Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Neretnieka olimpiskais zirgs otro reizi mūžā nonāk Latvijā

Brīvdienas Limbažu pusē - Neretnieka olimpiskais zirgs otro reizi mūžā atceļo uz Latviju

Moon Ray ir pasaulē 61. labākais zirgs konkūrā jeb šķēršļu pārvarēšanā. Viņš pieder latvietim, kurš ilgstoši dzīvo Čehijā, turpretim sacensībās ar Moon Ray piedalās limbažnieks Kristaps Neretnieks. Abi jau nodrošinājuši dalību Tokijas olimpiskajās spēlēs, bet Latvijā Moon Ray ieradies tikai otro reizi mūžā. 

Kristaps ar Moon Ray uzturas 20 hektāru lielajā ģimenes saimniecībā “Ērmi”, kas atrodas blakus Neretnieka dzimtajiem Limbažiem. Šobrīd “Ērmos” ir visi labākie Neretnieka zirgi, kas no Nīderlandes atgādāti divos piegājienos. Visas robežas lielajai zirgu mašīnai bijušas vaļā un pandēmijas apstākļos nokļūšana mājup pa tukšajiem ceļiem nav radījusi nekādas problēmas.

Moon Ray tagad ir mājās un var darīt, ko grib, sarunā ar Latvijas Televīzijas "Sporta studiju" pasmej Kristaps. "Viņam te patīk, te ir mājas, viņš ir izlaidies," savu partneri raksturoja jātnieks. "Viņam ir garšīgs ēdiens, aploki, svaigs gaiss un klusums, miers."

Laiku mājās Kristaps izmanto lietderīgi, un brīvais laiks ir atslodzes periods, kad var sadakterēt arī mazākas vainas. Uz Latviju ir atvesti visi Neretnieka zirgi no Nīderlandes, ko tāpat kā Beļģiju var saukt par jāšanas pasaules centru, jo visas lielās sacensības no turienes ir daudz vieglāk sasniedzamas. Tur bāzējas ļoti daudz jātnieku un pēdējos gados arī Kristaps.

Arī Latvijā var noorganizēt pietiekami lielas ērtības zirgiem, vienīgi drēgnais un lietainais pavasaris un rudens nav tiem piemērots.

Eiropas centrā viss ir kompaktāk, bet jārēķinās, ka Nīderlandē, īrējot mājokli sev un zirgiem, izmaksas ir trīsreiz lielākas, paskaidroja Kristaps. Tādēļ netiek laista garām iespēja pabūt mājās, ja vien tas ir iespējams. 

Gada sākumā Neretniekam izdevās divus mēnešus trenēties un piedalīties sacensībās Apvienotajos Arābu Emirātos, lielā mērā pateicoties draugam Krievijā, kurš to dara jau gadiem. Pēc vienām sacensībām Kristaps saņēma interesantu uzaicinājumu, kas ļāva izmēģināt kamieļu polo spēli, ko viņš pats uzskata par kuriozu notikumu. 

"Uzsēdināja uz kamieļiem, iedeva trīsmetrīgus kokus, ar ko pa bumbiņu jātrāpa... Tas bija labs piedzīvojums, bija jautri, spēle interesanta. Arī uz kamieļa pirmoreiz augšā "trešajā stāvā" sajūtas ir interesantākas," savus iespaidus raksturoja Neretnieks.

Kristapa ikdienu Latvijā piepilda dažnedažādākie saimniecības darbi.

Treniņu laukumā Neretnieks pārsvarā dodas ar vienu no sešiem perspektīvajiem jaunajiem zirgiem, kurus audzē sportam.

Jau gadu Kristaps strādā ar septiņus gadus veco Korneliusu, kurš pēc prasmju līmeņa vēl ir jaunzirgs, bet gana perspektīvs. Neretnieks saskata, ka Korneliuss vēl daudz jāmāca. Zirgam ir jāiemāca dažādas kustības, kā skriet taisni, kā attīstīt spēku un veikt spēcīgāko lēcienu. Gada laikā, attīstot vienu un to pašu tehniku, konkūra zirga karjerā ar Korneliusu varbūt ir sperti tikai divi solīši uz priekšu, atzīst Kristaps. 

"Tas nav spiest gāzi un bremzi, bet jāiemāca viss ar lielu darbu," īpašo pieeju apmācāmajam raksturoja Neretnieks. 

Par Moon Ray jārūpējas īpaši, jo viņš jau ir 15 gadus vecs un lielajā sportā zirgam atlikušas vien pāris sezonas. 

Lai pasaules rangā sasniegtu TOP 30, Kristapam vajadzīgi vēl vairāki augstākās klases zirgi. Viens zirgs var startēt ne vairāk kā pāris reizes mēnesī, bet sacensības ar reitinga punktiem notiek ik nedēļu.

Moon Ray un Kristapam pandēmijas laikā sirds ir mierīga - olimpiskā ceļazīme jau kabatā, bet tūdaļ klāt būs vasara, kad galvenais uzdevums būs sagādāt sienu. Zirgiem, protams, nepieciešams pats labākais, un tādu pašu spēkiem var iegūt tepat Limbažu pļavās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt