Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Aprit 15 gadi kopš Biedriņa debijas NBA

Zināšanu trūkums par antidopinga procedūrām apdraud sportistu dalības sacensībās

Nezināšana par antidopinga procedūru apdraud sportistu karjeru

Talantīgais motosportists Kārlis Sabulis pirms Latvijas čempionāta pirmā posma Aizputē aprīļa beigās piedalījās “Stirnu buka” sacensībās Tērvetē, par ko neinformēja savu komandu. Pēc sacensībām sportistam radās veselības problēmas – ģimenes ārsts Kārlim konstatēja, ka sirds muskulis nesaņem nepieciešamo skābekļa daudzumu, tāpēc kā vienu no terapijas medikamentiem izrakstīja mildronātu, kas pirms trim gadiem iekļauts aizliegto vielu sarakstā.

Šis posms ievadīja dopinga gadījumu, kuram nemaz nevajadzēja būt. Ārsta un paša neinformētības dēļ Kārlis brīvā formā uzrakstīja iesniegumu Latvijas Motosporta federācijai, kurā minēja konkrētā medikamenta lietošanu terapeitiskos nolūkos, izsakot vēlmi piedalīties 5. maija Latvijas čempionāta posmā Apē.

Federācija šo vēstuli reģistrēja vien pēc sacensībām. Nesaņemot atbildi, Sabulis pieņēma, ka dalība sacensībās viņam ir atļauta. Kārlim tā vietā vajadzēja aizpildīt terapeitiskās lietošanas anketu Latvijas Antidopinga biroja mājaslapā.

Latvijas Antidopinga biroja direktors Mārtiņš Dimants norādīja, ka sportistam bija jāpasaka savam ārstam, ka viņš ir sportists, un ārstam būtu jāiesaka pacientam vērsties Antidopinga birojā. Bet šajā gadījumā ir ārsta un sportista nezināšana.

“MX Moduls” menedžeris Valdis Seratinskis pauda: “Sportists šajā gadījumā nezināja, un viņš darīja, kā viņam dakteris ieteica.” Pareizi būtu bijis rakstīt Antidopinga birojam un saņemt atļauju preparāta lietošanai terapeitiskos nolūkos, un viss būtu bijis kārtībā. Seratinskis pauda, ka šis gadījums ir laba mācība.

Latvijas Antidopinga biroja mājaslapā var aizpildīt anketu, bet iesnieguma izskatīšana aizņem 20 dienas. Antidopinga birojs var piešķirt atļauju ar atpakaļejošu datumu, tomēr mildronāta gadījumā piedāvātu alternatīvus medikamentus, jo konkrētais preparāts ir starptautiski neatzīts. Šajā gadījumā aizpildīta anketa neatbrīvotu sportistu no atbildības pozitīvu analīžu gadījumā.

Statistika liecina, ka gada ietvaros 65% pārkāpumu izdarīti ar nodomu. Trijos gadījumos bija pamatota medikamentu lietošana, bet netika iesniegts terapeitiskās lietošanas atļaujas pieteikums. Sabuļa gadījums ir viens no tiem.

Šajā gadījumā atbildība daļēji jāuzņemas arī Latvijas Motosporta federācijai, kura laicīgi neziņoja par saņemto iesniegumu un nav pietiekami izglītojusi savus sportistus. Bet šāds gadījums arī mudina domāt: kas ir svarīgāk – veselība vai dalība sacensībās. Ja priekšroka dota startam, tad jāievēro ir visi noteikumi.

Sabulis ir diskvalificēts līdz nākamā gada maija sākumam, bet jau paudis, ka pēc soda izciešanas būs gatavs atgriezties trasē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti