Starptautisko Olimpisko komiteju kritizē pēc video sazvanīšanās ar pazudušo Ķīnas tenisisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) amatpersonas videozvanā sazinājās ar tenisisti Penu Šuai, kura pēc augstas Ķīnas amatpersonas vainošanas seksuālā agresijā gandrīz trīs nedēļas nebija publiski sastopama un nesniedza ziņas par sevi. Lai gan Pena pavēstīja, ka ar viņu viss ir kārtībā, cilvēktiesību organizācijas kritizē SOK par Ķīnai tīkamu situācijas atspoguļojumu, vēstīja aģentūra AP.

SOK publicēja fotogrāfiju, kurā redzams organizācijas prezidents Tomass Bahs un Pena pie video ekrāna. Svētdien notikušās sarunas ierakstu vai atreferējumu SOK nepublicēja, bet īsumā atstāstīja, ka Pena pateicās par paustajām bažām un lūdza ievērot viņas privātumu, tenisistei vienlaicīgi apgalvojot, ka ar viņu viss ir kārtībā. 

Tomēr Sieviešu tenisa asociācija (WTA) pēc SOK paziņojuma informēja, ka arvien aicina pilnīgi un taisnīgi bez cenzūras izmeklēt Penas teikto. Pena iepriekš novembrī Ķīnas sociālajā medijā "Weibo" paziņoja, ka viņu piespieda seksuālām attiecībām ar Džanu Gaoli, kurš no 2013. līdz 2018. gadam bija Ķīnas vicepremjers. 75 gadus vecais Džans ir Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina ciešs sabiedrotais. 

Ieraksts sociālajos medijos ātri pazuda tāpat kā Pena.

Par Penas likteni satraucās gan WTA, gan bažas publiski pauda spožākās tenisa zvaigznes.

WTA pavēstīja, ka, neraugoties uz iespējamiem finanšu zaudējumiem, atsauks visu turnīru rīkošanu Ķīnā, ja būs pamats uzskatīt, ka Pena ir apdraudēta.

Pekinā 2022. gada 4. februārī sāksies ziemas olimpiskās spēles, par kuru rīkošanas tiesību piešķiršanu Ķīnai jau iepriekš izskanēja kritika. SOK paskaidroja, ka izvēlas klusās diplomātijas taktiku, kas attiecībās ar Ķīnu ir efektīvāka. 

Tomēr cilvēktiesību organizācijas "Human Rights Watch" pārstāve Jacju Vana pavēstīja, ka SOK ir aktīvi iesaistījusies Ķīnas valdības propagandā un nevēlamu personu sabiedriskās izolēšanas politikā. Pena ir tikai viena no daudzām personām, kas pēdējos gados Ķīnā ir pazudušas pēc partijas amatpersonu kritikas vai augsta līmeņa korupcijas atmaskošanas. 

Savukārt sportistu pārstāvības organizācija "Global Athlete" vainoja SOK par iesaistīšanos Ķīnas propagandā, ignorējot taisnīgumu un cilvēka pamattiesības. 

"SOK apliecināja pilnīgu vienaldzību pret apsūdzībām seksuālā vardarbībā un vēršanos pret sportistiem," vēstīja "Global Athlete". "Ar bezpersonisku pieeju Penas Šuai pazušanai un atsakoties pieminēt viņas nopietnās apsūdzības par piedzīvotu seksuālo agresiju, SOK prezidents Tomass Bahs un SOK Sportistu komisija apliecināja atbaidošu vienaldzību pret seksuālu vardarbību un to, kā jūtas sportistes sievietes."

Ķīnā valsts līmenī lepojas ar sportistu panākumiem, bet tajā pašā laikā raugās, lai popularitāti iemantojušie atlēti, tostarp Pena, neatļautos publisku valsts institūciju vai amatpersonu kritiku. 

Raidsabiedrība CNN vēstīja, ka tās signālu Ķīnā bloķēja, kad ziņu sižetos vēstīja par Penu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti