Saeimas Ārlietu komisija neatbalsta pasaules hokeja čempionāta rīkošanu Baltkrievijā

Saeimas Ārlietu komisija pirmdien, 18. janvārī, publicēja paziņojumu par 2021. gada pasaules čempionāta hokejā vīriešiem norisi, neatbalstot tā rīkošanu Baltkrievijā, tajā pašā laikā paužot atbalstu Latvijas gatavībai turnīru organizēt Rīgā, informēja komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība).

Deputāti aicina Starptautisko Hokeja federāciju (IIHF) ievērot savus principus, neleģitimizēt brutalitāti un necilvēcību, ar kādu Baltkrievijas varas iestādes un režīms vēršas pret miermīlīgiem iedzīvotājiem, un atteikties no pasaules čempionāta hokejā organizēšanas šajā valstī. Tāpat arī IIHF aicina nerīkot čempionātu valstīs, kurās augsta līmeņa sporta pasākumus nedrīkst organizēt dopinga pārkāpumu dēļ. 

Rihards Kols par Saeimas Ārlietu komisijas lēmumuMārtiņš Kļavenieks

“Latvija noraida jebkādu iespēju rīkot hokeja čempionātu kopā ar Baltkrieviju, jo esošajos apstākļos, kamēr Baltkrievijā tiek izvērstas vardarbīgas represijas, rīkot šāda mēroga sporta pasākumu Minskā ir nepieļaujami,” uzsvēra Kols.

Baltkrievijas varas iestādes turpina ar represijām un vardarbību vērsties pret pilsoniskās sabiedrības locekļiem un neatkarīgo plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, turklāt represijas tiek vērstas arī pret sporta sabiedrības pārstāvjiem, tai skaitā sportistiem, uzsvērts paziņojumā. Tā autori norādīja, ka sportu vienmēr un visur raksturo divi principi – sportiskais gars un godīga spēle, kurus ievērojot un godājot arī liela mēroga starptautisku sporta pasākumu norisē, ir iespējams vienot valstis un sabiedrības.

Deputāti dokumentā norādīja, ka

situācija Baltkrievijā radītu draudus sportistu drošībai un veselībai gan varas iestāžu brutalitātes dēļ, gan novērotā atbildības trūkuma dēļ Covid-19 pandēmijas kontekstā.

Paziņojumā arī apliecināts nemainīgs atbalsts Baltkrievijas iedzīvotāju labklājībai un nacionālajai suverenitātei.

Arī Eiropas Parlaments rezolūcijā par situāciju Baltkrievijā mudināja Eiropas Savienības dalībvalstu un visu citu demokrātisko valstu nacionālās hokeja federācijas aicināt IIHF atsaukt lēmumu par 2021. gada pasaules čempionāta daļēju rīkošanu Baltkrievijā līdz situācija, jo īpaši cilvēktiesību jomā, valstī būs uzlabojusies.

Ārlietu komisija nolēma paziņojumu virzīt kā Saeimas paziņojumu un aicināt iekļaut to Saeimas ārkārtas sēdē ceturtdien, 21. janvārī. 

IIHF padome pirmdien neklātienes formātā lems par 2021. gada pasaules čempionāta rīkošanu. IIHF prezidents Renē Fāzels nedēļas nogalē pavēstīja, ka lēmums par pasaules čempionātu kļūs zināms ne vēlāk janvāra priekšpēdējā nedēļā. 

Latvijas un Baltkrievijas hokeja federācijas 2017. gadā kopīgi ieguva tiesības organizēt pasaules čempionātu. Pasaules hokeja čempionāts ir plānots no 21. maija līdz 6. jūnijam. Pēc līdzšinējā plāna turnīra pusfināli un spēles par medaļām paredzētas Minskā, kur tāpat kā Rīgā aizvadītu vienas grupas spēles. 

KONTEKSTS:

Baltkrievijā turpinās protesti pret augustā notikušo valsts prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Pēc oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka rezultāti ir viltoti. Lukašenko protestus ir nosaucis par Rietumu inspirētiem un nav izrādījis gatavību sarunām ar opozīciju.

Protestus pastiprina vardarbība pret aktīvistiem, kā arī opozicionāru un žurnālistu aizturēšana. Demonstrācijās pret Lukašenko režīmu kopš augusta miruši vismaz četri cilvēki. Uzskata, ka represijās pret savas valsts iedzīvotājiem varētu būt iesaistīts Baltkrievijas Hokeja federācijas priekšsēdētājs Dmitrijs Baskovs, par ko paskaidrojumu lūdza Latvijas Hokeja federācija. Savu izmeklēšanu par Baskovu sākusi arī IIHF.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Hokejs
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt