Igaunijas Olimpiskās komitejas prezidents: Par sportā izcilu valsti var kļūt 25–30 gadu laikā

Lai kļūtu par sportā augstākajiem sasniegumiem bagātu valsti, ir mērķtiecīgi jāiegulda pamatīgi finanšu resursi un jāstrādā vairākus gadu desmitus, uzskata Igaunijas Olimpiskās komitejas (IOK) prezidents Urmass Sorumā. Viņš pretendē uz atkārtotu ievēlēšanu un ir viens no trim valstī augstākā olimpiskā amata kandidātiem.

Igauņi tāpat kā kaimiņi Latvijā palika bez medaļām Parīzes olimpiskajās spēlēs un startēja ar nelielu sportistu skaitu, raisot sabiedrībā jautājumus, kā situāciju uzlabot. Sorumā kā piemēru relatīvi nelielas valsts iespējai gūt panākumus augstu sasniegumu sportā nosauca Jaunzēlandi, Norvēģiju un Slovēniju, bet uzsvēra, ka panākumi nerodas tukšā vietā un prasa ilgstošu darbu.

"Starpība vienkārši ir tā, ka rezultāti parādās tikai pēc 25–30 gadiem," Igaunijas Televīzijā teica Sorumā. "Pasaule ir mazliet mainījusies. Saprotams, ka mūsu situācija nav tāda kā valstīs, kas Parīzē ieguva daudz medaļu. Piemēram, Jaunzēlande no 2012. līdz 2020. gadam ieguldīja [sportā] 250 miljonus dolāru. Tas ir skaists un pamācošs stāsts, jo 1992. gadā Jaunzēlandei bija tikai viena olimpiskā medaļa, bet 2016. gadā Riodežaneiro – 18 godalgas un 2021. gadā Tokijā 20 medaļu. Tas bija noteikta darba rezultāts."

Sorumā uzsvēra, ka Igaunijā koncentrē spēkus tajā pašā virzienā, kur sportā veiksmīgās nelielās valstis, ieguldot sportistos, kas iekļauti elites līmeņa programmā "Team Estonia", sporta darbā ar bērniem un fiziskās aktivitātes veicināšanā. Viņš gan piebilda, ka

Igaunija ir liberāla un demokrātiska valsts, kur katrs var darīt jebko pēc saviem ieskatiem, tādēļ nav stingru norāžu, uz ko fokusēties, lai arī skaidrs, ka divi galvenie mērķi ir medaļas augsta līmeņa sacensībās un veselības veicināšana. 

Par sporta finansējuma pamatu Sorumā uzskata valsts devumu, it īpaši infrastruktūras attīstībā. Viņš uzskata par iespējamu 10–15 gados piesaistīt Igaunijas sportam 100 miljonus dolāru. 

"Katram valsts ieguldītajam eiro seko trīs, četri, pieci eiro. Vai tie būtu pašu cilvēku, atbalstītāju, sponsoru vai citu līdzmaksājumi, bet valsts [finansējums] ir pamata bāze," teica Sorumā. 

Sorumā pretendē trešo termiņu pēc kārtas kļūt par IOK prezidentu, un viņam 11. oktobrī paredzētajās vēlēšanās jārēķinās ar nopietnu konkurenci. Sākotnējās aptaujas liecina, ka IOK biedri labprātāk amatā redzētu bijušo Igaunijas prezidenti Kersti Kaljulaidu, bet mazāk atbalstītāju nekā Sorumā ir trešajam pretendentam IOK viceprezidentam Eriham Teigamegi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti