SOK atvieglo nosacījumus transpersonu dalībai olimpiskajās spēlēs

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) izmainīja nosacījumus dzimumu mainījušo personu dalībai olimpiskajās spēlēs un rosināja starptautiskajām sporta veidu federācijām ieviest analoģisku praksi, svētdien informēja aģentūra AP. Transpersonām turpmāk vairs nebūs nepieciešama dzimuma maiņas operācija kā obligāts priekšnosacījums dalībai olimpiskajās sacensībās.

Līdzšinējos noteikumus SOK mainīja, lai pielāgotos mūsdienu zinātnes atziņām, kā arī sabiedrības attieksmei un juridiskām normām. Jaunos noteikumus SOK attiecinās arī uz transpersonu dalību 2016.gada Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs.

"Cik vien iespējams, nepieciešams nodrošināt, lai transpersonām netiktu liegta iespēja piedalīties sporta sacensībās," savā mājaslapā pavēstīja SOK. "Galvenais sportiskais princips ir taisnīgas konkurences nodrošināšana. Taisnīgai sacensībai nav nepieciešams pieprasīt ķirurģisku anatomisku izmaiņu veikšanu, un mūsdienu izpratnē tas var būt neatbilstoši cilvēka tiesībām un juridiskām normām."

SOK medicīnas direktors Ričards Badžets atzina, ka diez vai daudzām sporta veidu federācijām ir sagatavoti noteikumi par transpersonu dalību sacensībās, tādēļ olimpiskā komiteja vēlas iedrošināt un stimulēt attiecīgo noteikumu ieviešanu.

Līdzšinējie SOK noteikumi, kas bija spēkā kopš 2003.gada, paredzēja nepieciešamību transpersonām veikt dzimuma maiņas operāciju un vismaz divus gadus ilgu hormonu terapiju. Prasības bija vienlīdz attiecinātas gan uz vīriešiem, kas kļūst par sievietēm, gan otrādi.

Jaunie noteikumi paredz, ka no sievietēm par vīriešiem kļuvušie sportisti vīriešu konkurencē varēs startēt bez ierobežojumiem. Savukārt vīriešiem, kas pārtapuši par sievietēm, būs jāpierāda, ka vismaz gadu pirms pirmajām sacensībām testosterona līmenis viņu organismā nav pārsniedzis noteiktu līmeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Olimpiskā kustība
Sports
Jaunākie
Interesanti