Jautājums ir, vai bērni un viņu vecāki varēs turpināt sporta nodarbības Olimpiskajā sporta centrā, ja LOK maksājumi par zemes nomu pieaugs 12 reizes un sasniegs 338 000 eiro gadā bez pievienotās vērtības nodokļa, atzina Lazdiņš. Kraso zemes nomas maksas pieaugumu nosaka izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, kas pēc pusgadu ilga pārejas posma stājās spēkā 1. oktobrī.
Cenas Olimpiskā centra apmeklētājiem pagaidām necels, bet Lazdiņš piebilda, ka nevar izslēgt izmaiņas nākotnē, ja valdība turpinās uzstāt uz pieņemto normu ieviešanu.
LOK rēķinājās ar mērenu zemes nomas maksas kāpumu, pieaugot zemes kadastra vērtībai. Tomēr mērenais scenārijs piepildītos, ja nomas maksu aprēķinātu pēc līdzšinējās kārtības 1,5% apmērā no zemes kadastra vērtības. Savukārt 1. oktobrī stājās spēkā izmaiņas, kas paredz nomas maksu aprēķināt 3,33% apmērā no zemes tirgus vērtības.
"Nevaram atļauties gada vidū paziņot, ka [zemes] nomas maksa pieaugs par 1200%, un gaidīt un cerēt, ka varēsim pieņemt labvēlīgus nosacījumus. Lai saglabātu cilvēkiem pieejamu pakalpojumu, mēs nevaram cenas uzcelt kosmosā uzreiz. Infrastruktūra jāiedod cilvēkiem par pieejamu cenu un labā kvalitātē," teica Lazdiņš.
LOK prezidents uzsvēra, ka Olimpiskais centrs Rīgā darbojas bez jebkādām galvaspilsētas pašvaldības vai valsts dotācijām, un pašreizējā situācija ar zemes nomas maksas radikālo pieaugumu nav pieņemama. Lazdiņš arī nosodīja ieteikumu Rīgas domei vai Olimpiskajai komitejai vērsties Latvijas Īpašumu vērtētāju asociācijā, lai lūgtu izvērtēt noteiktās nomas maksas atbilstību, ja ir bažas par zemes novērtējumu.
"Tā tas jautājums nevar palikt. Šobrīd atņemam laiku paši sev ar pilnīgi bezjēdzīgiem nejēdzīgi pieņemtiem lēmumiem, kuri atstāj graujošu ietekmi," teica Lazdiņš. "Ja mēs gribam, lai sabiedrība kādam uzticas, un ja mēs gribam, lai kaut kas notiktu, šādi lēmumi to galīgi neveicina. Tas grauj. Ja Finanšu ministrija rūpējas par finanšu pratību, tad nevis vajag kādu sūtīt kaut kur, bet pašiem, saprotot kļūdu, sasaukt nekavējoties sanāksmi un saprast, kā to kļūdu var izlabot."
Lazdiņš vēlas pārliecināties,
cik atbildīga būs valsts amatpersonu rīcība saistībā ar naratīvu publiskajā telpā par bērnu un jauniešu sportu kā prioritāru nepieciešamību sabiedrības veselības stiprināšanai.
LOK prezidents arī uzsvēra, ka pēc Rīgas domes pasūtījuma tiek nodrošināta peldētapmācība Olimpiskā centra baseinā, kam nepieciešams remonts.
Lazdiņš paļaujas, ka jautājuma par Olimpisko centru skatīšanai Rīgas dome drīz sasauks Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdi, savukārt galvaspilsētas pašvaldības vicemērs Edvards Ratnieks (Nacionālā apvienība) apņēmies otrdien uzrunāt finanšu ministru. Tikmēr Lazdiņš jautājuma risināšanai ir aicinājis sasaukt Nacionālās sporta padomes sēdi.
KONTEKSTS:
2024. gada aprīlī pieņemtie labojumi Ministru kabineta noteikumos paredz jaunu kārtību nomas maksas noteikšanai publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesību noteikumos. Atbilstoši noteikumiem, LOK pilnībā piederošajam Olimpiskajam centram Rīgā turpmāk ir noteikta 12 reižu lielāka zemes nomas maksa nekā līdz šim.
LOK ir kapitāldaļu turētājs deviņos olimpiskajos centros visā Latvijā, lielākoties kopā ar attiecīgajām pašvaldībām, bet Olimpiskais centrs Rīgā ir izņēmums. Tas pilnībā pieder LOK, savukārt Rīgas dome centra celtniecības laikā neizrādīja interesi kļūt par objekta kapitāldaļu turētāju.