Šķēpmetējas Jaunzemes atceres pasākumā godina pirmā olimpiskā zelta izcīnīšanu

Latvijas Sporta muzejā pirmdien atceres pasākumā atzīmēja Latvijas olimpiskajā vēsturē nozīmīgu faktu - Ineses Jaunzemes Melburnā izcīnīto pirmo olimpisko zelta medaļu, informēja Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK). Tieši 28.novembrī aprit 60 gadi kopš notikuma, kas pārsteidza Latviju un vieglatlētikas pasauli.

Jaunzemes mestais šķēps 1956.gada 28.novembrī Melburnas Olimpiskajā stadionā aizlidoja 53,86 metrus tālu. Inese pārspēja visas tobrīd izcilākās pasaules šķēpmetējas un laboja trīs olimpiskos rekordus. Pati čempione nekad nepārspīlēja vēsturiskā notikuma vietu savā dzīvē, un olimpisko zeltu viņa savulaik pat nosauca par savas dzīves lielāko kuriozu. 

Atceres pasākums sākās ar ziedu nolikšanu pie Jaunzemes piemiņas akmens Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas parkā. Savukārt pasākuma otrā daļa risinājās Sporta muzejā, kur LOK prezidents Aldons Vrubļevskis muzeja direktorei Agrai Brūnei glabāšanā nodeva vēsturisko olimpisko zelta medaļu un citus Jaunzemes saņemtos augstākos apbalvojumus.

Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis par Ineses Jaunzemes medaļas nodošanu muzejam
00:00 / 00:48
Lejuplādēt

Tāpat atceres pasākumā pirmizrāde bija Latvijas Televīzijas žurnālista Dāvida Ernštreita dokumentālajai filmai “Inese pirmā!”, kas stāsta par zelta medaļu un cilvēku, kurš atnesa tik daudz sajūsmas un negaidīta prieka Latvijā pēc uzvaras tālajā Austrālijā.

Atceres pasākumā piedalījās filmas veidotāji, Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas, LOK, Latvijas Olimpiešu kluba, Latvijas Šķēpmetēju kluba un Latvijas Vieglatlētikas savienības pārstāvji, Ineses Jaunzemes meita Vita Jaunzeme, kura 2013.gadā sabiedrību iepazīstināja ar grāmatu „Mana mamma – Dieva lutekle”, kā arī sportisti, treneri un sporta darbinieki, kuri daudzus gadus atradās līdzās olimpiskajai čempionei.

Sarīkojuma norisi bagātināja arī izstāde “Mūsu pirmā olimpiskā čempione Inese Jaunzeme”, iepazīstinot ar sportistes personības šķautnēm. Inese Jaunzeme pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados kļuva arī par PSRS Tautu vasaras spartakiādes bronzas medaļas ieguvēju, Vispasaules jaunatnes un studentu sporta spēļu festivāla uzvarētāju un sudraba medaļas ieguvēju pasaules studentu meistarsacīkstēs, kā arī četrkārtēju Latvijas PSR čempioni un pieckārtēju rekordisti.

PSRS Nopelniem bagātā sporta meistare vēlāk sevi apliecināja arī kā izcilu traumataloģi un plastiskās ķirurģijas speciālisti, nopelnot medicīnas zinātņu doktores grādu un Latvijas PSR Valsts prēmiju medicīnā, apliecinot sevi kā spilgta personība ne tikai sportā. Čempione bija aktīva olimpisko ideālu popularizētāja, ilggadēja Latvijas Olimpiešu kluba prezidente, Latvijas Šķēpmetēju kluba dzīves veidotāja, zaļās domāšanas un zaļās pasaules izjūtas kopēja Latvijā ar vides aizsardzības projektu „Pēdas”. 

Savukārt LOK Goda prezidents Vilnis Baltiņš muzeja ekspozīcijai nodeva Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) augstāko apbalvojumu Olimpisko ordeni, kuru 2011.gada 19.februārī, viesojoties Latvijā, viņam pasniedza tābrīža SOK prezidents Žaks Roge.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt