Siguldas kamaniņu trase renovācijas un jaunas vadības gaidās

Siguldas kamaniņu trase līdz ar šīs sezonas beigām tiks renovēta. Kopš 2005.gada viena no Latvijas pazīstamākajām sporta infrastruktūras būvēm ir rekonstrukcijas gaidās, taču renovācija notiks šovasar. Jau nākamajā sezonā tā sportistus sagaidīs „labākā formā”.

Pirmais trasi rasējis kamaniņu treneris Tiliks

Daumants Znatnajs par Siguldas trases būvniecību
00:00 / 04:46
Lejuplādēt

Bijušais Latvijas Sporta pārvaldes vadītājs, tagad Latvijas Sporta veterānu savienības prezidents Daumants Znatnajs uzsver, ka Siguldas kamaniņu trase ir viens no Latvijas ziemas sporta veidu pamatiem. Svarīgi, lai arī turpmāk tas tiktu apsaimniekots atbilstoši sporta vajadzībām.

Savulaik tieši Znatnajs deva būtisku ieguldījumu kamaniņu trases attīstībā. Pirmais to savos rasējumos gan uzzīmēja treneris Valdis Tiliks, kas olimpiskajām spēlēm trenēja Veru Zozuļu un Ingrīdu Amantovu. Znatnajs tolaik bija sācis strādāt Sporta komitejā un jaunās celtnes būve bija kļuvusi par galveno jautājumu viņa ikdienā.

Maskavā Komunistiskās partijas Centrālkomiteja sākotnēji uz plānu skatījās skeptiski. Tomēr līdz ar zaudējumiem olimpiskajās spēlēs partijas funkcionāru attieksme mainījās.

Savukārt pati trase mainījās līdz ar kāda matemātikas profesora iesaistīšanos, kurš izrēķināja, ka trasi vajag celt uz stabiem. Palīdzību sniedza arī bijušās Dienvidslāvijas eksperti,  kas bija cēluši trasi Sarajevas olimpiskajām spēlēm. Tāpat atbalsts bijis no Latvijas PSR vadītājiem. „Viņi visi bija sportiski cilvēki un nāca ar labām idejām,” saka Znatnajs. Un tomēr – trasi galvenokārt cēla Latvijas profesionāļi.

Šī gada investīcijas nebūšot vienīgās

IZM valsts sekretāra vietniece Ulrika Auniņa
00:00 / 01:07
Lejuplādēt

Tomēr šobrīd kamaniņu trase ir renovācijas gaidās. „Projekts, kurš kā vēlme un nepieciešamība bija uzsākts 2005.gadā, arī taps realizēts. Tuvākajās dienās tiks parakstīts līgums par renovācijas projekta uzsākšanu. Projektu ir izstrādājuši Latvijas labākie speciālisti un pats trases vadītājs. Esam konsultējušies ar pieredzējušiem būvinženieriem, lai pēc iespējas mazinātu jebkādus riskus: gan tehniskus, gan cenu dempingu,” plānu klāsta Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece Ulrika Auniņa. Viņa arī sola, ka šī gada investīcijām būs turpinājums.

Mums ir skaidrs, ka investīcijas trasē ir veicamas regulāri. Tas nav vienreizējs pasākums. Šie pāri par diviem miljoniem eiro [investīciju apjoma] ir tikai sākums, un nākamajos gados būs jārunā par papildu finansējuma piesaisti,” sola Auniņa.

Ilggadējais Siguldas kamaniņu trases direktors Dainis Dukurs, olimpiešu Martina un Tomasa tēvs un treneris, cer, ka projekts tiks realizēts visaugstākajā kvalitātē. Tiesa, tas nenotiks viņa vadībā. Decembrī viņš iesniedza atlūgumu. „Katram projektam, katram iepirkumam ir sava rezerve, kuru mēs izmantojam, lai izveidotu iesildīšanās celiņu ar sintētisko segumu.

Ja es turpinātu šo projektu realizēt līdz galam, tad mans mērķis būtu tikai viens – veikt šo projektu līdz galam visaugstākajā kvalitātē, lai pašiem būtu gandarījums un cilvēki, kas atnāktu no malas, arī teiktu atzinīgus vārdus,” saka Dukurs.

Dukura pēcteča nākšana raisa pārdomas

Dainis Dukurs par Siguldas trasi
00:00 / 02:05
Lejuplādēt

Iesniedzot atlūgumu, Dukurs to pamatoja ar vēlmi pievērst lielāku uzmanību dēlu startam nule aizritējušajās Soču olimpiskajās spēlēs. Intervijā Latvijas Radio viņš atzīst, ka atlūguma rakstīšanu sekmēja arī citas pārdomas. „Es jūtu, ka publiskajā telpā cilvēki sāk malt par šī iepirkuma noraušanu, citi – ka jāatgriežas pie citām investīcijām (..) Tai jātiek sadzirdētai, saprastai. Viens no iemesliem, kāpēc es vairs negribu turpināt darbu, ir tas, ka es neesmu pratis pierādīt sistemātisku šo investīciju nepieciešamību. Mūžīgi ir kaut kas pietrūcis – neesmu pratis pārliecināt vai pasniegt,” saka Dukurs.

Daumants Znatnajs par Siguldas trases nākotni
00:00 / 01:35
Lejuplādēt

Jaunā vadītāja gaidas bažas izraisa arī Daumantam Znatnajam. Viņš slavē Dukuru par paveikto un mudina viņu pārdomāt un palikt amatā.

Ir jābūt ļoti stingrai pārvaldes sistēmai. Jāsaka paldies Dainim [Dukuram], ka viņš šo pārvaldes sistēmu šos daudzos gadus ir nodrošinājis. Tāpēc es ļoti baidos, ja nāks kāds viņa vietā, kas gribēs iegūt slavu," saka Znatnajs.

"Zem šīs Dukura aiziešanas – tas ir mans minējums – tur ir kaut kādas intereses, tur ir liela nauda – astoņi miljoni eiro, kurus var dalīt (..) Jāstrādā Latvijas sporta interesēm, nevis kā labāk sadalīt naudu,” klāsta Znatnajs.

Nesenajās Soču olimpiskajās spēlēs visas medaļas ieguva sportisti, kuri savu meistarību ir kaldinājuši tieši Siguldā. Sudraba medaļu ieguva skeletonists Martins Dukurs un Oskara Melbārža vadītais bobsleja četrinieks, bronzas – kamaniņu braucēji – brāļi Šici un Latvijas kamaniņu izlase. Olimpiskajā sešiniekā, iegūstot ceturto vietu, ierindojās skeletonists Tomass Dukurs. Piekto vietu izcīnīja arī Melbārža vadītā divnieku ekipāža.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt