Sporta ziņas

Pārbaudes spēle hokejā. Latvija – Šveice 2.spēle

Sporta ziņas

Telpu futbola Virslīgā Bronzas fināls Nikars - Jēkabpils Lūši / Ošukalns

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Kā hokeju Latvijā padarīt pieejamāku vidējai ģimenei?

Populārs un vecākiem dārgs. Kā hokeju Latvijā padarīt ģimenei pieejamāku?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Hokejs Latvijā ir viens no populārākajiem, bet reizē arī dārgākajiem sporta veidiem, kas vidējai ģimenei nav pa kabatai, un tas negatīvi ietekmē valstsvienības konkurētspēju pasaules čempionātos.

ĪSUMĀ:

  • Vecāku līdzmaksājums privātos un pašvaldību līdzfinansētos klubos var atšķirties pat 10 reizes
  • Ārpus Rīgas vairāku pašvaldību finansējums būtiski samazina vecāku izmaksas
  • Akreditētas privātas hokeja skolas var saņemt valsts dotācijas treneru algām, bet ne citiem mērķiem
  • Latvijas Hokeja federācija līdzfinansē ledus izmaksas, uzņēmumu ziedojumu izmantošana ne vienmēr skaidri izsekojama
  • Hokejā cer uz labākiem valsts atbalsta nosacījumiem sporta veida dārdzības dēļ

Rīgas komandas pārstāvošo bērnu vecāku aptaujā tika apkopotas vidējās izmaksas par vienu hokejistu. Pilnvērtīgas sezonas laikā septiņgadnieka izdevumi vecākiem var sasniegt 3000 eiro, bet vidusskolas vecuma jaunieša hokeja izmaksas sezonā ir nepilni 10 tūkstoši eiro un bieži vien pat vairāk. Izdevumu pozīcijas veido inventāra iegāde un vecāku maksājumi par treniņiem, turnīriem, nometnēm.

Latvijas Hokeja federācijas (LHF) ģenerālsekretārs Viesturs Koziols atzina, ka vecāku līdzmaksājumi klubos, kuros ir pašvaldības līdzfinansējums, no privātajiem klubiem atšķiras četras, piecas reizes, dažviet pat desmit reizes.

Pateicoties pašvaldību dotācijām, ārpus Rīgas vairākās Latvijas pilsētās vecāku ikmēneša maksājumi par hokeja apgūšanu ir 40–50 eiro robežās, kamēr galvaspilsētā vidējā mēneša maksa par treniņiem ir lēšama 150 eiro apmērā, bet vietām arī dārgāk. Lielākās izmaksu pozīcijas gan veido turnīri un nometnes, bet arī tajās pašvaldības ārpus Rīgas rod iespēju mazināt izmaksu slogu vecākiem.

Pašvaldības dotācijas hokeja skolās Rīgā

Galvaspilsētā ir viena pašvaldības dotēta hokeja apguves vieta – hokeja skola „Rīga”. 2020. gadā tā no pašvaldības saņēma vairāk nekā 400 tūkstošu eiro dotāciju. Pārējās septiņas ir privātas hokeja skolas, kas pašvaldības dotācijas tiešā veidā nesaņem. Latvijas Televīzijas uzrunātie privāto hokeja skolu pārstāvji saskata, šāda kārtība arī ir galvenais iemesls hokeja dārdzībai. 

Hokeja skolas „Kurbads” dibinātājs Andis Pikāns uzsvēra, ka

hokeja skolām, kuras ir pašvaldību paspārnē, maksājumi ir stipri mazāki.

"Pašvaldības var budžetā ieplānot tam naudu, un tā arī tas veidojas. Bet vai tas ir godīgi? Es domāju, ka nav godīgi," teica Pikāns.

Savukārt hokeja kluba „Prizma” valdes loceklis un hokeja skolas “Pārdaugava” dibinātājs Ēriks Miļuns pastāstīja, ka jau ilgāku laiku cenšas nodrošināt pašvaldības palīdzību. 

"Mēs pēdējos divus gadus esam apvienojušies akreditēto sporta skolu asociācijā ar futbolistiem – „Metta”, „Alberts”, ar Zeļonija džudo skolu. Tagad ir arī dejotāji. Mēs jau divus gadus cenšamies griezties Rīgas domē ar lūgumu izvērtēt visās instancēs iespēju palīdzēt tieši Rīgas pilsētā," paskaidroja Miļuns.

Gan „Kurbads”, gan „Pārdaugava” ir akreditējuši profesionālās ievirzes programmas, kas ļauj no valsts saņemt dotācijas treneru algām tieši tāpat kā pašvaldību sporta skolās. Uz citiem pašvaldību labumiem tās nevar pretendēt tikai tāpēc, ka nav pašvaldību dibinātas, lai arī iziet tādu pašu akreditācijas kārtību kā vietvaru sporta skolas.

Lai mazinātu hokejistu vecākiem finanšu slogu, LHF sacensībās kompensē daļu ledus īres izmaksu.

2019. gadā, kad tika aizvadīta iepriekšējā pilnvērtīgā sezona, šim mērķim no federācijas budžeta novirzīja nepilnus 250 tūkstošus eiro.

Valsts finansējumu bērnu un jauniešu hokejam LHF tiešā veidā nesaņem. Pastarpināti šādam mērķim kalpo valsts kapitālsabiedrības „Latvijas Valsts meži” ikgadējie ziedojumi, kuru sadalījumu nosaka premjera Krišjāņa Kariņa vadītā Nacionālā sporta padome. Padome ir noteikusi, ka vismaz 20% ziedojuma summas ir jānovirza jaunatnes sporta veicināšanai. Koziols paskaidroja, ka hokeja gadījumā nosacījumu izpilda, ziedojumu novirzot jaunatnes izlasēm.

Bērnu un jaunatnes hokeja attīstības veicināšanai LHF ik gadu saņem apjomīgus mērķa ziedojumus no dažādiem Latvijas uzņēmumiem.

Federācijas iesniegtajos gada pārskatos gan vērojamas kādas īpatnības. Piemēram, 2017. gadā „Maxima Latvija” ziedojusi 100 000 eiro federācijas statūtos paredzētājiem mērķiem, tai skaitā, bet neaprobežojoties – bērnu un jaunatnes čempionātu organizēšanai 2017./2018. gada sezonā. Uzņēmums par to plaši vēstīja arī publiski.

Kā redzams 2017. gada pārskatā, šim mērķim federācija nav iztērējusi nevienu centu, 89 tūkstošus eiro atvēlot U-20 izlases dalībai pasaules čempionātā Francijā, bet nepilnus 11 tūkstošus eiro – reklāmas pakalpojumiem pasaules čempionātam hokejā.  

Koziols gan uzskata, ka ziedojums izmantots lietderīgi un atbilstoši. "Es apšaubu, es pilnīgi nepiekrītu tam. Esmu simtprocentīgi pārliecināts, jo mēs katru gadu iesniedzam arī atskaites un ar „Maxima” šo naudas izlietojumu vienmēr esam saskaņojuši," uzsvēra LHF ģenerālsekretārs.

Vēlāk, aplūkojis attiecīgo gada pārskatu, Koziols norādīja, ka neatminas, kāpēc ziedojuma izlietojums iegrāmatots tieši šādi, bet, ja tas nebūtu izmantots lietderīgi, uzņēmums neturpinātu ik gadu federācijai ziedot.

LHF cer, ka lielāks valsts atbalsts bērnu un jaunatnes hokeja veicināšanai varētu sekot pēc prioritāro sporta veidu noteikšanas,

taču ar piebildi, ka tiks izvērtēta arī katra sporta veida dārdzība.

"Pat būdami tajā topā, cik mēs uz vienu audzēkni saņemsim? Cik saņems basketbols, cik – hokejs? Es tagad nosaukšu apaļu skaitli – 150 eiro. Basketbolā šie 150 eiro ir daudz vērtīgāki nekā hokejā. Ekipējuma, ledus izmaksu, cilvēku skaita un citu faktoru dēļ," teica Koziols.

Hokeja federācijā cer, kā nākotnē valsts budžeta dotācijas varētu piešķirt arī noteiktiem bērnu hokeja dārdzības mazināšanas mehānismiem. Piemēram, ledus izmaksu kompensācijām, kuras šobrīd daļēji sedz federācija, daļēji bērnu vecāki, daļēji – klubi no savu atbalstītāju ziedojumiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti