Kvalifikācijas noslēgumā Neretnieks un ''Valour'' bija viens no 25 sportiskajiem pāriem, kas maršrutu veica bez soda punktiem un iekļuva finālistu vidū. Startēja 73 jātnieki.
Neretnieks sava kvalifikācijas starta noslēgumā staroja un sarunā ar LSM.lv neslēpa, ka piedzīvojis lieliskas emocijas pēc veiksmīgām sacīkstēm. Pirms starta gan neiztika bez satraukuma, jo ''Valour'' nav lielas pieredzes tik augsta līmeņa sacensībās, tāpēc zirgs sākumā bijis pārsteigts par maršrutu un šķēršļiem, neizrādot vēlmi uzreiz pieskaņoties jātniekam. Taču pietika ar maršruta sākšanai atvēlētajām 45 sekundēm, lai abi Latvijas pārstāvji atjaunotu saskaņu.
"Viņš [Valour] paskatījās, pabolījās, bet bija 45 sekundes līdz startam, viņš nomierinājās un sākām maršrutu. Tad jau aizgāja diezgan droši un pārliecinoši," paskaidroja Neretnieks.
Olimpiskajās spēlēs Neretnieks startē pirmoreiz un darīs visu, lai varētu cīnīties par medaļām.
"Mēs iesim līdz galam, cik vien iespējams, darīsim visu, lai varētu cīnīties par medaļām," viņš uzsvēra.
Kristaps uzteica sagatavoto maršrutu kā ļoti skaistu ar dažādiem sarežģītiem šķēršļiem, kas ne vienam vien zirgam un jātniekam kļuva par smagu pārbaudījumu. Lielākās bažas Neretniekam bija par ļoti šauro trīskāršo sistēmu, kur trīs šķēršļi seko cits citam. ''Valour'' ir milzīgs lēciens, tāpēc jātnieks bažījās, kā zirgam izdosies ierakstīties.
"Paldies dievam, izdevās. Esam ar garantiju kvalificējušies rītdienas [trešdienas] finālam, kur startē 30 labākie. Rīt visu sākam no nulles punktiem," labā noskaņojumā sacensību turpinājumu iezīmēja Neretnieks.
Olimpiskās spēles jātniekiem ir visaugstākā līmeņa un visgrūtākās sacensības, taču, lai cik sarežģīts nešķistu maršruts kvalifikācijā, finālā tas noteikti būs vismaz divreiz grūtāks, teica Neretnieks. Viņš paskaidroja, ka apmēram divas trešdaļas dalībnieku olimpiskajās spēlēs ir pasaulē visprasmīgākie jātnieki.
Kvalifikācijas maršruta plānu uz papīra Kristaps saņēma dienu pirms sacensībām, taču tikai pāris stundas pirms starta ir iespēja šķēršļu izvietojumu redzēt klātienē.
Tad jātnieki izmēra gandrīz katru centimetru, lai stratēģiski ļoti pareizi visu saplānotu, tostarp zirga lēkšu skaitu, lai pārāk ātra viena šķēršļa veikšana neradītu problēmas nākamajā šķērslī.
Kristaps ir gandarīts, ka Tokijā bija nedēļa laika, lai aklimatizētos un ar ''Valour'' pierastu pie vietējās vides. Sagatavošanās posmu abiem sarežģīja laika trūkums, jo ''Valour'' nonāca Kristapa rokās tikai pirms dažiem mēnešiem, turklāt vēl bija jāsadziedē pavasara beigās gūta neliela trauma. Tā ļoti izsita no ritma, bet tagad Kristaps var teikt, ka viss izdevās veiksmīgi.
"Esam izdarījuši maksimumu gan sagatavošanās posmā, gan noteikti šodien [olimpisko spēļu kvalifikācijas sacensībās]," uzsvēra Latvijas jātnieks.
''Valour'' pēdējoreiz sacensībās ar 160 centimetru augstiem šķēršļiem startēja pirms diviem gadiem, bet pēc tam pusotru gadu īpašnieku maiņas dēļ tikai trenējās.
Kristapam atlika tikai daži mēneši, lai kopīgi sagatavotos olimpiskajam startam. Turpretim 90% sportistu, kas startē olimpiskajās spēlēs, kopā ar pašreizējo zirgu ir vairākus gadus vai pat teju visu sportisko mūžu.
Neretniekam saprasties ar ''Valour'' palīdzēja Eiropā augsta līmeņa sacensībās uzkrātā pieredze. Viņš gan nesaka, ka ar ''Valour'' bija pilnīgi gatavi olimpiskajām spēlēm, jo vienmēr katrā jomā var pielikt labākam sniegumam.
"Cenšos ar katru zirgu atrast kopīgu valodu. Ar ''Valour'', es domāju, tikai šodien tas izdevās, varbūt ne līdz galam, bet ļoti tuvu ideālam," paskaidroja Neretnieks. "Bija ļoti liela cerība, ka mums izdosies, bija ticība sev, savai komandai un ''Valour''."
Jau vēstīts, ka Neretnieks ir pirmais Latvijas jātnieks, kas olimpiskajās spēlēs startējis zem sarkanbaltsarkanā karoga.