Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) kopš pērnā gada nogales aicināja sportistus izvairīties no uzturēšanās publiskās vietās, lai mazinātu inficēšanās riskus. Ik dienu Pekinā uz olimpiskajām spēlēm ieceļojušo vidū ir vairāki Covid-19 gadījumi, bet vismaz pagaidām neviens ārzemju sportists un treneris nav saņēmis pozitīvu testa rezultātu.
Pirms divām nedēļām 11. uzvaru Pasaules kausa kopvērtējumā skeletonā izcīnīja Martins Dukurs. Pirms braukšanas uz karjerā piektajām olimpiskajām spēlēm Martins bija īpaši piesardzīgs, lai izvairītos no inficēšanās ar vīrusu, ierobežojot kontaktus pat ar savu ģimeni.
Debiju olimpiskajās spēlēs piedzīvos 16 gadus vecā distanču slēpotāja Estere Volfa, kura vēl mācās vidusskolā. Arī viņa centās izvairīties no kontaktiem, tostarp treniņos. Skolā Volfa nav bijusi kopš decembra, pakārtojot savu ikdienu olimpiskajam startam.
Jau nedēļas sākumā Ķīnā ieradās Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) vadītāja un galvenā ārste Līga Cīrule, lai iepazītos ar norises vietu un drošības formalitātēm. Cīrule pastāstīja Latvijas Radio, ka
apstākļi dalībniekiem Pekinas spēlēs ir ļoti labi.
"Visi istabās dzīvo pa vienam vai diviem, gultas ir speciālas, aprīkotas ar tehnoloģijām – var cilāt galvu, kājas kā grib. Pat aizkari ar rokām nav jāver, var nospiest pogu un aizveras," teica Cīrule. "Mums ir ļoti labi iespaidi. Visa apkārtne arī ir ļoti sakopta, un viss ir ļoti skaisti."
Tomēr, lai nonāktu līdz dzīvošanas apstākļiem, sportistiem, ielidojot olimpisko spēļu norises vietā, jābūt negatīvam kovida testa rezultātam. Katras komandas ārsts Latvijas delegācijā seko līdzi sportistu veselībai, norādīja Cīrule. Atlētus aicināja neapmeklēt publiskas vietas bez vajadzības, tāpat sportistu ģimenēs arī veica kovida testus.
"Man liekas, ka [skeletonists] Tomass Dukurs dzīvoja viesnīcā," pastāstīja Cīrule. "Principā jau visi [sportisti] līdz pēdējam bija treniņnometnēs un kamaniņu sportisti bija Pasaules kausā, viņi reāli vienu dienu bija mājās [pirms braukšanas uz Pekinu]."
Tikmēr Latvijas olimpiskās hokeja izlases uzbrucēja Rodrigo Ābola pārstāvētā Zviedrijas čempionāta komanda "Örebro" kovida uzliesmojuma dēļ nav spēlējusi kopš 8. janvāra. Hokejists sarunā ar Latvijas Radio atzina, ka ceturtdien komandai plānots aizvadīt spēli pēc 19 dienu pauzes. Zviedrijā epidemioloģiskie noteikumi nav tik stingri kā Latvijā, piemēram, veikalos nav jārāda vakcinācijas sertifikāts un nav jālieto sejas maska. Taču
apmeklējot publiskas vietas, Ābols ir piesardzīgs, un lieki apkārt nestaigā.
"Pēdējos divus gadus ir tāda smagnēja dzīve. Nepateikšu, kad pēdējo reizi uz vietas restorānā ēdu, es neatceros," teica Ābols. "Cenšos izvairīties no nevajadzīgu vietu apmeklēšanas. Piemēram, kinoteātrī neesmu bijis jau nezin cik gadu. Aizeju tikai uz veikalu, ēst ņemu līdzņemšanai vai veikalā nopērku pārtiku, lai pats uztaisītu ēst."
Uz Pekinas ziemas olimpiskajām spēlēm atbraukušo personu vidū Pekinā janvārī Covid-19 analīzēs konstatēti vairāk nekā 100 pozitīvi gadījumi lielākoties sadarbības partneru vidū, kur iekļauti darbinieki, starptautisko sporta federāciju pārstāvji un žurnālisti. Pekinas olimpiskajā burbulī atlētiem un spēļu personālam katru dienu jāveic polimerāzes ķēdes reakcijuas (PĶR) tests ar iztriepi no deguna un rīkles.