustība
Sports
Jaunākie
Interesanti