Sankcijas pret Lukašenko noteiktas kā pret nacionālās olimpiskās komitejas prezidentu un pret Baskovu kā nacionālās olimpiskās komitejas izpildkomitejas locekli. Lukašenko jau 23 gadus ir Baltkrievijas Olimpiskās komitejas prezidents. Tādas pašas sankcijas SOK noteica Baltkrievijas Olimpiskās komitejas pirmajam viceprezidentam Viktoram Lukašenko, kurš ir valsts prezidenta dēls.
"SOK ir guvusi priekšstatu, ka pašreizējā vadība nav pienācīgi aizstāvējusi Baltkrievijas sportistus no politiskas diskriminācijas nacionālajā olimpiskajā komitejā, tās biedru federācijās un sporta kustībā," paziņoja SOK prezidents Tomass Bahs. "Tas ir pretrunā Olimpiskās hartas pamatprincipiem un tādējādi nopietni ietekmē olimpiskās kustības reputāciju."
Respektējot SOK lēmumu, visām starptautiskajām federācijām būtu jāaptur plāni rīkot Baltkrievijā sacensības.
Tas varētu pamudināt IIHF pieņemt lēmumu, vai Minska 2021. gadā var uzņemt pasaules čempionātu, kur līdzrīkotājas lomā ir arī Rīga. IIHF iepriekš solīja, ka lēmumu par 2021. gada čempionāta norises vietu varētu pieņemt janvāra pirmajā pusē.
Pēc Baha teiktā, IIHF tuvākajās dienās apspriedīs jautājumu par pasaules čempionāta rīkošanu Baltkrievijā. IIHF arī "ir sākusi procedūru" pret Baltkrievijas amatpersonu, kas ir starptautiskās federācijas lēmējinstitūcijas sastāvā, informēja SOK prezidents.
Ieviestās pagaidu sankcijas būs spēkā līdz turpmākam SOK paziņojumam vai brīdim, kamēr Baltkrievijas Olimpiskās komitejas asamblejā 2021. gada februārī ievēlēs jaunu izpildkomitejas sastāvu.
Sankcijām paliekot spēkā, Lukašenko būs liegts kā nacionālās olimpiskās komitejas vadītājam apmeklēt olimpiskās spēles.
SOK arī apturēja jebkādus maksājumus Baltkrievijas olimpiskajai komitejai, bet olimpisko stipendiju finansējumu baltkrievu sportisti turpmāk saņems bez nacionālās komitejas starpniecības.
Daudzi Baltkrievijas sportisti ir parakstījuši aicinājumu SOK nekavējoties rīkoties, lai novērstu valsts varas struktūru īstenotu politisku diskrimināciju un vardarbību. Pēc augusta sākumā notikušajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām un sabiedrisko protestu pastiprināšanās pret to rezultātiem, ļoti aktīvi savu pozīciju pauda daudzi esošie un bijušie baltkrievu sportisti.
Par spīti atpazīstamībai, pilsoniskās nostājas paušana nepasargāja sportistus no varas iestāžu sankcijām.
Daudzi sportisti bija spiesti izciest administratīvos arestus, daudziem tika liegtas trenēšanās iespējas, apturēti sadarbības līgumi un finansējums, tādējādi apdraudot viņu turpmāko karjeru.
Pēc daudzu sūdzību saņemšanas SOK jau septembra beigās sāka izmeklēšanu un vērsās pēc paskaidrojumiem pie Baltkrievijas olimpiskās komitejas. Izvērtējot saņemto informāciju, SOK pieņēma lēmumu ieviest pret baltkrievu amatpersonām pagaidu sankcijas.
Baltkrievijas sporta solidaritātes fonda vadītāja, olimpiskā čempione peldēšanā Aleksandra Gerasimeņa, SOK sankcijas nosauca par mazu, bet ļoti nozīmīgu uzvaru.
"Starptautiskās Olimpiskās komitejas paziņojums ir patiesi vēsturisks notikums ne tikai Baltkrievijai, bet arī visai starptautiskajai sabiedrībai," teica Gerasimeņa. "Mēs esam panākuši tiesību atjaunošanu tiem sportistiem, kuri ir cietuši savas pilsoniskās nostājas dēļ. Tagad atlaistie un no komandām izslēgtie atlēti varēs piedalīties starptautiskos turnīros un gatavoties olimpiskajām spēlēm, bet ierēdņi, kuri uzspļāva viņu tiesībām, tiks pelnīti sodīti. Šis ir patiesi vēsturisks notikums, jo Baltkrievijas sporta solidaritātes fondam šī lēmuma pieņemšanu izdevās panākt vien dažu mēnešu laikā, kaut arī sporta amatpersonas runāja par to, ka mums nav tiesību runāt visu sportistu vārdā. Viņi kļūdījās! Sporta sankcijas ir tikai sākums un mēs pie sasniegtā neapstāsimies."
Baltkrievijas olimpiskā komiteja SOK lēmumu otrdien nosauca par tendenciozu un virspusējā situācijas analīzē balstītu ar mērķi izdarīt spiedienu.
Pasaules hokeja čempionāts ir plānots no 21. maija līdz 6. jūnijam. Turnīra pusfināli un spēles par medaļām paredzētas Minskā, kur tāpat kā Rīgā plāno aizvadīt vienas grupas spēles.
KONTEKSTS:
Baltkrievijā turpinās protesti pret augustā notikušo valsts prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Pēc oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka rezultāti ir viltoti. Lukašenko protestus ir nosaucis par Rietumu inspirētiem un nav izrādījis gatavību sarunām ar opozīciju.
Protestus pastiprina vardarbība pret aktīvistiem, kā arī opozicionāru un žurnālistu aizturēšana. Demonstrācijās pret Lukašenko režīmu kopš augusta miruši vismaz četri cilvēki. Uzskata, ka represijās pret savas valsts iedzīvotājiem varētu būt iesaistīts Baltkrievijas Hokeja federācijas priekšsēdētājs Dmitrijs Baskovs, par ko paskaidrojumu lūdza Latvijas Hokeja federācija.
Eiropas Savienības dalībvalstu līderi oktobra sākumā panāca vienošanos par sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām. Pret Baltkrievijas režīmu noteiktās sankcijas papildināja arī Aleksandra Lukašenko iekļaušana sarakstā.