Latvijas spīdvejisti Daugavpilī izcīna vietu Nāciju kausa finālā

Latvijas spīdveja komanda ar Andžeju Ļebedevu, Oļegu Mihailovu un Franci Gustu sastāvā sestdien Daugavpilī izcīnīja vietu Nāciju kausa finālā, kas norisināsies pēc mēneša Mančestrā.

Latvijas komandai 18 punktus atveda Ļebedevs, 14 punkti bija Mihailovam, bet divi punkti Gustam. Ar 34 punktiem Latvija ieņēma otro vietu aiz 35 punktus guvušās Austrālijas, abām uzreiz nodrošinot vietu finālā.

Francijai bija 30 punkti un Vācijai 27 punkti. Abas izlases pārbraucienā cīnījās par pēdējo ceļazīmi uz finālu, ar rezultātu 5:4 uzvarot Francijai. Aiz pirmā četrinieka palika Krievijas Motosporta federācijas komanda, Itālija un Ukraina.

Fināls Mančestrā gaidāms 16. un 17.oktobrī. Tajā bez mājinieces Lielbritānijas piedalīsies arī sešas pusfinālus pārvarējušā izlases - Austrālija, Latvija, Francija, Polija, Zviedrija un Dānija.

Atšķirībā no ierastās punktu skaitīšanas sistēmas, šajās sacensībās par uzvaru pienākas četri punkti, par otro vietu trīs, par trešo divi, bet ceturtās pozīcijas ieguvējs savai komandai punktus neatved.

Savā pirmajā braucienā Latvijas spīdvejisti spēkojās ar Vāciju. Pēc pirmā līkuma par līderi kļuva Mihailovs, kuram sekoja vācietis Kajs Hukenbeks, Ļebedevs un Noriks Blederens. Vēlāk gan Hukenbeks apsteidza Mihailovu, taču braucienā ar 5:4 uzvarēja Latvija, jo trešais finišēja Ļebedevs.

Nākamajā braucienā mājiniekiem pretī stājās braucēji no Krievijas Motosporta federācijas (MFR). Pēc starta drošu līderpozīciju ieņēma Ļebedevs, kam sekoja abi MFR motosportisti Vladimirs Boroduļins un Sergejs Logačovs, bet ceturtais bija Mihailovs. Brauciena laikā Mihailovs apsteidza Logačovu, bet Ļebedevs nosargāja pirmo vietu, atstādams aiz sevis Boroduļinu. Tādējādi Latvija savu pretinieci uzvarēja ar 6:3.

Savā trešajā braucienā Latvijas komandu gaidīja duelis ar Franciju. Braucienā pēc pirmā līkuma priekšā aizbrauca Dimitri Beržs, tālāk bija abi daugavpilieši, bet ceturtais bija Davids Bellego. Vienubrīd Bellego apdraudēja Mihailova trešo vietu, tomēr brauciena beigās viņš pozīciju nosargāja. Ļebedeva otrā un Mihailova trešā vieta Latvijai deva uzvaru ar 5:4.

Ceturtajā braucienā Ļebedevu un Mihailovu gaidīja tā brīža līderu Austrālijas dueta Džeisona Doila un Maksa Frika pārbaudījums. Arī šajā braucienā Latvijai otrā un trešā vieta, attiecīgi Mihailovam un Ļebedevam, kad deva vēl vienu uzvaru 5:4. Pirmais finišēja Doils, bet Friks austrāliešus atstāja bez punktiem.

Nākamajā mājinieku braucienā bija cīņa ar Itālijas spīdvejistiem, no pretiniekiem uz starta neizejot Nikolasam Kovati. Brauciena sākumā Mihailova vietā startējušais Gusts zaudēja kontroli pār spēkratu un piedzīvoja kritienu. Brauciens tika atsākts un pēc restarta pārliecinošu līderpozīciju ieņēma Ļebedevs, otrais bija vienīgais pretinieku pārstāvis Pako Kastanja, kuram Gusts mina uz aizmugurējā rata, taču nespēja apdzīt. Tas gan netraucēja Latvijai uzvarēt ar 6:3.

Savā noslēdzošajā braucienā, kas bija 20. visu sacensību gaitā, Latvijas motosportisti spēkojās ar Ukrainas komandu. Jau startā treka saimnieki aizņēma pirmās divas vietas - līderis bija Mihailovs, bet otro vietu ieņēma Ļebedevs. Brauciena gaitā vienubrīd Ļebedevs atkāpās uz trešo vietu, taču pēdējā aplī atguva otro pozīciju. Trešo un ceturto vietu ieņēma Marko Levišins un Vitālijas Lisaks.

Pēc 21 brauciena pirmo divu vietu ieguvēji uzreiz nodrošināja vietu finālā, bet trešās un ceturtās pozīcijas ieguvēji cīnījās pārbraucienā.

Piektdien notikušajā pusfinālā pirmās divas vietas izcīnīja Polija un Zviedrija, bet pārbraucienā par trešo ceļazīmi uz Mančestru Dānija uzvarēja ASV. Piektdienas pusfinālā startēja arī Čehijas, Slovēnijas un Somijas spīdvejisti.

Spīdveja Nāciju kausa ("Speedway of Nations") pusfināli Daugavpilī bija iecerēti jau pērn, bet Covid-19 pandēmijas dēļ šī fāze sacīkstēs tika atcelta. Organizatori lēma, ka pusfināli nenotiks, bet par uzvarētāja balvu cīnīsies septiņas labākās izlases no 2019.gada Nāciju kausa sacensībām.

Lielbritānijā izsludināto Covid-19 ierobežojumu dēļ fināls vēlāk tika pārcelts uz Polijas pilsētu Ļubļinu, kuras trekā 17.oktobrī uzvaru svinēja Krievija.