NHL klubos virsroku gūst divu līdzvērtīgu vārtsargu politika

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nacionālā hokeja līga (NHL) vienmēr ir bijis piemērs citu valstu čempionātiem dažādu inovāciju ieviešanā un pielietošanā praksē. NHL bija pirmā līga, kura ieviesa papildlaika formātu ar trim laukuma spēlētājiem, ko vēlāk pārņēma lielākā daļa pasaules līgu. Tāpat NHL rādīja priekšzīmi, kad pārveidoja ierasto Zvaigžņu spēles formātu un ieviesa miniturnīra izspēli. Tagad pasaules hokeja mekā aizsākusies jauna tendence, kas nākotnē varētu pilnībā izskaust komandas vārtu vīru iedalīšanu pamatvārtsargos un otrajos numuros.

Pirms 2020./2021. gada sezonas NHL bija spēlējuši tikai trīs Latvijas vārtsargi – Artūrs Irbe, Pēteris Skudra un Kristers Gudļevskis. Šosezon šim sarakstam pievienojās arī Kolumbusas „Blue Jackets” pēdējā bastiona sargātāji Elvis Merzļikins un Matīss Edmunds Kivlenieks. 

NHL klubos atsakās no striktas vārtsargu hierarhijas
00:00 / 05:48
Lejuplādēt

Trīs pirmie līgā spēlēja laikā, kad lomas komandā bija strikti sadalītas – pirmais un otrais numurs vārtos. Irbe vairumā komandu bija izteikts pamatvārtsargs, 2000./2001. gada sezonā pat aizvadot 77 no 82 regulārā čempionāta spēlēm, kas mūsdienās ir prātam neaptverama slodze. Skudra bija izteikts otrais numurs visās NHL komandās, kur pabija. Gudļevskim savukārt neizdevās pierādīt savu lietderību, lai kļūtu par Tampabejas „Lightning” tālaika pamatvārtsarga Bena Bišopa dublieri.

Kanādas medijs TSN šonedēļ publicēja pētniecisku materiālu, kas būtībā visu līdz šim zināmo par pamatvārtsarga un otrā numura lomu sadalījumu ļauj izmest gružu kastē. Rakstā ar skaitļiem uzskatāmi parādīts, ka

arvien vairāk komandu NHL veido spēcīgus vārtsargu tandēmus, kur katrs ripu ķērājs var spēlēt pamīšus, sezonā aizvadot ļoti līdzīgu maču skaitu.

Izcils piemērs tam ir jau minētā „Blue Jackets”, kur Merzļikins un Jonass Korpisalo būtībā ir vienlīdzīgi. Tikai no parādītā snieguma un veselības atkarīgs, vai otram tiks dota iespēja spēlēt nedaudz vairāk maču.

TSN pamato, ka šādas stratēģija NHL mazina iespēju vienam lauvas tiesu spēļu aizvadošam vārtsargam gūt savainojumu vai iedzīvoties pārslodzes izraisītās psiholoģiskās problēmās. Nav reti tādi gadījumi, kad vārtuvīri netiek galā ar spriedzi, tāpēc mēģina to mazināt ar medikamentu vai alkohola palīdzību.

Par Stenlija kausu šobrīd cīnās tikai četras komandas - Tampabejas "Lightning", Lasvegasas "Golden Knights", Dalasas "Stars" un Ņujorkas "Islanders".

Tikai vienā no šīm vienībām - Tampabejas "Lightning" - izmanto klasisko stratēģiju ar vienu izteiktu pamatvārtsargu.

Šo lomu izcili pilda krievs Andrejs Vasiļevskis, kurš ir kādreizējais Gudļevska konkurents.

Gudļevskis uzsver, ka tieši šī iemesla dēļ Vasiļevskis jau vairākus gadus ir galvenais pretendents uz labākā vārtsarga balvu NHL. Tiesa, Latvijas izlases vārtsargs Latvijas Radio pauda viedokli, ka nākotnē dalījums pamatvārtsargos un otrajos numuros pakāpeniski izzudīs. NHL spēles ritms un lielais ātrums mazāka izmēra laukumos, kā arī lielais spēļu skaits rada pārāk lielu noslodzi, teica Gudļevskis. 

"Viens vārtsargs vairs 70 no 82 spēlēm, domāju, vairs nespēlēs," paskaidroja Gudļevskis. "Ja sezonas laikā nākas vilkt komandu vairāk nekā 60 spēlēs, ir lielāka iespēja, ka uz play-off laiku rezultāts krītas šausmīgi. Eiropā ir mazāk spēļu, līdz ar to vārtsargs var fiziski un mentāli nedaudz vairāk atpūsties un labāk atjaunoties. Plus vārtsargam ir vieglāk spēlēt lielajos laukumos."

Šogad Stenlija kausā iekļuvušās komandas izmantojušas vairāk vārtsargu nekā jebkad iepriekš NHL vēsturē. Tas jau vien liecina par tendenci, nevis nejaušību. Piemēram, 2009. gada Stenlija kausā iekļuvušās 14 no 16 komandām izmantoja vienu izteiktu pirmo numuru vārtos. Izņēmums bija tikai Čikāgas "Blackhawks" un Vašingtonas "Capitals".

Gudļevska kādreizējais konkurents Bišops pauda, ka jebkurš vārtsargs atrod savu ritmu un tad jūtas labi. "Tādos brīžos gribas spēlēt pēc iespējas vairāk. Ja sezonas laikā gadās paklupt, tad ļoti svarīgi ir tas, lai komandā būtu pienācīgs aizvietotājs, kurš var spēlēt, kamēr tiec ar sevi skaidrībā," sacīja Bišops.

Izslēgšanas mačos jau parādoties cits adrenalīna līmenis, kas neļauj just nogurumu.

Galvenais ir regulārās sezonas laikā vārtsargu nenodzīt,

taču tas neesot konkrētu spēļu jautājums, bet gan atkarīgs no katra hokejista pašsajūtas.

Bišops šobrīd turpina cīnīties par Stenlija kausu Dalasas „Stars” sastāvā. Viņš, piemēram, šajā NHL regulārajā sezonā aizvadīja 44 spēles, bet viņa dublieris Antons Hudobins bija vārtos 30 mačos. Tā nav tik liela atšķirība, lai definētu izteiktu pirmo numuru un otro vārtsargu.

Tiek prognozēts, ka tuvākajās sezonās šī tendence NHL tikai nostiprināsies, kļūstot par ikdienišķu normu. Gluži tāpat, kā tas bija ar viena pamatvārtsarga modeli iepriekš. Tiesa, Eiropā pagaidām vēl paliek pie vecajām iestrādnēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti