Sporta aprakstnieks Matulis: Izlases mazā rezultativitāte ir Hārtlija vienveidīgais hokejs

Latvijas izlases mazo rezultativitāti uzvarētajā pasaules čempionāta spēlē pret Itāliju noteica mājinieku valstsvienības galvenā trenera Boba Hārtlija īstenotā hokeja taktika, Latvijas Televīzijas "Rīta panorāmā" otrdien teica pieredzējušais sporta žurnālists Jānis Matulis.

Uzvaru pār Itāliju latvieši pirmdien nodrošināja ar itin solīdu rezultātu 3:0 un 44 reizes meta pa vārtiem, taču divus vārtus guva pēdējās minūtēs, raidot ripu tukšos vārtos. Matulis atgādināja, ka Latvijas hokejisti arī iepriekšējā pasaules čempionātā pirms diviem gadiem Bratislavā itāliešus uzveica ar 3:0 un izpildīja 65 metienus. Latvijas izlase Bratislavā itāliešiem iemeta divas ripas no spēles un vienu – tukšos vārtos.

Matulis uzskata, ka var jau runāt par Itālijas supersistēmu vai Latvijas izlases nespēju to uzlauzt, tomēr viņš saskata, ka

mazo rezultativitāti nosaka Hārtlija vienveidīgā taktika.

"Tas ir Hārtlija vienveidīgais hokejs, kurā uzbrukuma zonā nekāda darbība nenotiek. Ja ir taisna skriešana uz vārtiem, tad ir taisna skriešana uz vārtiem ar metienu no jebkuras pozīcijas," teica Matulis.

Hārtlijam pēdējais turnīrs ar Latvijas izlasi būs Pekinas olimpiskajās spēlēs, prognozēja Matulis, kam Rīgā ir karjerā 30. pasaules čempionāts. Matuļa skatījumā, spēle pret Itāliju bija Latvijas mača pret Kanādu spoguļattēls.

"Mēs bijām Kanādas vietā un Itālija bija mūsu vietā. Rezultāts varēja būt arī 1:1, ja [Latvijas izlases video treneris] Pēteris Groms nebūtu tik acīgs. Tajā brīdī viņš [Groms] varbūt izdarīja vairāk nekā [pirmo vārtu guvējs] Mārtiņš Karsums pirms tam," piebilda sporta žurnālists.

Ar metienu precizitātes rādītāju 9,33% Latvijas izlase pasaules čempionāta 16 komandu vidū ieņem 9. vietu, un Matulis uzskata, ka statistika drīzāk vēl pasliktināsies, jo nākamās spēles būs pret nopietnākiem pretiniekiem. Matulis piebilda, ka pie vairākuma realizēšanas Latvijas izlasei nav izdevies piestrādāt, lai gan spēlētāju maiņas bija izveidotas jau iepriekš. Vairākuma realizēšanā Latvija ieņem 13. vietu ar 11,1% izmantoto iespēju.

Matulis ir pārliecinājies, ka vārtsargu izvēlē Hārtlijs dod priekšroku vienam vārtu vīram, un izvēle ir par labu Matīsam Kivleniekam. Matulis lēš, ka Latvijas vārtus spēlē pret ASV sargās Kivlenieks, bet pret Norvēģiju – Jānis Kalniņš, kurš pasaules čempionātā Rīgā vēl nav spēlējis.

Statistikā Matulis arī ievērojis, ka

jānotiek brīnumam, lai Kanāda tiktu ceturtdaļfinālā, kurp ceļš varētu tikt liegts vēl vienai hokeja lielvalstij – Zviedrijai vai Čehijai.

Latvijas uzvaru pār kanādiešiem Matulis vērtē augstu, bet turnīra kontekstā ne īpaši augstu. Matulis uzskata, ka Latvija spēlēs ceturtdaļfinālā un nebūtu slikti tur tikties ar zviedriem. Viņš gan piebilda, ka vēl ir pāragri spriest par izslēgšanas spēļu scenārijiem, turklāt hokeja lielvalstu komandas izslēgšanas turnīrā nekad nav tādas pašas kā grupu kārtā, ko tās vairāk uztver kā izklaides braucienu.

Pēc divām brīvām dienām Latvijas izlasei nākamā spēle būs ceturtdien pret ASV izlasi, tiesa, Matulis uzskata, ka parocīgāk būtu turnīru atsākt pret Norvēģiju, kas nav potenciāli tik spēcīgs pretinieks.

Latvijas izlases rēķinā pēc pirmajām trijām spēlēm grupā ir divas uzvaras – pār Kanādu un Itāliju, kā arī zaudējums pēcspēles metienos pret Kazahstānu. Mājinieki turpina cīņu par iekļūšanu ceturtdaļfinālā un grupā vēl spēlēs pret ASV, Norvēģiju, Somiju un Vāciju.

Pasaules čempionāts Rīgā ilgs līdz 6. jūnijam.