«RA Events» direktors Strokšs: Lai pasaules rallija čempionāta posms notiktu Latvijā, ir virkne darāmu lietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

„Rally Liepāja” rīkotāji „RA Events” saņēmuši oficiālu vēstuli no pasaules rallija čempionāta (WRC) rīkotājiem, kurā pausts ilgtermiņa sadarbības piedāvājums ar mērķi 2024. gadā Latvijā sarīkot WRC posmu. Latvija jau deviņus gadus uzņēmusi Eiropas rallija čempionāta (ERC) sacensības, savukārt WRC posms jau divus gadus pēc kārtas risinās Igaunijā.

Runas par iespējamo WRC posma sarīkošanu Latvijā ik pa brīdim parādās nu jau otro gadu – jau pērn pastāvēja teorētiska iespēja sarīkot WRC sacensības Latvijā, taču ļoti ierobežotā laikā to tomēr neizdevās paveikt. Arī šogad Latvija bija kā viens no WRC rezerves plāniem, ja gadījumā kāda no pamatkalendārā esošajām valstīm kāda iemesla dēļ atsakās rīkot posmu. Ja iepriekš pasaules labāko rallija braucēju ierašanās uz sacensībām Latvijā bija vairāk teorētiska iespējamība, tad šobrīd ir izskanējis reāls piedāvājums, kā nonākt līdz WRC rallijam Latvijā. 

Rallija direktors Raimonds Strokšs gan atzīmē, ka šis ir viens solis un vēl jāpaveic milzīgs darba apjoms, lai WRC sacensības Latvijā 2024. gadā tik tiešām varētu notikt. „Situācija ir sekojoša – WRC promoters pārņem Eiropas čempionāta rīkošanu no „Eurosport” šī gada beigās, līdz ar to viena promotera rīcībā ir divi čempionāti – gan WRC, gan ERC. Eiropas čempionātā mēs esam jau deviņus gadus, un viņi vērsās pie mums, tāpēc uzsākām dialogu par šī posma nākotni Latvijā. Tās pašas sarunas laikā aizgājām arī līdz iespējām aizvadīt WRC posmu Latvijā,” stāsta Strokšs.

„Neilgu laiku pēc mūsu sarunas saņēmām vēstuli, kurā tad bija piedāvājums divus gadus aizvadīt ERC posmu kā sagatavošanās sacensības, jo ir virkne darāmo lietu, lai dotos WRC virzienā. Pēc tam 2024. gadā paredzēts pilnvērtīgs WRC posms Latvijā. Tāds ir šis trīs gadu darījums un, ja pēc šiem trim gadiem iesaistītās puses viss apmierina, tad šo varētu atkārtot. Tomēr pagaidām galvenais ir sakārtot šos gaidāmos trīs gadus,” skaidro posma direktors.

ERC posma rīkošanu ar līdzfinansējumu atbalstījusi valsts un arī iesaistītās pašvaldības. Viens no galvenajiem klupšanas akmeņiem WRC kontekstā iepriekš bijušas izmaksas, proti, tās ir ievērojami lielākas nekā ERC posma rīkošanā, tāpēc plānotas sarunas ar visām iesaistītajām pusēm pašu mājās. „Sarunas noteikti būs garas un plašas, jo arī pats jautājums nav vienkāršs, tas ir ļoti komplekss. Tas viss, protams, maksās naudu, bet arī ieguvumi no tā visa ir ārkārtīgi lieli. Mēs esam iesnieguši diezgan lielu dokumentu paku atbildīgajām ministrijām, esam lūguši atbalsta vēstules arī no pilsētām, lai parādītu, cik svarīgs šis pasākums ir reģionam. Iesim pa solītim, bet fakts ir, ka esam saņēmuši nevis teorētisku vai rezerves, bet pilnvērtīgu rallija piedāvājumu, un to vajadzētu izmantot,” skaidro Strokšs.

Eiropas čempionāta posms allaž noticis Kurzemes ceļos, un sagaidāms, ka tieši tur provizoriski varētu notikt arī WRC sacensības, tiesa, rallija ģeogrāfija, visticamāk, kļūs vēl plašāka, nekā tā ir šobrīd. „Tādās niansēs vēl ir pāragri spriest, bet viens fakts – tas paliek Kurzemē, bet pasākums varētu kļūt plašāks. Kopējā distance, kas mums jāsagatavo rallija vajadzībām, ir 330 kilometri (Eiropas čempionātā ap 200 kilometriem – aut.), tāpēc šis rallija plāns varētu aptvert tiešām ļoti plašu reģionu, bet tas ir pēc tam, vispirms jāsakārto primārās lietas.”

„Rally Liepāja” Eiropas čempionātā jau tradicionāli ir viens no labākajiem čempionāta posmiem, saņemot arī apbalvojumus par paveikto darbu organizatoriskajos jautājumos. Lai arī Kurzemē ir viens no labākajiem posmiem Eiropas čempionātā, pāreja uz WRC līmeni ir vērā ņemams lēciens uz augšu, tāpēc arī rīkotājiem jāveic attiecīgi sagatavošanās darbi, lai sacensības atbilstu nu jau augstākajiem WRC standartiem. „Tie darbi, kas jāpaveic, tas vairāk ir mūsu pusē. Teiksim tā – pilnvērtīga WRC rallija aizvadīšana, tas ir kā diena pret nakti, salīdzinot ar to, ko darām šobrīd, tāpēc sagatavošanās tam ir jāsāk jau šobrīd. Noteikti būs kaut kādi ceļu sagatavošanas darbi, jo tie ir jāsagatavo, lai tie izturētu šīs klases mašīnas. Būs vajadzīgs arī papildu personāls un tā apmācības, lai šo pasākumu uzņemtu. Tāpat inventārs un virkne dažādu citu lietu. Tas ir radikāli atšķirīgs pasākums, tāpēc šie divi gadi būtu tam, lai sagatavotos un 2024. gadā tad būtu kvalitatīvs rallijs,” organizatoriskās nianses ieskicē Strokšs.

Šogad „Rally Liepāja” notika no 1. jūlija līdz 3. jūlijam, par sacensību uzvarētāju trešo reizi karjerā kļūstot krievu autosportistam Nikolajam Grjazinam. Nākamā gada ERC kalendārs, visticamāk, tiks prezentēts tikai rudenī, taču sagaidāms, ka „Rally Liepāja” arī turpmāk notiks vasarā.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti