Sadaļas Sadaļas

Sanktpēterburgas vilnis - Leonīds Tambijevs par hokeju Krievijā, izaicinājumiem un sankcijām

Krievijas klubu hokejs mūsdienās pirmkārt ir Sanktpēterburgas SKA, kas Latvijas speciālistu Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa vadībā dominē Kontinentālajā hokeja līgā (KHL). Viņi ir priekšplānā ne tikai tādēļ, ka vada visbagātāko un lutinātāko līgas komandu, kas ieguvusi Gagarina kausu un bauda neierobežotas iespējas, bet arī tādēļ, ka ir pie Krievijas valstsvienības stūres. Ir uz komandtiltiņa komandai, kas - ak šausmas! - zināmu iemeslu dēļ riskē netikt uz Phjončhanas ziemas olimpiskajām spēlēm. Pilsētā pie Ņevas ir vēl viens kolektīvs - "Dinamo", kas tāpat kā SKA ir līderis savā čempionātā, pakāpi zemākajā Augstākajā hokeja līgā (VHL). Vispārsteidzošākais, ka arī te ir mūsu cilvēki, turklāt vēl kādā līmenī - galvenais treneris ir Latvijas izlases rekordists Leonīds Tambijevs, kurš iespaidos dalījās ar rus.lsm.lv.

Par lsm.lv zvanu Leonīds Tambijevs bija neizsakāmi priecīgs - nocieties pēc Latvijas žurnālistu uzmanības. Viņa vadītā "Dinamo" ir galvenā nemiera cēlāja VHL, ar 23 uzvarām 28 spēlēs pārliecinoši ieņemot pirmo vietu turnīrā, kur startē 27 komandas.

Latvijas speciālisti Ņevas krastos. Sakritība?

Krievijas hokejā šī sezona pārsteidzoši ir Sanktpēterburgas zīmē. Spriediet paši: trijās līgās - KHL, VHL un Krievijas jaunatnes līgā (MHL) galvenajās lomās ir Sanktpēterburgas klubi SKA, "Dinamo" un SKA-1964. Sagadīšanās? Nedomāju vis. Protams, Krievijā strādā arī citi Latvijas treneri, taču viņiem ne tik gludi sokas. Piemēram, Ņižņijnovgorodas "Torpedo" un Toljati "Lada" zināmas problēmas ir gan Pēterim Skudram, gan Artim Ābolam. 

Caur ērkšķiem uz zvaigznēm savā līmenī lauzies arī Tambijevs. Līdz nonākšanai otrajā Sanktpēterburgas komandā viņš uzdauzīja punus Kazahstānā, taču nesalūza un spēra soli uz priekšu. Galvenais, ka pareizā virzienā.

Tambijevs Sanktpēterburgā, tāpat kā Znaroks, savas iespējas ir izmantojis par visiem simt procentiem. 

Tādēļ viņš pašlaik arī ir zirgā. Ar Znaroku, starp citu, ir daudz līdzību. Abi kā treneri sāka strādāt Latvijā, abi reiz bija pie Latvijas junioru un jauniešu izlašu stūres, bet, redz, kā viss pavērsās... Turklāt abu liktenī būtiska loma bija vienam cilvēkam - bijušajam Latvijas Hokeja federācijas prezidentam Kirovam Lipmanam. Tas ir neapstrīdams fakts.

Leonīds Tambijevs

Dzimis 1970.gada 26.septembrī Rīgā. Latvijas izlases uzbrucējs, olimpisko spēļu dalībnieks 2002. un 2006.gadā, piedalījies 11 pasaules čempionātos. 

Latvijas rekordists (1993-2007). Kopumā aizvadījis 208 spēles, savācis 150 rezultativitātes punktu (66 gūti vārti un 84 rezultatīvas piespēles)

Kā treneris strādājis dažādās "Rīga" sistēmās (2010-2014), vadīja U-18 un U-20 izlases (2012-2013), MHL Izaicinājuma kausā 2010.gadā vadīja Rietumu komandu, Kazahstānas kluba "Sariarka" treneris (2014./2015.gada sezonā), Sanktpēterburgas "Dinamo" strādā kopš 2015.gada.

Saruna ar Tambijevu, kam rudenī palika 47 gadi, ātri pārsniedza VHL čempionāta robežas. Krievijas iespējamā diskvalifikācija no Phjončhanas ziemas olimpiskajām spēlēm ir vairāk nekā aktuāla tēma. Ko par to domā Sanktpēterburgas "Dinamo" treneris? Kā viņam sokas darbi Sanktpēterburgā, vai viņš domā ar laiku pakāpties līmeni augstāk un kādā jaukā dienā nonākt KHL kluba vadībā? Vai viņš bieži sazinās ar Oļegu Znaroku, kas ir lidojumi pāri visai Krievijai, un kādēļ viņam neizdevās noturēt komandā savu dēlu Kirilu, kurš cer reiz būt derīgs Rīgas "Dinamo"? Tāpat nevarēju nejautāt par Rīgas "Dinamo", kā tas izskatās no Krievijas ziemeļu galvaspilsētas. 

Znaroka komanda - olimpisko spēļu favorīts

Pirms runāt par dzīvi Sanktpēterburgā, Krievijas hokeju, nevarēju nepajautāt par pašu aktuālāko. Situāciju, kas virmo ap Krievijas olimpiešiem, viņu iespējamo nepielaišanu Phjončhanas olimpiskajām spēlēm, līdz ar to veselas hokeja komandas diskvalifikāciju. 

"Kāds te sakars ar hokeju? Kaut kāds absurds ar Krievijas sportistiem. Pēc trim gadiem paceļ šo tēmu par antidopinga noteikumu pārkāpšanu, tieši pirms nākamo spēļu sākuma. Bet kur WADA bija agrāk, kāpēc tad nevienu tas neinteresēja?" sašutis ir Tambijevs. "Vajadzēja izmeklēt uzreiz pēc Sočiem, bet ne tagad. Viss tas atgādina kādu pasūtījuma kampaņu - sportistus vaino par kaut kādām skrambām. Vienā vārdā - murgs. Un kādēļ tas attiecas tikai uz Krieviju? Jautājumu ir daudz."

"Ja nepiepildīsies sliktākais scenārijs un Krievijas izlase spēlēs Dienvidkorejā, Znaroka komanda nepārprotami būs galvenais hokeja turnīra favorīts. Par to esmu pārliecināts. Turklāt arī Krievijā dara visu, lai Phjončhanas zelts kļūtu par realitāti. Patiešām tikai priecāšos, ja Phjončhanā Krievijas hokejisti uzvarēs," piebilst mans sarunas biedrs. 

Skats uz Rīgas "Dinamo" no malas: kaut kas notika ne tā

Leonīd, Latvijas līdzjutējiem atšķirībā no faniem Sanktpēterburgā ir ne tie labākie laiki. Mūsu "Dinamo" ceturto gadu pēc kārtas netiek izslēgšanas spēlēs. Arī HK "Rīga" MHL čempionātā ir tabulas lejasdaļā. Ne tik sen bija laiki, kad Tu vadīji mūsu klubu MHL un divreiz spēlējāt izslēgšanas turnīrā. Kuri ir cēloņi neveiksmēm, kas Rīgā jau kļūst hroniskas?

Ja par šo sezonu, tad Sandim Ozoliņam neizdevās viena vienkārša iemesla dēļ. Viņam līdzās nebija pieredzējušu palīgu. Ar visu cieņu pret Aleksandru Ņiživiju un Rodrigo Laviņu, viņiem tādam darbam nav pietiekamas pieredzes. Tādēļ arī rezultāts, kas bija prognozējams.

Taču es nesteigtos Ozoliņam kā trenerim pārvilkt krustu.

Iepriekš Rīgas "Dinamo" stūrēja daudz pieredzējušāki treneri, taču Gagarina kauss mums tikai sapņos rādījās...

Kaut kur tika pieļauta kļūda. Ja nav rezultāta, kaut kas netiek darīts pareizi. Agrāk Latvijas klubi Krievijas čempionātos bija daudz konkurētspējīgāki.

Tu joprojām seko Rīgas "Dinamo" gaitām?

Lai gan no Latvijas aizbraucu pirms četriem gadiem, protams, sekoju Latvijas hokejam, "Dinamo", arī manas valsts izlasēm.

Ko vari teikt par Boba Hārtlija darbu? Vai atbalsti mūsu federācijas lēmumu?

Patiesībā tas ir lieliski, ka Latvijas hokejā strādā tāds titulēts speciālists, turklāt no Kanādas. Mūsu izlasei tas noteikti ir nācis par labu. Pavēroju spēles pasaules čempionātā Vācijā un ievēroju daudz pozitīvu pārmaiņu. Bija redzams, ka katrs spēlētājs zina, ko darīt un ko no viņa gaida. 

Kanādieša rokraksts bija redzams. Starp citu, otrais gads viņam būs grūtāks. 

Kādēļ Tambijevs juniors aizbrauca uz Kazahstānu

Atgriežoties pie Rīgas "Dinamo"... Tavs dēls Kirils vasarā izmēģināja spēkus mūsu KHL klubā, bija uz pārbaudi. Kas neizdevās?

Viņu tiešām aicināja, taču tobrīd viņam bija trauma. Tādēļ pārbaude "Dinamo" patiesībā nojuka, tādēļ viņam arī neizdevās tikt Latvijas izlasē.

Pašreizējo sezonu viņš sāka pie tevis Sanktpēterburgas "Dinamo". Bet kādēļ ne tik sen komandu pameta?

Iepriekšējo sezonu viņš aizvadīja ļoti iespaidīgi - kļuva par labāko bombardieri mūsu klubā, kad tikai debitējām VHL. 

Starp citu, Tavs "Dinamo" ar pirmo piegājienu iekļuva izslēgšanas spēlēs un tikai otrajā kārtā piekāpās Ustjkamenogorskas "Torpedo".

Jā, izdevās lieliska sezona, bet tagad virzāmies uz priekšu. Uz priekšu jāvirzās arī spēlētājiem. Kirilam patraucēja trauma sezonas sākumā, un viņš mazliet palika ēnā. 

Nu, ēnā ar deviņiem rezultativitātes punktiem astoņās spēlēs...

Jāsaprot, ka viņš komandā bija vienīgais ārzemnieks, tādēļ arī prasības īpašas.

Kur viņš turpinās karjeru, varbūt Rīgas "Dinamo"?

Mēs nolēmām, ka būs labāk, ja viņš nomainīs vidi, nomainīs komandu. Līdz sezonas beigām spēlēs "Sariarka". 

Tajā pašā Karagandas klubā, kur reiz strādāji? Tambijevs atkal atgriežas Kazahstānā, tikai šoreiz jaunākais. Starp citu, viņam ar Latvijas aizsargu Edgaru Siksnu nebūs garlaicīgi...

Tieši tā.

Lielas gaidas un vadības prasības

Nešaubos, ka Znaroks un Vītoliņš kluba vadības lielo cerību dēļ strādā liela spiediena apstākļos. Bet kā ir Tev "Dinamo"? Arī droši vien uzdevums ir uzvarēt regulārajā sezonā plus izslēgšanas turnīrā? 

Katram trenerim ir uzdevums ar komandu sasniegt rezultātu. SKA gadījumā tā ir tikai uzvara. 

Varbūt par to nekliedz uz katra stūra, bet visi lieliski saprot, kas tiek gaidīts.

Atzīšos, ka Tava "Dinamo" pirmā vieta VHL čempionātā mani nedaudz pārsteidza...

Ne tikai Tevi... Tātad visu darām pareizi. 

Tavā trenera karjerā šo sezonu var saukt par vissarežģītāko?

Tā vis neteiktu, ir bijis arī grūtāk. Vienkārši jūtu, ka "Dinamo" esmu līdz galam kļuvis par treneri. Sanktpēterburgā tam, starp citu, ir radīti visi vajadzīgie apstākļi. 

Ko Tu ar to domā?

Ir iespējas izaugsmei, savu ideju realizēšanai. Tici man, trenerim tas ir ļoti svarīgi. Vēl arī vadības uzticēšanās. Ar to man arī, starp citu, nav nekādu problēmu. 

Ideāli apstākļi un solīda organizācija

Bet kā ir ar finansēm? Algu nekavē? 

Ja par algu, tad trijās sezonās aizkavēšanās nav bijis ne reizi. Par to nav jāsatraucas, "Dinamo" ir solīda organizācija. 

Jautāju tāpēc, ka pat KHL algu aizkavēšanās ir kļuvusi par ikdienu - Ņižņijnovgoroda, Toljati, Bratislava, Vladivostoka... Pat nepieminu Maskavas "Dinamo" stāstu.

Sanktpēterburgā ir radīti lieliski apstākļi. Tikai strādā un ne par ko citu nedomā. 

Un kā sokas?

Man uzaicinājums šajā klubā bija izaicinājums. Vai tiku ar to galā? Spriežot pēc pēdējā laika rezultātiem, jā. Taču priekšā gaida daudz darba. Sezona vēl ne tuvu nav beigusies, un atslābināties nav ne laika, ne vēlēšanās. 

Jo vairāk tādēļ, ka tikai nesen pārgāji no jauniešu hokeja uz pieaugušo...

Pieaugušo komandu trenēju ne pirmo sezonu. Ar "Dinamo" sākumā spēlējām MHL, kad tikām līdz Harlamova kausa pusfinālam, tagad VHL čempionāts un pieaugušo komanda uz tā paša kluba bāzes. 

Darbs KHL - jauna virsotne ambiciozam trenerim

Atzīsties, par KHL esi domājis? Jauns izaicinājums, jauns līmenis...

Katram trenerim gribas pastrādāt KHL, ko tur slēpt. Taču vispirms ar "Dinamo" jāsasniedz kas būtisks. Mūsu klubs pēdējā laikā ir pacēlies - tam ir līdzjutēji, gribas viņus iepriecināt. Bet KHL.. redzu, ka manas idejas darbojas, redzu, kādā virzienā jāiet. 

Visu to izbaudīt KHL būtu lieliski. Pats jūtu, ka esmu tam gatavs. Gribēšana ir, un arī pieredzes kļuvis vairāk.

Starp citu, vai daudz skatītāju nāk uz spēlēm "Jubiļejnij" arēnā?

Kad ir nopietns pretinieks, piemēram, Krasnojarskas "Sokol" vai derbijs ar "SKA-Ņeva", tad tūkstoši pieci tribīnēs sanāk. Pat dienās, kad otrā arēnā spēlē SKA.

Ja reiz par SKA... Vai ar Oļegu Znaroku bieži ceļi krustojas? Tomēr strādājat vienā pilsētā, lai arī lielā...

Iepriekš gadījās, bet ne bieži. Katram ir savi grafiki, daudz spēļu, treniņu. Taču Oļegs dažas reizes ir atnācis uz mūsu spēlēm. Vismaz spēlēs pret "SKA-Ņeva" esmu viņu redzējis. 

Saziņā ar profesoru Ķīsi

Grafiks Tev droši vien ir vājprātīgs, jo VHL ģeogrāfija ir tāda, ka naidniekam nenovēlēsi. Jādzenas uz otru pasaules galu...

Kad mums ir tālie izbraukumi - uz Tālajiem Austrumiem, Sibīriju, aiz Urāliem - lidojam ar čārteriem. Ja tuvāk, tad ar regulārajiem reisiem. Smagi, ne vienmēr ērti, bet ar to jārēķinās. Ja par grafiku, pašlaik esam aizvadījuši gandrīz 40 spēļu. Līdz Jaungadam jānospēlē 58. Savā dienesta dzīvoklī mēnesī esmu labi ja nedēļu. Viss pārējais laiks izbraukumos. Turklāt te ir tāda prakse, ka dienu pirms spēles ar puišiem ievācamies viesnīcā. 

Kolektīva saliedēšanai vai vienkārši padomju laiku tradīcija neatmirst?

Ne viens, ne otrs. Vienkārši hokejisti dzīvo dažādās vietās, tālu no centra, un, lai neviens nenokavētu tālā ceļa dēļ, sapulcējamies dienu pirms spēles.

Ar Tevi strādā vēl viens Latvijas treneris Andrejs Banada. Nevaru viņu nepieminēt...

Mēs ar viņu vienā sasaistē esam jau gadus desmit. Andrejs ir savas jomas profesionālis, lielisks analītiķis, ļoti spēcīgs. Taču ne jau tikai viņš man palīdz. Ir vēl citi, arī no Latvijas. Sadarbojamies arī ar profesoru Igoru Ķīsi. Regulāri ar viņu sazināmies, apspriežamies, strādājam zinātniski. 

Vienā no Tavām intervijām, kad pirms gadiem sešiem spēri pirmos soļus trenera arodā, izlasīju sekojošo: "Esmu jauns treneris. Kārtības un disciplīnas piekritējs. Vadu pēc principa - kārtība pārspēj meistarību! Ar tādu attieksmi, kad pats vēl spēlēju, Latvijas valstsvienība uzvarēja zvaigžņoto Krievijas izlasi." Piekrīti?

Viss ir taisnība.

Arī tagad esmu pārliecināts - kārtība pārspēj meistarību. Nekādu Ameriku te neatklāšu. 

Sanktpēterburgā līdzjutēji jūs uzskata par savējiem vai tomēr par svešajiem no Latvijas?

Nevaru atbildēt viņu vārdā. Droši vien viņi ir lietas kursā, bet nekad to neesam apsprieduši. Droši vien viņiem ir vienalga. Galvenais, lai mīļotā komanda uzvarētu. 

Pateicība Lipmanam, sievas un sievastēva vizītes

Nesen intervijā ar Latvijas Hokeja federācijas eksprezidentu Kirovu Lipmanu Tevi atcerējāmies. Bet Tu atceries, ar ko sākās trenera gaitas mājās?

Es visu lieliski atceros. Atceros, kā Kirovs Lipmans man uzticēja vispirms jauniešu, tad junioru izlasi. Un Oļega Znaroka liktenī viņam arī ir bijusi liela loma. Es pret Lipmanu jūtu tikai pateicību. Es atceros visus cilvēkus, kas man kādreiz palīdzēja. Arī Lipmanu.

Ceturto gadu faktiski esi prom no mājām... Nav garlaicīgi?

Kad mums ir mājas spēļu sērija, sieva cenšas atbraukt uz Sanktpēterburgu. Mans sievastēvs, bijušais Rīgas "Dinamo" aizsargs Vjačeslavs Nazarovs, iepriekšējā sezonā arī bija atbraucis. 

Saki, ka seko Rīgas "Dinamo" un Latvijas izlases spēlēm. Bet esi informēts, ka Latvijas čempionātā šogad ir tikai sešas komandas?

Tas, protams, nav normāli, bet ko lai dara? Visa pamatā ir finanses. Ekonomikas situācija Latvijā pašlaik nav tā labākā, bet tik un tā atrodas cilvēki, kas iegulda naudu Latvijas hokejā. Piemēram, "Kurbada" prezidents Andis Pikāns, kuru personiski pazīstu. Gan komandu uztur, gan ledus arēnu uzcēlis. Malacis!

Kā tas gadījies, ka pašlaik Krievijā galvenie speci ir Latvijas kadri?

Te patiesībā ir daudz iemeslu. Sava loma bija veiksmei, taču ne tikai tai. Pieredze, zināšanas, apgūta lieliska skola - tas nebūt nav pēdējā vietā. Oļegs Znaroks ir lielisks motivētājs, kādi Krievijā arvien tiek augstu vērtēti. Skaidrs, ka vienatnē viņš neizvilktu. Taču tieši tandēms ar "profesoru" Vītoliņu dod rezultātus - Gagarina kausa fināls ar pieticīgo HK MVD, tad divas trofejas ar Maskavas "Dinamo", vēl viens Gagarina kauss ar SKA, bet ar Krievijas izlasi 2014.gada pasaules čempionāta zelts. Tagad klāt 2018.gada olimpiāde, jauna virsotne, kas Znarokam ar saviem palīgiem jāiekaro. Izdosies vai ne, to uzzināsim pēc trim mēnešiem. Phjončhanā nebūs NHL spēlētāju, un Krievijas izlasei tā ir laba ziņa. Tiesa, visu var izmainīt SOK [Starptautiskās Olimpiskās komitejas] lēmums 5.decembrī. Ja kas notiks, būs kaut kā neierasti vērot hokeja turnīru bez Krievijas, vai ne?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt